24. jún 2017
Najkratšia noc roka bola už v dávnych časoch považovaná za čas magických rituálov a tradícií. Tou najznámejšou je pálenie svätojánskej vatry, ktorá v čase letného slnovratu symbolizuje víťazstvo slnka nad tmou. Tradícia má pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov, v ktorej sa slnovrat chápal ako nový začiatok vhodný na regeneráciu prírodných i ľudských síl.
Oheň mal tiež po celý rok chrániť ľudí pred nadprirodzenými bytosťami – vílami, vodníkmi, duchmi a bosorkami. Predchádzajúce pokolenia verili v magický a ozdravný účinok bylín zozbieraných počas svätojánskej noci. Ten, kto chytil svätojánsku mušku, mal mať šťastie.
Svätojánske zvyky patria k najstarším predkresťanským tradíciám, aké sa u nás zachovali až do moderných čias. Aj preto sa Jánske ohne nad Šíravou súčasťou stali už neodmysliteľnou súčasťou tých najlepších podujatí, aké Košice región ponúka. Podujatie tradične ponúkne program pre celé rodiny a už popoludní odštartuje ho spoločný výstup na Viniansky hrad v doprovode šermiarov.
Na hrade deti privíta hradný pán alchymista so svojimi čarodejnicami, remeselníci a pre dospelých je pripravená ochutnávka vína. Zároveň sa popoludní bude odohrávať aj pri Vinianskom jazere. V programe je viacero zaujímavých bodov, napríklad farma so živými zvieratami, jazdy na koni, kolotoče, skákací hrad či detský kútik. Zaujme aj časť hodnotných exponátov z Giratového múzea v Sobranciach a bosorky budú deťom rozdávať svetielkujúce predmety.
Ako bude slnko klesať k horizontu, priblíži sa hlavný program – večerná plavba vysvietenou loďou a zapálenie svätojánskej vatry. Svätojánsku atmosféru dotvoria aj svetielkujúce balóny plávajúce na hladine Vinianskeho jazera.