Margeciansky tunel (známy aj ako Rolovský alebo Starý Bujanovský tunel) nesporne patrí medzi veľmi zaujímavé technické pamiatky. Bol postavený na jednokoľajnej trati Košicko-bohumínskej železnice a jeho dĺžka je 430 metrov. Keď v roku 1955 dali do prevádzky dvojkoľajovú Trať družby, Margeciansky tunel prestal slúžiť na železničnú dopravu a po vytrhaní koľajníc dno rúry tunela vybetónovali. Zaujímavosťou je, že steny tunela nie sú obmurované, pozeráte sa tak priamo na skalu, do ktorej je vyrazený. Obec Margecany patrí medzi úspešných žiadateľov o dotáciu z programu TERRA INKOGNITA. Už v roku 2018 získali finančný príspevok od Košického samosprávneho kraja a zralizovali projekt „ Margeciansky tunel, otvorená galéria“.
Ďalší rok priniesol novú výzvu, ktorou sa obec Margecany zaviazalo vybudovať novú atrakciu v blízkosti tunela – cestu Svetlonoškových rozprávok. Štyri drevené sôchytrpaslíka Svetlonoška postavili vedľa cesty vedúcej od Margecian ku kultúrnej pamiatke – Margecianskému tunelu.
Partia štyroch Svetlonoškov vás privedie popri Ružínskej priehrade až k Margecianskemu tunelu, posvieti na cestu a vyrozpráva vám svoj príbeh spojený s okolím.
Každá socha drží v jednej ruke listinu a v druhej ruke lampáš so svetlom. Lampáš napájaný z fotovoltického panela osvetlí nielen samotnú sochu s listinou, ale aj vedľajšiu cestu. Návštevník sa ocitne na rozprávkovom chodníku, ktorý ho svetlom vedie k „domčeku“ . Domčekom rozprávkového trpaslíka Svetlonoška, ktorý svetlom volá deti a iných pútnikov na prehliadku svojho príbytku, je tunel. Jednotlivé úseky cesty budú postupne popísané na listinách, ktoré drží v ruke každá socha tohto srdečného trpaslíka. V tuneli v projekte zmenia svetelnú inštaláciu. Pri prechode pútnikov sa bude rozsvecovať postupne. Vznikne tak ilúzia, podporujúca detskú fantáziu, že tam niekde v tme sa ukrýva trpaslík Svetlonoško.