,,Perinbaba, kde si?”
Pýtajú sa nielen deti, ale aj dospelí, ktorým aktívne strávený voľný čas v prírode začína chýbať. Zimné obdobie je podľa kalendára oficiálne tu a v prípade príjemnej snehovej nádielky si milovníci zimných aktivít prídu na svoje. Aj keď to pri pohľade z okna zimu ešte v mnohých kútoch Košického kraja nepripomína, sedieť doma nemusíte. Vyberte sa do kraja! Napríklad do srdca Slovenského raja objavovať všetky krásy, ktorými nás matka príroda, ale aj šikovní ľudia obdarovali.
Bežecký areál pri Dobšinskej ľadovej jaskyni
Bežecký areál pri Dobšinskej ľadovej jaskyni má svoju bohatú históriu. Konali sa tu nejedny preteky na národnej aj medzinárodnej úrovni. Prichádzali sem trénovať najlepší bežkári z celého okolia. Sláva tohto areálu postupne upadla, avšak vďaka odhodlaniu šikovných ľudí je pod Ostrou skalou opäť živo.
Všetky trate sú pravidelne upravované a viditeľne značené. Areál bežeckého lyžovania v Stratenej je ideálnym miesto pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje bežkárske schopnosti. Teraz už len treba dúfať, že si Perinbaba splní svoju prácu, čo najlepšie aj túto zimu.
Značenie a drevený altánok s mapou vznikli vďaka dotácii Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Podzemné ľadové kráľovstvo je jedným z našich prírodných dedičstiev, zapísaných na zozname Unesco. Čo sa hĺbky (71 m) a dĺžky (1 491 m) týka, jaskyňa patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Dobšinská ľadová jaskyňa je aktuálne zavretá, no prejsť sa ňou môžete aspoň virtuálne – https://www.unesconadosah.sk/lokalita-dobsinska-ladova-jaskyna
Svoje brány opäť otvorí na začiatku leta 2021.
Palcmanská Maša
Najväčšia umelo vytvorená vodná nádrž na území Slovenského raja ponúka návštevníkom široké možnosti na vyžitie sa. V lete je toto ideálne miesto na člnkovanie, paddleboarding, plávanie či rybárčenie, v zime si toto miesto dosýta užijú rekreační lyžiari, bežkári a korčuliari. Okrem iného je Palcmanská Maša (obec Dedinky) jedným z východiskových bodov na planinu Geravy, kde kedysi viedla jednosedačková lanovka. Tá bude o pár mesiacov opäť v prevádzke.
Planina Geravy
Na planinu Geravy sa dostanete viacerými cestami. Z obce Dedinky, časť Biele Vody, vedie jedna z nich, a to cez Zejmarskú roklinu, ktorá je plná prekvapení. Okrem rebríkov vás čakajú rôzne premostenia a vodopády. Prechádzka roklinou je ideálnou pre dobrodruhov a rodiny s odvážnymi deťmi.
Chmarošský viadukt
Najznámejšia technická pamiatka na Slovensku púta pozornosť verejnosti a fotografov už niekoľko rokov. Je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Kulisu Chmarošského viaduktu si dosýta užijú aj bežkári na svojich potulkách.