Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Vzdelávanie o mediálnej manipulácii pre stredoškolákov z Košického kraja

06.05.2019
Spišská Nová Ves, Michalovce

Počas dvoch dní sa v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach stretlo spolu 450 študentov, ktorí mali možnosť diskutovať s filmovou teoretičkou Katarínou Mišíkovou z Filmovej a televíznej fakulty VŠMU na tému mediálnej manipulácie. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci edukačno-edičného projektu Obrazy (proti) extrémizmu, ktorý je určený všetkým typom stredných škôl. „Tento projekt vznikal od roku 2016 z našej občianskej frustrácie v súvislosti z čoraz viac rastúceho extrémizmu v slovenskej spoločnosti a keďže sme s kolegyňami filmové teoretičky a nie političky či občianske aktivistky, hľadali sme cestu ako prostredníctvom filmu šíriť osvetu v rôznych témach, ktoré sú spojené s neznášanlivosťou a intoleranciou,“ vysvetľuje nápad Mišíková.

Myšlienkou filmového vzdelávania stredoškolákov sa nadchol aj Košický samosprávny kraj spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Obrazy (proti) extrémizmu priniesli stredoškolákom v spolupráci s Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest. „Art Film Fest je skvelou oslavou začiatku leta. Aj preto sme radi, že sa nám darí toto jedinečné podujatie šíriť aj do iných regiónov nášho kraja. Zároveň nás teší, že festival drží krok s dobou a nastoľuje aktuálne témy, akou je aj téma mediálnej manipulácie. Považujem za dôležité podnecovať u mladých kritické myslenie, naučiť ich rozlišovať pravdivé zdroje od manipulatívnych, a tak vychovávať múdru generáciu, ktorá sa nenechá opiť rožkom,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka. Stredoškoláci videli príklady mediálnej manipulácie prostredníctvom dvoch dokumentárnych filmov - Lož má krátke vlny a Taká malá propaganda. „ Vyberali sme pre nich zo šiestich zaujímavých tém ako napr. holokaust, genocída a zločiny proti ľudskosti, totalita - diktatúra - politická moc, alebo nacionalizmus a som rada, že prezentácia „Mediálna manipulácia“ nakoniec študentov zaujala,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková.

Prvý premietaný film, ktorý študenti v kinosálach hodnotili, bol fiktívny príbeh konformistu Jozefa Haťapku, o ktorom nepravdivo referuje rozhlasový hlásateľ na krátkych rozhlasových vlnách BBC. Druhý dokument je výpoveďou bývalého redaktora Jozef B., ktorý sa podieľal na vytváraní pozitívneho obrazu Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko pred parlamentnými voľbami roku 1998 a zosmiešňovaní predstaviteľov opozície. Študent Filip získava informácie najmä z internetu, knižiek a tvrdí, že väčšinou si robieva vlastný názor. Tieto filmy boli podľa neho dobre spracované, ukázali, ako dokážu média ovplyvniť naše vnímanie. Peter súhlasí s výrokom z jedného z dokumentov, že stokrát opakovaná lož sa stáva v televízii pravdou. Dodáva však, že on sám dokáže mediálnu manipuláciu celkom dobre vycítiť a vníma ju, žiaľ, čoraz častejšie. Vzdelávací program obsahuje spolu až 16 filmov, 8 starých dokumentárnych filmov a osem študentských dokumentov, z ktorých vzniklo dvoj-DVD spolu s manuálom pre učiteľov, ako rozoberať jednotlivé citlivé a zložité spoločenské témy. DVD s manuálom pre učiteľov plánujú autori projektu distribuovať postupne jednotlivým školám. „ Myslím si, že je veľmi potrebné o takýchto témach hovoriť hlavne s mládežou pre ich ďalšie smerovanie a posilnenie ich kritického myslenia. Prostredníctvom týchto zverejnených DVD môžeme žiakom lepšie vysvetliť, ako ich môže medializácia ovplyvniť v živote,“ myslí si Ing. Anna Petrovičová zo SOŠ Markušovská cesta, Spišská Nová Ves.

Kategórie:
Vstupná brána:
Forma:
  • prednáška
Žáner:
  • film a foto
Cieľová skupina:
  • mládež 15-18 rokov
Príloha:
Otváracie hodiny:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí