Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Vytiahnite bežky a zamierte v zime do Dobšinej

Dobšinná

Zima a Košický kraj vám nemusí na prvý pohľad evokovať zážitky na lyžiach, no skúsme sa na to pozrieť pozornejšie! Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni je totiž obnovený starý areál bežeckého lyžovania s bohatou históriou, ktorý ocenia profesionálni aj rekreační bežkári.

Bežecké lyžovanie je opäť v kurze, a to bol aj dôvod, prečo sa mesto Dobšiná rozhodlo obnoviť zašlú slávu bežeckého areálu v blízkej obci Stratená, časť Dobšinská ľadová jaskyňa. Táto oblasť je aj vďaka pamiatke UNESCO najviac navštevovaná počas letnej sezóny, no nie vždy to tak bolo.

 

 

Dobšinské bežkárske trate majú svoju tradíciu. Rokmi tu vznikali schválené trate dobudované o premostenie, mostíky, štartový a cieľový areál, na ktorých mali možnosť štartovať v rámci majstrovstiev SR také hviezdy slovenského bežeckého lyžovanie ako Martin Bajčičák či Ivan Bátory. Prvé preteky sa tu konali ešte v období pred 2. svetovou vojnou a na prelome milénií bol areál dejiskom mnohých významných súťaží v bežeckom lyžovaní, ale aj biatlone. Posledné roky to žiaľ vyzeralo tak, akoby sa na tento areál a jeho možnosti zabudlo.

 

Mesto Dobšiná však využilo výzvu projektu Terra Incognita a od Košického samosprávneho kraja dostalo takmer 13 000 € na celkovú obnovu areálu. V rámci projektu sa vytvorila okruhová koncepcia štyroch lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho 4,5 kilometrového okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších vzdialeností (3,5; 2,8 a 2,4 kilometra). V priestore štartu/cieľa tratí je návštevníkom k dispozícií krytý altánok, ktorý bol rovnako vybudovaný s podporou KSK. Je určený na oddych či odloženie vecí. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapu tratí, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte.

 

 

Pridanou hodnotou bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode národného parku Slovenský raj. Areál využíva prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívnemu vrchu Duča, v bezprostrednej blízkosti vstupu do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Všetky trate sú pravidelne upravované a viditeľne značené. Areál bežeckého lyžovania v Stratenej je ideálnym miesto pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje bežkárske schopnosti. Teraz už len treba dúfať, že si Perinbaba splní svoju prácu, čo najlepšie aj túto zimu.

 
Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.