Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol. Biela noc ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka.
Do metropoly východu sa aj tento rok vráti obľúbené podujatie Biela Noc, ktoré vyženie do ulíc košických ulíc množstvo ľudí. Jedinečné svetelné inštalácie premenia známe budovy, ulice a parky na umelecké diela.
Prebuďte v sebe zvedavca, dieťa či skrytého umelca a užite si podujatie svetových rozmerov. Biela noc začína už 8. októbra a končí 24. októbra 2021!
Kedy a kde?
Umelecké diela budú vystavené iba v piatky a počas víkendov. Jedná sa o tieto dátumy: 8.-10.10., 15.-17.10. a 22.-24.10. Inštalácie budú prístupné vždy medzi 18:30-22:00 hod.
Organizátori podujatia Biela noc boli nútení presunúť niektoré diela na ohradené miesta, kde je možné kontrolovať kapacitu návštevnosti. Informácie o umiestnených dielach nájdete na bielanoc.sk, v aplikácii Biela Noc a na sociálnych sieťach.
Opatrenia
K interiérovým dielam budú môcť pristúpiť iba kompletne zaočkovaní návštevníci, ktorí sa pred vstupom preukážu QR kódom v GreenPasse.
Verejné inštalácie
Sú však zážitky, ktoré zostanú v priestore mesta a ponúknu výhľad na hneď niekoľko pútavých ukážok súčasného umenia.
Aleš Vojtášek ozvláštni balkón Štátnej filharmónie Košice „mestskou džungľou“, v ktorej spolunažíva neskrotná príroda s neónovými symbolmi veľkomiest.
Veronika Kocourková na bočnú fasádu OD Urban premietne v otvárací víkend pestrofarebnú animáciu vodného sveta.
O dva týždne neskôr ju na rovnakom mieste vystriedajú s angažovanou projekciou Fragmenty ústavnosti výtvarníčka Ilona Németh a spisovateľ Michal Hvorecký.
Vo výklade OD Urban môžeme sledovať aj nafukovací objekt revoltujúcej zdvihnutej päste umeleckého dua Tkáčová & Mona Chişa.
Nad budovou Štátneho divadla Košice budú odbíjať Božie mlyny Pavla Korbičku alebo projekcia od Nano VJ’s vo výklade Múzea V. Lofflera. Verejnosti bude dostupné aj monumentálne dielo Afloat na železničnej stanici.
od 22. do 24. októbra sa rozžiari historická fasáda budovy KSK na Nám. Maratónu mieru.
Zaujímavosťou tohto ročníka sú určite aj dve virtuálne diela. Erik Sikora s Milanom Kolcunom nás pozvú prechádzať sa ulicami mesta s audionahrávkou v ušiach, aby nás ako svojský, alternatívny sprievodca mohli s vtipom a humorom upozorniť na okolité drobnosti a nečakané prepojenia.
Boris Sirka zase pripravil digitálnu verziu jedného zo svojich diel, ktorú si môžeme načítať z QR kódu a cez filter na instagrame umiestniť kamkoľvek do prostredia. S nadhľadom tak reaguje na situáciu dlhodobo zatvorených galérií a nedostupnosti tradičných ciest umeleckej prezentácie.