Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Za Andrássyovcami I: Do Vlachova

Významný rod Andrássyovcov je neodmysliteľne spojený s regiónom Gemera. Uhorskí šľachtici tu sídlili takmer 400 rokov. Okrem známeho kaštieľa Betliar však vlastnili aj menší kaštieľ v neďalekej obci Vlachovo. Tento historický skvost sa nachádza na začiatku dediny v smere od Rožňavy. Začiatkom 19. storočia ho postavili Karol III. Andrássy s manželkou Etelkou Szaparyovou na mieste, kde kedysi stál obecný dom. Klasicistický kaštieľ slúžil šľachticom ako letné sídlo.

V kaštieli sa pravdepodobne narodil gróf Július Andrássy.

Práve v tomto kaštieli sa pravdepodobne narodil aj známy gróf Július Andrássy, ktorý sa v roku 1867 zaslúžil o rakúsko-uhorské vyrovnanie a následne sa stal prvým ministerským predsedom Uhorska. Po skončení I. svetovej vojny a vzniku Československa Andrássyovci kaštieľ definitívne opustili a prenajímali ho českým delostrelcom, ktorí tu slúžili na vojenčine. Budovu v roku 1936 posledný potomok Gejza Andrássy predal obci, ktorá ju využívala ako základnú školu a tiež na kultúrne účely.

Kaštieľ prešiel niekoľkými prestavbami v rokoch 1954 až 1964 a naposledy ho prerábali v roku 2004. Budova je tak dodnes funkčná a v súčasnosti slúži ako kultúrny dom. Zároveň v nej však nájdete aj historickú jedáleň a malé múzeum s expozíciou zo života obce, ktorá zahŕňa banícku a poľnohospodársku históriu.

Do Vlachova sa ľahko dostanete autobusom priamo z mesta Rožňava, pričom cesta trvá zhruba 30 minút. Okrem samotného kaštieľa sa tu určite oplatí navštíviť aj Grófsku ľadovňu z prvej polovice 19. storočia, ku ktorej vás zavedie zo stredu obce cez starý železničný most žltá turistická značka. Ide o poschodovú kamennú stavbu vsadenú priamo do strmého svahu. Postavená bola tak, aby pripomínala egyptskú hrobku. V skutočnosti to však bola honosná prírodná chladnička, ktorá slúžila na uskladnenie potravín ale aj zvierat ulovených na poľovačkách. Na to, aby ľadovňa udržala chlad, musela byť kompletne postavená z kameňa. Chladiaci proces fungoval vďaka kusom ľadu, ktoré muži počas zimných mesiacov vysekali na rieke a ukladali ich v podzemných chodbách. V tmavých priestoroch ľadovne sa ľad neroztopil dokonca ani v lete, vďaka čomu tu potraviny vydržali dlhšie. Pred vstupom sa kedysi nachádzali aj štyri dekoratívne sochy sfíng. Pôvodný vzhľad vchodu do ľadovne dnes poznáme len vďaka obrazu, ktorý namaľoval mladý gróf Emanuel Andrássy okolo roku 1840.

Poznávací výlet vo Vlachove vám odporúčame zakončiť pri Karlovej hute. Ide o 12 metrov vysokú pec na výrobu železa, ktorú dal postaviť Karol Andrássy v roku 1843 pri sútoku rieky Slaná a potoka Dobšiná. Dokončiť sa ju však podarilo až jeho synovi Emanuelovi Andrássymu. Hutu neskôr zdedil jeho syn Gejza a dodnes je považovaná za jednu z najvýznamnejších historických vysokých pecí v Európe. V roku 1903 však výrobu železa definitívne zastavili v dôsledku hospodárskej krízy. V súčasnosti patrí Karlova huta medzi naše kultúrne pamiatky.

V letných mesiacoch si môžete výlet vo Vlachove spestriť aj návštevou miestneho kúpaliska. V prevádzke je každoročne od polovice júna do konca augusta. Jeho zaujímavosťou je termálna siričitá voda v bazénoch, ktorá vyviera zo zeme a má liečivé účinky. V areáli sa môžete aj najesť. Jeho súčasťou je taktiež turistická ubytovňa a letný amfiteáter.

 

 

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.