Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša filmy, ktoré chcú inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu. V Kasárňach/Kulturparku v Košiciach si ich budú môcť návštevníci pozrieť utorok a v stredu 5. a 6. októbra 2021. Súčasťou festivalu bude aj diskusia o zmenách v dôsledku klimatických zmien v meste.
Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia: KONZUM. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym.
V novej kampani sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu. Dobrým príkladom na túto tému je aj film Čokoládové srdce temnoty.V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel na základe tlaku mimovládnych organizácií zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Vykorisťovanie detí však naďalej existuje.
„Klimatická kríza mení celý svet – vplýva nielen na oceány, dažďové pralesy, ale jej dôsledky pociťujeme aj na východe Slovenska. Podľa prognóz klimatológov v Košickom kraji do roku 2030 stúpne až o 30 % počet dní so zrážkovou činnosťou nad 20 mm, čo znamená viac prívalových dažďov. Hovorí sa, že každá zmena sa začína v myslení ľudí, župa preto podporuje podujatia ako Ekotopfilm –Envirofilm, ktoré pomáhajú meniť myslenie východniarov. Prajem si, aby aj po návšteve tohto festivalu mnohí prehodnotili svoj každodenný život a zmenili niečo v prospech klímy.”
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja
Ponuka filmov, ktoré si návštevníci v rámci podujatia budú môcť pozrieť, je bohatá. Napríklad snímka Múdrosť veľrýb ukáže svet najväčších morských cicavcov, ktorých život nakrúcal morský biológ a filmár Rick Rosenthal.
Návštevníci si pozrú aj skutočný príbeh o stretnutí polárnej medvedice Polárke s nórskym filmárom Asgeirom Helgestadom, snímka je 4-ročnou cestou po Špicbergoch. Zvyšujúce sa teploty majú za následok dramatické zmeny ekosystému v podobe rekordne rýchlo sa topiaceho ľadu. Je možné, že sa z tejto kráľovskej medvedice stane kráľovná bez ľadu.?
Dych vyrážajúcu panenskú prírodu bude možné sledovať na panenskom ostrove Bioko vo filme Stratení králi Bioka. Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.
Výber je doplnený dvoma kratšími slovenskými filmami. O tom, ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá, hovorí dokument Šanca prežiť. Film otvára tri najsilnejšie príbehy, ktoré v záchrannej stanici zanechali nezmazateľnú stopu. Napísali ich orlica Zoja, medvieďatá Kvetka a Albert a vlčica Daisy.
Vo filme Lesný kúpeľ, ktorý sa natáčal iba pár dní pred festivalom v okolí Košíc a Michaloviec, sa predstaví zaujímavá prírodná terapia. Citlivo a nenásilne privedie návštevníkov lesa k odbúrania stresu, podporí imunitný systém a celkové zlepšenie zdravia.
Program je v utorok doplnený o diskusiu „Košice, sme pripravení na zmenu klímy?“. Zástupcovia mesta budú s odborníkmi od 17.00 hod. sa bude diskutovať o tom, ako môže mesto reagovať na najväčšiu globálnu hrozbu súčasnej doby. V stredu čaká návštevníkov online prednáška o bezrastovej ekonomike.
Silný dôraz na životné prostredie, ekológiu a udržateľnosť kladie aj Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT). Aj ich aktivity a smerovanie je orientované na podporu ekoturizmu, preto je podpora podujatia Ekotopfilm – Envirofilm zo strany KRT pochopiteľná.
,,Vzdelávanie a osveta v oblasti ekológie sa musí dostať medzi všetky generácie. Podujatie ako Ekotopfilm – Envirofilm je ideálnym nástrojom ako zasiahnuť či už staršie, ale aj mladšie ročníky. Teší ma, že sa počas podujatia v Košiciach uvedú filmy, ktoré oslovia jednotlivcov aj masy, vyvolajú emóciu a predovšetkým zobrazia reálne problémy, ktoré sa v konečnom dôsledku týkajú aj nás.”
Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka KRT