Drevený kostol v Ruskej Bystrej patrí do skupiny drevených chrámov slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré boli 7. júla 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO pod číslom 1273.
Chrám sa nachádza priamo v obci, v okrese Sobrance, v dolnom Zemplíne na hranici s horným Zemplínom. V bezprostrednej blízkosti obce sa nachádza ďalšia UNESCO pamiatka – Vihorlatský prales, ktorý je zároveň chránenou krajinnou oblasťou. Medzi výstupy a ciele projektu Karpatské klenoty UNESCO pre rok 2017 bude patriť predovšetkým sprístupnenie drevenej sakrálnej cerkvi pre návštevníka. Počas nadchádzajúcej letnej turistickej sezóny (od 1. mája do 31. októbra 2017 od 9.00 do 17.00 h) bude v chráme k dispozícii zabezpečený vyškolený sprievodca.
Interným prieskumom v Prešovskom kraji bolo zistené, že v kraji absentuje prístupnosť UNESCO pamiatok pre návštevníka. Preto je potrebné vyhnúť sa neprístupnosti atraktivít v Košickom kraji. Obcou prechádzajú viaceré cyklotrasy a turistické chodníky, preto bude ďalším výstupom umiestnenie stojana na bicykle pri drevenom kostole v Ruskej Bystrej, avšak v dostatočnej vzdialenosti, aby to nenarúšalo danú lokalitu. Okrem toho obec organizuje každý rok podujatie pri príležitosti zápisu dreveného chrámu do zoznamu UNESCO.
Z projektu bude tiež financované vybudovanie amfiteátra (drevené pódium a lavičky) v areáli školského dvora pri obecnom kultúrnom dome. V krátkodobom rozvojom pláne sa predpokladá v areáli sprevádzkovanie tvorivých dielní s výrobou miniatúr dreveného chrámu a drevorytín i úschovňa bicyklov.
V dlhodobom rozvojom pláne by to zase bolo nadviazanie užšej spolupráce s obcou Inovce a jej dreveným chrámom sv. Michala Archanjela a obcou Beňatina s lomom a travertínom s cieľom vytvorenia produktu cestovného ruchu pre návštevníkov.
Pri projekte Karpatské klenoty UNESCO bolo najviac vstúpené do riešenia predloženého projektového zámeru. Okrem hodnotenia predložených projektových zámerov v prvom a druhom kole a rokovaním s kontaktnou osobou projektu tak ako pri iných projektoch, sa náš tím Terra Incognita zúčastnil i terénneho prieskumu v Ruskej Bystrej, aby sme sa sami presvedčili o naliehavosti riešenia daného projektu. Veríme, že úspešnou realizáciou projektu dosiahneme stanovené ciele.