Spoznávanie projektov Terra Incognita počas Lockdownu? Aj to sa dá.
Zodpovedné správanie ide ruka v ruke so zodpovedným cestovaním. Aby ste zbytočne nepokúšali osud a zdravie svoje či svojich najbližších, spoznávajte niektoré miesta v kraji aspoň virtuálne. V dnešnom dieli Tipu na výlet za projektami Terra Incognita vás zavedenie len kúsok od mesta Košice – do obce Jasov a jej okolia.
Jasovský kláštor
Obec Jasov už niekoľko storočí skrášľuje nádherný kláštor premonštrátov. Ide o najväčší neskorobarokový objekt na Slovensku. Premonštráti tu žijú s väčšími, či menšími prestávkami už skoro 850 rokov. Pýtate sa, čo tu robia?
Źijú, modlia sa, študujú, vykonávajú sväté omše a dokonca aj prehliadky tejto unikátnej stavby. Na konci 19. storočia rád premonštrátov patril medzi významných podnikateľov nielen v regióne. V Jasove prevádzkovali výrobu rúr, mali tu aj manufaktúru na výrobu kachličiek, tehelňu, tlačiarne a parnú pílu. Ďalším podnikateľským subjektom prenajímali hutu na spracovanie rúd a výrobu kovov, rudné bane, kameňolom s ťažbou mramoru, hámor a mlyny. Kláštoru zároveň patrila poľnohospodárska pôda o výmere cca 23 tisíc hektárov. Už začiatkom 20. storočia mali dokonca vlastnú elektráreň. Kláštor zároveň prevádzkoval štyri gymnáziá v Košiciach, Levoči, Rožňave a vo Veľkom Varadíne.
Zvláštnosťou Zvláštnosťami kláštornej budovy sú skutočnosti, že má 365 okien – ako dní v roku, 12 veľkých komínov – ako mesiacov v roku, a 4 vchody – ako počet ročných období. Presvedčiť sa môžete sami – krátkou virtuálnou prehliadkou.
Kláštor je aktuálne zavretý, no o všetkých novinkách Opátstvo informuje verejnosť na svojej web stránke a sociálnych sieťach.
Vďaka programu Terra Incognita bol v priestoroch kláštora zriadený informačný bod a rozšírená ponuka prehliadok pre zahraničných turistov, prostredníctvom audio sprievodcu. Ten rozpráva piatimi jazykmi a dohliadne na to, aby ste sa dozvedeli všetky podstatné informácie o kláštore, jeho histórii, ale aj tajomstvách, ktoré ešte aj dnes vo svojich komnatách, na nástenných freskách či obrazoch ukrýva. Taktiež tu pribudol informačný kiosk, umiestnený pred hlavným vchodom, v ktorom nájdete informácie o kláštore a fotografie. Jeho úlohou je ukázať to, čo neuvidíte v prípade, že kláštor navštívite mimo sezónu/ a otváracích hodín otváracie hodiny.
Jasovská jaskyňa
Traduje sa, že jaskyňu objavil niektorý z mníchov premonštrátskeho rádu v Jasove, pričom prvé písomné zmienky o jeho existencii sa datujú do 12. storočia. Jasovská jaskyňa je rovnako ako jej “kolegyne” zo Slovenského krasu unikátna. Je jednou z troch slovenských jaskýň, ktoré sa využívajú na speleoterapiu – ozdravovacie pobyty pre alergické a astmatické deti. Viaceré časti jaskyne skrášľuje bohatá sintrová výplň, pozornosť pútajú kamenné „vodopády“ či bubny. Odborníci v jaskyni objavili až 19 druhov netopierov, ktoré sa tam združujú najmä v zime.
Jasovskou jaskyňou sa môžete prejsť, aj keď je zavretá. Jednoducho sa usaďte a užite si ničím nerušenú virtuálnu prehliadku.
Jasovská skala
Ani dlhá, ani krátka. Asi taká je prechádzka na Jasovskú skalu, odkiaľ sa vám naskytne úžasný výhľad na celé okolie. Až priamo navrch skaly vedie náučný chodník, ktorý štartuje začína priamo pred vchodom do jaskyne spred vchodu do jaskyne.
Debrad
Obec Jasov susedí s obcou Debraď a práve tá ukrýva jeden zaujímavý ľudsko-prírodný výtvor – Kaplnku sv. Ladislava alebo inak nazývaný Rastlinný kostol. Drevená konštrukcia postavená na stredovekých kamenných základoch pôvodného kostola vytvára priehľadný obraz niekdajšieho chrámu v doslova dokonalom súzvuku s okolitou prírodou. Strom, ktorý vyrástol medzi základmi stavby a jeho koruna prerastá cez trámy, tvorí dominantu chrámu. Na mieste dnešného Rastlinného kostola, stál od koncom 15. storočia kostol svätého Ladislava, ktorý patril premonštrátskemu radu v Jasove.
Prejdite sa kostolom aspoň virtuálne!