Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Trebišov

12.10.2019
Tokaj

Prelom augusta a septembra (31.8. - 1.9.) bude patriť športu a vínu, a to konkrétne behu, cyklistike a Tokaju.

Zaujímavé športové podujatie, Tour de Tokaj, otestuje pevnú vôľu všetkých milovníkov športu a dobrého vína. Vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, no tentokrát sa stane miestom bežeckých a cyklistických pretekov. Je to jedinečná príležitosť, ako spoznať túto destináciu a jej nádherné vinice so zvýšeným tepom.

 

 

Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Tour de Tokaj je určený pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Na preteky sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na vek či pohlavie. Svoje sily si športovci zmerajú vo viacerých súťažných disciplínach, ktoré sa líšia dĺžkou trate (5/10 kilometrov). Je už len na vás, či sa cítite doma viac v bežeckých topánkach alebo v sedle bicykla. Tí najmenší si svoju kondíciu a túžbu po víťazstve môžu otestovať na kratšej, 1 kilometer dlhej pretekárskej dráhe.

Nájdite v sebe odvahu a prihláste sa na jedinečné preteky naprieč vinicami Tokaja! Zelený ani žltý dres síce nezískate, no najlepšie víno od slovenských vinárov môže byť ešte lepšou motiváciou.

Okrem samotných pretekov bude pre návštevníkov pripravený cyklo výlet so sprievodcov, ochutnávky vína či ďalší sprievodný program. Nudiť sa rozhodne nebudete. Tour de Tokaj môže byť jesennou skúškou vašej kondície. Zlaté tokajské medaily sú pripravené, a čo vy?

 

 
Kampaň:
Tour de Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj zažíva svoje znovuzrodenie. Občianske združenie Tokajská vínna cesta zakúpila niekoľko bicyklov, ktoré ponúka na prenájom pre návštevníkov celej oblasti. Avšak žiaden z týchto prenajímateľných bicyklov sa nenachádza vo Veľkej Tŕni. Predovšetkým v letných mesiacoch sem prichádzajú hostia na pobyty dlhšie ako 2 noci. Najjednoduchšou a zdraviu prospešnou možnosťou ako spoznať vinohradnícku oblasť sú bicykle. Návštevníci majú k dispozícii viac ako 80 km značených cyklotrás, pričom cyklovýlety je možné realizovať všetkými smermi. Práve pre nich je vhodné vytvoriť itinerár, aby spoznali bližšie celú vinohradnícku oblasť Tokaj.

Pomôcť tomu má nová požičovňa bicyklov priamo vo Veľkej Tŕni, ktorá vzniká vďaka dotácii z programu Terra Incognita. Návštevníci si budú môcť vybrať spomedzi 13 kvalitných bicyklov (5 pánskych, 5 dámskych a 3 detských),avšak k dispozícii budú aj 2 terénne kolobežky a tiež cyklovozík pre malé deti a 2 detské sedačky na bicykel. Cyklisti s obľubou navštevujú aj tufové pivnice gazdovských vinárov vo Veľkej Tŕni, avšak nemajú si kde bezpečne nechať svoje bicykle. Osadením bicyklového státia zabezpečíme, aby bicykle boli uzamknuté a návštevníci mohli poznávať aj krásy tohto regiónu pod zemou. Cez víkendy počas poslednej letnej sezóny areál historických tufových pivníc navštívilo aj viac ako 40 cykloturistov.

Výška dotácie: 8 700 eur
Vlastné zdroje žiadateľa: 1 075 eur

Žiadateľ: Tomáš Kapraľ
Kontaktná osoba: Mgr. Naďa Kapraľová, nada.kapralova@gmail.com, 0905 837 829

22.9. 2018, 10:00
Malé Trakany

Slivky majú v gastronómii všestranné využitie. Okrem tradičného slivkového lekváru, či známeho hrejivého nápoja sa objavujú aj v rôznych sladkých jedlách. Niekto ich pridáva do plnky v pečených buchtách, alebo v zemiakových guliach. Existuje tiež množstvo receptov na rôzne druhy koláčov, ktorým dodávajú špecifickú chuť práve slivky. Nájdu sa však aj fajnšmekri, ktorí pridávajú sušené slivky napríklad do vianočnej kapustnice. O slivkách by ste mali vedieť aj to, že na ľudský organizmus majú priaznivé účinky. Vďaka obsahu vitamínu E prirodzeným spôsobom podporujú náš imunitný systém, nachádza sa v nich aj vlánknina, ktorá pomáha naštartovať trávenie, a zároveň sú tým správnym doplnkom stravy pri problémoch s cholesterolom.

Tradície spojené so spracovaním sliviek si už po siedmykrát pripomenú aj v Malých Trakanoch na obľúbenom Dni sliviek. Návštevníci budú môcť vidieť ako sa varí slivkový lekvár v kotloch, ale aj ochutnať slivkové dobroty z pece pripravené na otvorenom ohni. Na programe je aj deň otvorených dverí v obecnej pálenici a chýbať samozrejme nebude ani lahodná slivovica. Okrem toho sú pripravené vystúpenia ľudových súborov, výstava remeselníckych výrobkov a tvorivé dielne pre deti. Svoje umenie predvedú taktiež lukostrelci Karosi Turul a ľudoví umelci. 

Ak sme vás navnadili a práve sa vám zbiehajú slinky na chutné slivky, neváhajte a v sobotu 22. septembra navštívte Malé Trakany a podujatie Deň sliviek.

ilustračné foto: www.maletrakany.sk

13.10.2018, 9:30
Malá Tŕňa

Tokajská oblasť je známa predovšetkým vinohradníctvom a výnimočným vínom. V malých obciach tu nájdete desiatky až stovky tufových pivníc, kde majú miestni vinári ukryté svoje tekuté bohatstvo. Ochutnávka tradičného vína, či prehliadka vinohradov však zďaleka nie je všetko čo tu môžete zažiť. Presvedčí vás o tom už tretí ročník športového podujatia Tour de Tokaj.

Preteky odštartujú 13. októbra v piatich kategóriách. Zdatnejší cyklisti si zmerajú sily na trati medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa, Čerhov, kde na nich čakajú krásne výhľady na vinohrady a okolitú prírodu. Okrem toho je pripravená aj kategória Bike rekrea, kde majú cyklisti na výber z troch trás podľa kondície. Pretekať na Tokaji však môžete aj bez bicykla a to hneď v troch bežeckých kategóriách. K dispozícii sú dve hlavné trate v dĺžke 5 a 10 kilometrov, zúčastniť sa však môžu aj deti v samostatnej kategórii, pričom pobežia na trati dlhej 1 kilometer. Popoludní je pre všetkých účastníkov pripravená aj tombola. Celodenný program spestria sprievodné podujatia ako bubnová show, detský kútik, spomienková fotostena a maskoti regiónu Tokaj. Organizátori nezabudli ani na milovníkov vína, ktorí určite ocenia degustáciu rôznych druhov vína aj burčiaku.

foto: ilustračné

18.8. 2018
Trebišov

Trebišovský mestský park sa stal v sobotu centrom osláv ukončenia žatvy na Zemplíne. Obľúbené podujatie Chlebom a vínom odštartovalo dožinkovým sprievodom, o ktorý sa postarali miestni folkloristi. Dejiskom bol už tradične mestský park, program sa však tento rok presunul z areálu Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína do vnútornej časti parku, čo návštevníkov príjemne prekvapilo. Počas horúceho dňa sa totiž každý mohol skryť v tieni stromov. Chlapi v ľudových krojoch zavesili dožinkový veniec priamo na pódiu a v rovnakom čase sa začali aj oslavy vo Veľkej Tŕni na Festivale gazdovských vín. Medzi týmito miestami po celý čas premávala kyvadlová doprava.

V mestskom parku sa predstavili folklórne skupiny z regiónu, divadelný súbor Via Cassa Košice a pozornosť tisícov návštevníkov pútala aj bubnová show Batida. Alternatívou k hlavnému programu bola prehliadka kaštieľa spojená s prehliadkou viacerých expozícií, vrátane mini výletu k vodnému hradu Parič a k Mauzóleu Grófa Júliusa Andrássyho. Ľudia mohli ochutnať aj rôzne dožinkové dobroty. Domáce šišky, tradičný slivkový lekvár, lokše, či tokajské koláčiky išli doslova na dračku. V ponuke nechýbalo ani tokajské víno.

O zábavu pre najmenších sa postarala Krajina Haliganda, no malých chlapcov lákala predovšetkým možnosť posadiť sa za volant traktora. Starších zaujala výstava historických motoriek, kováčska dielňa, či vyrezávané drevené sochy biblických postáv. Podvečer vyvrcholil program vystúpením speváka BuranoWski. Spolu s ním na javisku zažiarili aj deti s lampášikmi, ktoré sa aj tento rok zahrali na mušky Svetlušky. Po zotmení prišlo na rad moderné umenie v podobe videomappingu, soundartu a site-specific inštalácií.

 

18.8. 2018, 12:00
Trebišov,

Na konci žatvy kedysi automaticky nasledovali oslavy, ktoré poznáme pod názvom dožinky. Z najkrajších klasov obilia sa plietli vence a blízki príbuzní sa stretli pri veľkej hostine. Roky však plynuli a tradícia dožinkových slávností sa u nás sčasti vytratila. Rozhodne to však nebude platiť 18. augusta v Trebišove na obľúbenom festivale Chlebom a vínom. Podujatie sa začne na pravé poludnie svätou omšou v Gréckokatolíckom chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky v Trebišove, po ktorej bude nasledovať dožinkový sprievod mestom.

V areáli Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove je pripravený hlavný program plný rôznych atrakcií, pri ktorých si môžete zaspomínať aj na to, ako ste dožinky oslavovali vy, alebo vaši starí rodičia. Krátko popoludní sa bude mlátiť obilie, mlieť zrno, pripravovať cesto na chlieb a piecť voňavý bochník. Z oblasti tradičnej gastronómie na vás čaká varenie slivkového lekváru v kotle, pečenie lokší, tokajských koláčikov a množstvo ďalších dobrôt. Na svoje si prídu aj milovníci vína, ktorí si budú môcť pozrieť premenu hrozna na obľúbený alkoholický nápoj a chýbať nebude ani degustácia zlatého moku.

Od 13tej hodiny sa začnú prehliadky Barokovo – klasicistického kaštieľa, nížinného vodného hradu Parič a mauzólea grófa Júliusa Andrássyho za zvýhodnené vstupné – 3 eurá. O hodinu neskôr odštartuje dožinkové pásmo v podaní divadelníkov G Trebišov a folklórnych skupín Trebišovská Orgonina, Doľinka z Veľkých Ozoroviec a Dubiny z Dargova. Neskôr sa k nim pridá známa šermiarsko – divadelná spoločnosť Via Cassa z Košíc s predstavením o svätom Jurajovi, svätej Alžbete a svätom Mikulášovi. V rovnakom čase sa však budete môcť zúčastniť aj na rôznorodých aktivitách v parku. Možno vás zaujme prezentácia historických motoriek a traktorov, na ktorých sa budete môcť aj povoziť. Ak ste kreatívni a máte šikovné ruky, rozhodne vyskúšajte tvorivé dielne, kde si môžete vyrobiť vlastný suvenír. Skúsení drevorezbári vám predvedú vyrezávanie z dreva, budete môcť nahliadnuť do kováčskej dielne alebo sa priučiť ako sa múti maslo.

Organizátori nezabudli ani na najmenších, ktorí budú mať o zábavu postarané po celý čas. Pre deti je pripravená Krajina Haliganda, hudobný kútik s netradičnými aj tradičnými nástrojmi, bábky, hra na divadlo, divadelné vystúpenia, pohybové a kreatívne dielne, mini ZOO, rôzne súťaže a iné prekvapenia. Azda najviac atraktívny bude podvečerný a večerný program, ktorý začne o 17-tej bubnovou show Batida. Po nej vystúpi talentovaný hudobník BuranoWski. Deti sa budú môcť počas jeho koncertu pridať k muškám Svetluškám a rozžiariť na pódiu malé lampášiky. Po zotmení bude v trebišovskom mestskom parku nachystaný workshop vizuálneho umenia, takzvaný videomapping, soundart a site-specific inštalácie. Tak neváhajte a v sobotu 18. augusta príďte do Trebišova aj s celou rodinou.

 

18.8. 2018, 13:00
Trebišov

Naši predkovia už v predkresťanskom období zvykli po skončení žatvy vyrábať kytice a pliesť vence z najkrajších klasov obilia, ktoré sa na poliach urodili. V tom čase išlo o akýsi rituál, no tradícia takzvaných dožinkových vencov prežila stáročia a časom získala oslavný charakter. Aj naši starí rodičia si ešte pamätajú, že záver žatvy sa nikdy nezaobišiel bez dožinkových slávností. Dnes ich poznáme predovšetkým ako súčasť rôznych kultúrnych podujatí. Medzi úspešné z nich nepochybne patrí aj dožinkový festival Chlebom a vínom v Trebišove. Zároveň ide o jedno z TOP podujatí programu Terra Incognita pre rok 2018.

 

Dejiskom festivalu bude aj tento rok areál Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Môžete sa tešiť mlátenie obilia, premenu hrozna na víno, či varenie slivkového lekváru. Všetky dobroty samozrejme budete môcť aj ochutnať. Okrem tradičných spôsobov pečenia chleba či výroby vína však uvidíte aj divadelné a folklórne vystúpenia viacerých súborov z regiónu, či bubnovú show. Počas celého popoludnia môžete navštíviť Barokovo – klasicistický kaštieľ, Nížinný vodný hrad Parič, či Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho. Pripravená je aj prezentácia historických motoriek a traktorov, pričom roľníci vás na niektorých radi povozia. Nemenej zaujímavá bude tiež FINISÁŽ výstavy Teodor Jozef Mousson - Maliar Zemplína. Chýbať nebude ani tombola.

 

Organizátori nezabudli ani na najmenších. Vaše ratolesti sa budú môcť vyšantiť v pohybových a kreatívnych dielňach. Okrem toho môžu navštíviť Krajinu Haliganda, hudobný kútik alebo mini ZOO. Lákadlom pre všetky generácie bude podvečerné vystúpenie speváka a skladateľa Tomáša Buranovského, ktorý je známy aj pod umeleckým menom BuranoWski. Po zotmení bude rozhodne stáť za to program v mestskom parku s videomappingom, soundartom, a site-specific inštaláciami.

 

Po zaujímavom májovom výlete na juh východného Slovenska, sa s nami môžete v polovici augusta vybrať za vínom hneď na dve TOP podujatia Terra Incognita.

18.8. Chlebom a vínom - už od 10 EUR!

Odchádzame autobusom spred Jumbo centra v Košiciach o 12:30. Plánovaný návrat je o 22:00. Viac info o programe v prílohe pod textom.

Videli ste už na vlastné oči pravé dožinkové tradície? Že nie? Dožinky boli odjakživa veľkolepou oslavou spojenou s ukončením žatvy. Podujatie Chlebom a vínom približuje tradície, ktoré v dnešnej dobe už mnohí z nás nemajú možnosť poznať, a to vrátane múzejnej expozície spojenej s najmodernejšími, ale i najstaršími poľnohospodárskymi strojmi.

Čo vás ešte na výlete čaká?

  • vyhliadková veža v Malej Tŕni
  • degustácia vína v gazdovských pivniciach vo Veľke Tŕni (voliteľné)

 

Ceny lístkov (zahŕňajú prepravu a všetky vstupy):

  • Základná cena s degustáciou vína - 25 eur
  • Dieťa (3-18 rokov) - 9 eur
  • Dospelý bez degustácie vína - 10 eur

Pri kúpe lístka online zľavu uplatníte v druhom kroku, po vložení príslušného počtu lístkov do košíka.

Lístky si môžete kúpiť online alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

Furmanské preteky v Sobraneckých kúpeľoch a tibavské vína - UŽ OD 9,90 EUR!

 

Počas nedele 19.8. si môžete vychutnať ďalší výlet za vínom, spojený s TOP podujatím Furmanské preteky. To približuje krásnu furmanskú tradíciu, ktorá spája silu a nepoddajnosť majestátnych koní a dôvtip človeka. Prejdeme sa aj okolo Morského oka, navštívime očarujúci drevený kostolík v Ruskej Bystrej (UNESCO) a čaká nás tiež riadená degustácia v Tibavskej pivnici. Alternatívnym programom pre deti počas degustácie je Gitarové múzeum v Sobranciach.

Odchod z Košíc je o 8:30, predpokladaný návrat o 19:45. Viac info k programu nájdete v prílohe pod článkom.

Ceny lístkov (zahŕňajú prepravu a všetky vstupy):

  • Základná cena s degustáciou vína - 19,90 eur
  • Dospelý bez degustácie vína - 9,90 eur
  • Dieťa (6-18 rokov) - 13,90 eur
  • Dieťa bez workshopu v Gitarovom múzeu - 8,90 eur

Pri kúpe lístka online zľavu uplatníte v druhom kroku, po vložení príslušného počtu lístkov do košíka.

Lístky si môžete kúpiť online alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

 

Vinohradnícka oblasť Tokaj zažíva v posledných rokoch svoje znovuzrodenie. Predovšetkým v letných mesiacoch sem prichádzajú hostia na pobyty dlhšie ako 2 noci, s čím úzko súvisí rozvoj kultúrno-poznávacieho a vínneho turizmu. Najjednoduchšou a zdraviu prospešnou možnosťou ako spoznať vinohradnícku oblasť sú bicykle. Návštevníci majú k dispozícii viac ako 80 km značených cyklotrás, pričom cyklovýlety je možné realizovať všetkými smermi. Ľudia, ktorí chcú bližšie spoznať vinohradnícku oblasť s obľubou využívajú prenájom bicyklov. Už čoskoro budú mať túto možnosť aj vo Veľkej Tŕni, kde doteraz takáto služba chýbala.

Ak sa túžite na chvíľu vrátiť v čase, napríklad do obdobia pred rokom 1983, máme pre vás jedinečnú príležitosť. Na zemplínskych cestách tento rok opäť zažiaria nablýskané historické vozidlá, ktoré prežili celé desaťročia. Vášniví veteranisti počas uplynulých týždňov poctivo pripravovali svojich štvorkolesových tátošov, aby ich na prelome júna a júla predviedli v plnej kráse na Zemplín Veterán Rallye 2018.

Trojdňový zraz veteránov odštartuje prvou etapou s názvom „Michalovská“ už v piatok 29.6.2018 od 11-tej hodiny registráciou účastníkov na Námestí slobody v Michalovciach. Krátko popoludní privítajú všetkých návštevníkov na hlavnej tribúne folkloristi z Košického kraja a o 14:45 je naplánované slávnostné otvorenie Zemplín Veterán Rallye spolu s predstavením publikácie Slovenské rekordy. V tejto knihe je zapísaný aj rekord, ktorý sa podarilo vytvoriť na predchádzajúcom ročníku. Nudiť sa určite nebudú ani tí najmenší účastníci, pre ktorých sú pripravené dopravné hry a súťaže.

O 16-tej sa Námestie osloboditeľov premení na veľké mólo a návštevníkom sa na Concours d´ Elegance – predstavia výnimočné veteranistické automobily a motocykle. O zábavu sa bude starať Peter „Armstrong“ Ondria. Po skončení nebude chýbať ani Veterán piknik v hoteli Merkúr na Zemplínskej Šírave.

Podujatie bude pokračovať v sobotu ráno. O 9:00 sa začne druhá etapa s názvom „Za pokladmi Južného Zemplína.“ Historické autá vyštartujú z parkoviska pri Thermal parku Šírava na trasu Michalovce – Močarany – Trhovište – Horovce – Hriadky – Vojčice - Milhostov a spanilú jazdu ukončia v Trebišove na parkovisku pri obchodnom dome Kaufland. Tu na vás bude čakať prehliadka Múzea a Kultúrneho centra Južného Zemplína v Trebišove. Popoludní je pripravená prezentácia vinohradníckej oblasti Tokaj spojená s ochutnávkou vína. O 16-tej veterány opäť vyrazia na zemplínske cesty so zastávkami v Budkovciach a Sliepkovciach. O 20-tej sa začne spoločenský večer v hoteli Granit na Zemplínskej Šírave.

 

 

Nemenej zaujímavá bude aj tretia etapa podujatia „Miss Veterán.“ Tá odštartuje v nedeľu o 9-tej – výstavou vozidiel a zábavným predpoludním pri obchodnom centre Zemplín v Michalovciach. Spestrením programu bude Veteránska kvapka krvi a návštevníci si budú môcť vyskúšať novinku v podobe okruhu mestom na historickom autobuse Škoda 706 RTO. Na pravé poludnie je naplánované vyhlásenie výsledkov Zemplín Veterán Rallye 2018, a taktiež diváckej súťaže o najkrajší veterán a motocykel „Miss veterán.“ Tešíme sa na vás. 

Stránky

Odoberať RSS - Trebišov