Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TERRA V TERÉNE: TOP Lokality na Gemeri

Gemer, Košický kraj

V stredu 16. augusta 2017 sme sa my „teráci“, členovia tímu Terra Incognita, pozreli na to, ako sa darí realizácii projektov na Gemeri. V tomto roku sú tu podporené dva projekty výberu TOP lokalít – Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí a Gombasecký kultúrny okruh, jedno TOP podujatie – Krásnohorské hradné hry, ktoré sa uskutočnilo prvý augustový víkend a päť jázd Vláčikom za UNESCO-m.

V júni (10. 6. 2017) sme obdivovali Krásy Krasu, navštívili sme Gombaseckú jaskyňu a Silickú ľadnicu, 29. júla 2017 sme strávili Leto v raji, schladili sa v Dobšinskej ľadovej jaskyni a oddýchli v Ranči pod Ostrou skalou. druhú augustovú sobotu (12. augusta 2017) sme sa vybrali na Gemer, obdivovali tam krásy Ochtinskej aragonitovej jaskyne a

vrátili sa do stredoveku vďaka podujatiu Štítnické hradné hry. V septembri (9. 9. 2017) vycestujeme síce mimo Košického kraja, za to ostaneme v jeho bezprostrednej blízkosti a zopakujeme si vo výlete Telgártsky špeciál Dobšinskú ľadovú jaskyňu a technické unikáty trate v jej okolí. V Deň boja za slobodu a demokraciu (17. novembra 2017) sa spolu vyberieme na posledný tohtoročný výlet Vláčikom za UNESCO-m – Do Domice vlakom a retrobusom.

Našou prvou zastávkou na ceste z Košíc bolo Krásnohorské Podhradie a „slovenský Tádž Mahál“ – Mauzóleum grófov Dionýza a Františky Andrássyovcov. Občianske združenie Andoras v spolupráci so Slovenským národným múzeom tu realizuje projekt Parkovisko a návštevnícke centrum Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí. Hlavnými cieľmi projektu je vybudovanie parkoviska, úprava exteriéru a interiéru strážneho domu na návštevnícke centrum, úprava okolia a vybudovanie návštevníckych toaliet.

V zadnej časti domu, kde sa budú nachádzať toalety, už prebiehajú hrubé stavebné práce. Napravo od strážneho domu sa nachádza štrkom vysypané parkovisko pre 15 automobilov. V prednej časti domu sa bude nachádzať návštevnícke centrum, predaj vstupeniek do mauzólea, predaj suvenírov a

zázemie pre sprievodcu. V závere realizácie projektu bude potrebné umiestnenie navigačných tabúľ k návštevníckemu centru a vyznačenie priechodov pre chodcov k mauzóleu. V záhrade strážneho domčeka budú v tieni listnatých stromov umiestnené lavičky určené na oddych návštevníkov čakajúcich na vstup do mauzólea. Aj tím Terra Incognita mal tú možnosť a navštívil Mauzóleum a jeho návštevu môžeme len odporučiť.A ak by sme to mali stručne zhrnúť, tak len povieme, že na výzdobe mauzólea sa teda vôbec nešetrilo.

Druhým projektom realizovaným v rámci výberu TOP lokalít je Gombasecký kultúrny okruh v lokalite Gombasek, Slavec v bezprostrednej blízkosti Gombaseckej jaskyne. Projekt realizuje občianske združenie Kikelet Košice v spolupráci s občianskym združením Sine Metu. Cieľom projektu je vybudovať náučný chodník „Gombasecký kultúrny okruh“ s jedenástimi zastaveniami v troch jazykových mutáciách (slovenská, anglická a maďarská).

Občianske združenie vyčistilo trasu náučného chodníka a podarilo sa mu osadiť už sedem informačných tabúľ. Pri osádzaní ďalších štyroch narazilo na tvrdé skalné podložie, ktoré si vyžaduje špeciálnu techniku. Jazykové mutácie sú umiestnené tak, že každá je na inej strane otáčacej informačnej tabule zavesenej v masívnom drevenom stojane so strieškou. Návštevník si

otáčaním informačnej tabule presúva jednotlivé jazykové mutácie a vyberá si tú, ktorej rozumie. Celý areál je každoročne dejiskom Gombaseckého letného tábora, podujatia, ktoré trvá týždeň a je určené asi 4 000 študentom, maďarskej menšine žijúcej na Slovensku. Študenti sú ubytovaní vo vlastných stanoch alebo karavanoch. Momentálne sa vytvára trvalý priestor

pre ich umiestnenie vrátane elektrických prípojok. Občianske združenie už vybudovalo sprchy, toalety, verejnú kuchynku a dokonca saunu. Nachádza sa tu stará reštaurácia, ktorá nevyhovuje súčasným požiadavkám na zariadenia verejného stravovania.

Sine Metu má v pláne túto budovu zbúrať a na jej mieste postaviť novú, aby uspokojili dopyt po stravovacích službách. V areáli sa tiež nachádza menší bazén a ihrisko na plážový volejbal. Nechýbajú ohniská na opekanie a drevené kryté altánky. Obidve lokality, Krásnohorské Podhradie i Gombasek sú atraktívnymi východiskovými bodmi na spoznávanie histórie a prírody regiónu Gemer.

 

Užitočné linky:

Schválené projekty výberu TOP lokalít Terra Incognita 2017

Výlety Vláčikom za UNESCO-m

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.