Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spišská Nová Ves

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

28. - 29.6.2019
Spišská Nová Ves

V dobe, keď nie je vôbec ničím špeciálnym byť v jednom kolotoči a zastaviť sa len cez víkend (aj to každý tretí), je schopnosť ostať stáť na jednom mieste, bez pohybu, naozajstným umením. O to vzácnejší dojem v nás vyvolávajú najrôznejšie vystúpenia či performance, ako sa im moderne hovorí, v uliciach miest. A jedným z najtradičnejších remesiel tohto typu, ktoré vám zaiste okamžite zíde na um, sú živé sochy.

 

 

V Spišskej Novej Vsi už tretíkrát živé sochy zaplnia ulice a ponúknu vám nevšedný zážitok, ktorý spája fascinujúce umenie s esenciou života. Festival Živé sochy sa tohto roku koná v posledný júnový piatok a sobotu a bude určite správnym nakopnutím letných prázdnin (nielen) pre rodiny s deťmi.

 

Čo na vás v Spišskej Novej Vsi čaká?

Pozoruhodné vystúpenia, to v každom prípade. A ak si to rozmeníme na drobné, tak hneď v piatok o 16:00 otvorenie festivalu pri radnici. Toto miesto bude tiež jedným zo šiestich bodov, kde sa program festivalu po oba dni bude odohrávať. Takpovediac domáce zoskupenie Big Names tu predvedie svoje vystúpenie Spievajúce sochy, s ktorým nedávno ohúrilo aj porotu Británia má Talent na čele so Simonom Cowellom. Uvidíte tu ale aj zrkadlových ľudí Mirror Family v ružovom prevedení.

 

 

Priestor pred Radnicou majú po oba dni vyhradené zahraničné esá festivalu Frans Vogels a Chae Lindeman. Frans je špičkový mím a majster sveta živých sôch z roku 2017. Chae Lindeman vystupovala už aj pre Kráľa a kráľovnú Belgicka. Ostych z jej strany teda rozhodne nehrozí.

Pod Levočskou bránou zas v kostýme Milana Rastislava Štefánika uvidíte zrejme viac povedomú tvár. Ak by ste si náhodou nevedeli poradiť, rovno vám napovieme, že rolu živej sochy si vyskúša Jozef Banáš. A celkom logicky, veď práve on je autorom románu o významnej postave našich dejín.

 

 

Pred Evanjelickým kostolom sa zas predstavia Color Cirkus s farebnou cirkusovou šou a Morské Koníky v kostýmoch vodných živočíchov.

Silnú príťažlivosť smerom k objektívom vašich telefónov a foťákov bude vyžarovať aj Color Bikes, čiže farebné bicykle v podaní Big Names či pohybujúce sa portréty Barocco od D.S. Studio.

Návratom k nedávnym MS v hokeji a ešte menej dávnym MS v hokejbale, ktoré sme v Košickom kraji hostili, bude jedna zo sôch Majstrovskej osmičky.

 

Stále málo?

Oukej, tak pridávame ešte „nesochárske“ záležitosti: český kúzelník Magic Alex, bábkové divadlo Hoki Poki či domáci tanečníci z Denzz Industry a BDSKrew. Bodku za Festivalom Živé sochy dá v sobotu večer koncert kapely Heľenine Oči.

 

Naviac sme pre vás vyspovedali aj autora zoskupenia Big Names, ktorého si môžete vypočuť na našom novom podcaste. Nezabudnite dať aj odber a získat eprístup k ďalším zaujímavým rozhovorom ;)

 

 

 

28.06.2019 - 29.06.2019
Spišská Nová Ves

Ak hľadáte dobré podujatie, práve ste ho našli! Pozývame vás na unikátnu exhibíciu. Festival živých sôch v Spišskej Novej Vsi je unikátny projekt, ktorý sa po dvoch úspešných ročníkoch dostal aj do výberu tých najlepších podujatí v celom regióne.

 

 

Celé hodiny dokážu stáť nehybne ako soľný stĺp, s kamenným výrazom v tvári, no predsa v nich prúdi život. Sú úplne na nerozoznanie od pravých bronzových alebo kamenných sôch, ktoré môžeme vidieť na podstavcoch na námestiach či v múzeách. Živé sochy – toto statické umenie fascinuje divákov či okoloidúcich po celom svete.

Po prvýkrát sa zlaté, biele, alebo strieborné atrakcie objavili v antike, aby sa o tisíce rokov neskôr stali inšpiráciou pre umelcov a ich neopakovateľné výkony. Počas Festivalu živých sôch môžete s neobyčajným záujmom sledovať nie jednu sochu, ale hneď niekoľko ožívajúcich sochárskych diel. Ich detailná prepracovanosť spojená s majstrovstvom statickosti často vyrazia dych minimálne tak, ako výtvory slávnych sochárov.

 

Ak si teda chcete urobiť nezabudnuteľnú selfie s historickou osobnosťou či hviezdou strieborného plátna, určite navštívte Spišskú Novú Ves 28. a 29. júna 2019. Medzinárodný Festival živých sôch nemá na Slovensku obdobu a jeho organizátori s úsmevom dodávajú, že raz budú najlepším streetartovým podujatím na svete. Tento rok v metropole Spiša vystúpia umelci z Česka a Poľska i naše zoskupenie Big Names, ktoré môžete poznať z televíznej súťaže Česko Slovensko má talent.

 

 

Jednou z postáv, ktorú umelci tohto roku stvárnia, bude najvýznamnejšia osobnosť Slovenska Milan Rastislav Štefánik. Hudobným ťahákom bude kapela Heľenine oči a vzácnym hosťom prozaik Jozef Banáš, ktorý tri a pol roka študoval život Štefánika a výsledkom je kniha Prebijem sa!.

Festival živých sôch si za dva roky existencie získal srdcia desiatok tisíc fanúšikov, ktorí si tieto ľudské diela prichádzajú do Spišskej Novej Vsi pozrieť naživo. Budete medzi nimi tohto roku aj vy?

 

Spiš

Spiš je čerešničkou na torte potuliek Košickým krajom a právom patrí k najkrajším regiónom Slovenska. Ak sa práve chystáte na kultúrno – duchovný festival Spišský Jeruzalem 2019, jednou z možností sú aj terénne prehliadky. Stačí vhodná obuv a oblečenie a môžete si so sprievodcom pozrieť Spišskú kapitulu a vystúpiť na hodinovú vežu.

 

 

Okruh má tri a pol kilometra a výlet trvá dobré dve hodinky. Pokoj, rovnováhu aj radosť zo života nájde vaša duša aj keď si chcete užiť blízke okolie. Príroda je totiž tým najúžasnejším chrámom.

 

 
Región Spiš dostal názov po svojej dominante, Spišskom hrade. Tak prečo si neodskočiť i tam. V apríli na hrade sprístupnili expozície a odvtedy tam prúdia školské výlety, ale aj fanúšikovia ľadového hokeja, ktorí sa prišli prejsť hradným komnatami jedného z desiatich najväčších hradov na svete. Archeologická časť približuje vývoj osídlenia hradného kopca a jeho blízkeho okolia v priebehu šiestich tisícročí, sprístupnená je tu hradná kuchyňa, spálňa a mučiareň. Čo čaká návštevníkov počas sezóny, to nám prezradila historička Zuzana Demčáková.
 
 

https://www.spisskyhrad.com/lokalita/spisske-podhradie/

 

Klokotajúce jazierka si umelo vyrábame v záhradách, chatách aj pri rodinný domoch, tie najúžasnejšie však vytvorila sama príroda. Zájdite na Sivú Bradu. Na tejto travertínovej kope vyvierajú tri pramene, ktoré sú ideálnym cieľom pešej turistiky.Pramene aj gejzír majú silu liečiť. 25 metrov vysoký kopec žije a vyvierajúca voda ho stále rozširuje. Minerály, ktoré obsahuje, zväčšujú pramenitové jazierka.

Ak pobudnete na festivale viac ako deň, určite navštívte aj prírodné zaujímavosti, ktoré tiež patria k perlám Spiša. Keď Boh rozdával prírodné bohatstvo , okolie Spišského Jeruzalemu dostalo hojne nadelené. Dreveník je kamenným rajom pre horolezcov a ľúbivým miestom na pešiu túru. V rajskej prírode sa jedna časť skalných útvarov, zložených z travertínu, volá Peklo. Dreveník pripomína stolovú horu. Prelezenú ju má Jaroslav Pukanský.

 

Za povšimnutie určite stojí aj obec Žehra. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1245 a viaže sa k farskému kostolu sv. Ducha. O tomto kostole sa dočítate viac v tomto našom článku.

 

Menej známe sú však archeologické nálezy z katastra obce, ako kusy štiepanej industrie, zlomky keramiky, kamenná sekera a klin, dokumentujúce prítomnosť ľudu kultúry s lineárnou keramikou, želiezovskej skupiny a bukovohorskej kultúry v mladšej dobe kamennej. Črepy pilinskej kultúry pochádzajú zo strednej a mladšej doby bronzovej, vo fragmentoch sa objavuje keramika púchovskej kultúrnej skupiny a z obdobia sťahovania národov. Najmladšiu skupinu nálezov tvorí slovanská keramika z 9. a 10.st nájdená na brehoch potoka Žehra. So slovenským obyvateľstvom sa stretávame už po celé ďalšie obdobie historického vývoja Žehry, ktorá bola sídlom šľachtického rodu Žehrianskych a od roku 1638 Čákiovcov.

 

Ako vhodný tip na vander nám prídu aj Markušovce, nájdete tu hneď niekoľko turistických lákadiel ako napríklad Letohrádok Dardanelyskalný hríb, alebo Gotický kostol Sv. Ducha. No a ak stále neviete kam, sú tu obľúbené Vysoké Tatry či Slovenský raj, alebo sa vyberte objaviť menej známe lokality v Levočských vrchoch či Spišskej Magure.

 

Do pozornosti vám dávame aj výborný výlet, ktorý vám ušetrí kopec starostí a navyše ponúkne úplne iný pohľad na krásy Spiša. Pozrite sa aj na tento jedinečný vlakový špeciál. Viac info na tejto stránke.

24.- 26. mája 2019
Spišská Kapitula / Spišské Podhradie

Bohatá história, fauna a flóra lokality Spišského Jeruzalema ponúka priestor na meditáciu a kultúrno-duchovné aktivity, ktoré návštevníkom predstavíme počas 7. ročníka festivalu Spišský Jeruzalem. Priestor Spišskej Kapituly a okolie, ako aj mesto Spišské Podhradie počas troch dní 24.- 26. mája 2019 ponúkne pútnikom množstvo aktivít, v rámci ktorých budú mať možnosť spoznať historickú pamiatku, barokový komplex kalvárie typu Jeruzalem.

 

Ekumenický rozmer festivalu prinesie paletu zaujímavých aktivít pre všetky vekové kategórie. Silným zážitkom pre pútnikov bude divadelné stvárnenie živej krížovej cesty. Meditačný program bude viesť Katolícke spoločenstvo Dvaja-traja v Kristovi.

 
Pripravený kultúrny program bude žánrovo pestrý a ponúka divadelné vystúpenia, hudobno-slovné pásma, spevácke vystúpenia, výstavy, filmové prezentácie, koncerty a prednášky. Okrem duchovného a kultúrneho programu majú návštevníci festivalu možnosť zúčastniť sa prehliadky Spišského Jeruzalema s odborným výkladom o jeho histórii, geológii, faune a flóre, ako aj spoznať historické skvosty mesta Spišské Podhradie.
 

 

Pre deti sú pripravené rôzne hry, tvorivé dielne a novinkou je terénna hra po Spišskom Jeruzaleme „Pas detského pútnika“, pod taktovkou skautov. Zaujímavosťou bude sokoliarska skupina, pozorovanie slnka a Spišský Jeruzalem z konského povozu. Obľúbenou tradíciou festivalu, ktorá nebude chýbať ani tentokrát je razenie medailónu pútnika.

 

Návštevníci festivalu  sa môžu dostať na Spišský Jeruzalem aj  mimoriadnym vlakom. Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus ho vypraví 25.5.2019. Odchod zo železničnej stanice Košice je naplánovaný o 7.50 h a návrat o 17.08 h. Lístky si záujemcovia môžu zakúpiť v Regionálnom informačnom bode, Hlavná 48 v Košiciach, alebo online na vylety.kosiceregion.com

Celý program s ďalšími detailmi nájdete v prílohe ;)

 

 

Margeciansky tunel bol postavený v roku 1872 v dĺžke 431 metrov. Dnes je z neho technická kultúrna pamiatka, ktorú pred časom opäť sprístupnili pre pešiu verejnosť. Obec Margecany ho čiastočne vyčistila odstarých nánosov, usadenín a bahna na chodníkoch po oboch stranách cesty vedúcej cez tunel. V blízkosti tunelasa zrealizovalo aj vyčistenie Ružínskej priehrady od naplavených plastov a znečistenia z domového odpadu.

Obec Margecany má záujem vytvoriť z tunela atraktívny produkt cestovného ruchu pre návštevníkov, ktorí sa budú pohybovať a navštevovať jednotlivé objekty ležiace na trase Spišsko - Gemerskej baníckej cesty. Záujemcovia budú môcť absolvovať prehliadkuso sprievodcom v útrobách výnimočnej a na Slovensku ojedinelej kultúrnej pamiatky technického charakteru. Aby bol Margeciansky tunel pre návštevníkov ešte atraktívnejší, obec tento rok začala s inštaláciou osvetlenia v celej jeho dĺžke. Ide o projekt spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.Po dokončení jednotlivé osvetľovacie telesá postupne rozsvietia artefakty vnútri tunela presne podľa toho ako bude návštevník pri prehliadke postupovať. Vďaka novému osvetleniu získa turista výnimočný vizuálny zážitok.

Pre ľudí, ktorí navštívia túto pamiatku bez sprievodcu, bude na vstupnom portáli osadená tabuľa s informáciami o histórii tunela.

Výška dotácie: 10 000 eur
Vlastné zdroje žiadateľa: 1 313 eur

Žiadateľ: Obec Margecany
Kontaktná osoba: Ing. Igor Petrik, starosta@margecany.sk, 053/4799 239

 

Spišská kapitula

V lokalite Pažica neďaleko Spišskej Kapituly sa nachádza komplex sakrálnych stavieb, ktoré svojím rozmiestnením pripomínajú staroveký Jeruzalem. O výstavbu tejto modelovej krajinky sa zaslúžili jezuiti ešte v 17. storočí. Ich cieľom bolo vybudovať čo najvernejšiu kópiu jeruzalemskej kalvárie, aby veriacim priblížili posledné hodiny života Ježiša Krista. O záchranu historických objektov, ktoré dlhé roky chátrali sa teraz usiluje Spišské biskupstvo. Vďaka programu Terra incognita už pribudli v areáli kalvárie štyri travertínové balvany, na ktorých sú vyryté názvy kaplniek.

Kopanecká cesta je známa tým, že spája severnú a južnú časť Národného parku Slovenský raj. Komunikácia vedie od obce Hrabušice, cez Kopanecké sedlo až k obci Stratená. Cesta 3. triedy zároveň spája okresy Spišská Nová Ves, Poprad a Rožňava. Po zosuve pôdy na jednom z úsekov však cesta zostala uzavretá. Košický samosprávny kraj sa preto rozhodol cestu zrekonštruovať a do opravy investoval 497 tisíc eur.

Prostredný májový týždeň prinesie pod Spišský hrad jedinečné duchovné podujatie, ktorého názov je totožný s názvom jednej z najstarších kalvárií na našom území. Spišský Jeruzalem ponúkne bohatý program spojený so spiritualitou. Headlinerom festivalu je kapela Komajota a práve počas Spišského Jeruzalema sa môžete tešiť na jedinečné komentované prehliadky celej krížovej cesty.

Organizátori festivalu a zároveň partneri projektu Spišský Jeruzalem sa snažia priblížiť čiastočnú históriu tohto miesta - od Katedrály sv. Martina, cez Pažicu až po Sivú bradu. Tu v 17. stor. za pôsobenia Juraja Bársonyho, spišského prepošta, neskôr jágerského biskupa a členov Spoločnosti Ježišovej - Jezuitov bola vystavaná kalvária typu Jeruzalemská (Calvario Jerusalem). Vedome formovaná religiózna krajina, usporiadanie kaplniek, vzdialenosti medzi nimi, približujú udalosti posledných dní Ježišovho života.

Program 6. ročníka Spišského Jeruzalema zahŕňa množstvo zaujímavých aktivít - vystúpenia speváckych zborov i sólistov, divadelné predstavenia a rôzne sprievodné akcie, ako stredoveký stanový tábor, remeselné trhy či obľúbené razenie medailónov pútnika. Jedným z vrcholov kultúrnej časti programu Spišského Jeruzalema je koncert skupiny Komajota, v nedeľu 20. mája o 17:00..

Spoznajte lokalitu Spišského Jeruzalema s informáciami z prvej ruky!

Medzi lákadlá festivalu Spišský Jeruzalem patrí možnosť na vlastné oči a nohy si prejsť celú krížovú cestu, ktorá je replikou (v mierke 1:1) tej originálnej, jeruzalemskej. Okruh exkurzie má dĺžku asi 3,5 km a prehliadka trvá 2 hodiny. Spišský Jeruzalem sa rozprestiera v lokalite zvanej Pažica a pochádza zo 17. storočia, keď nebolo presúvanie sa po svete také dostupné a jednoduché. Ľudia na Spiši si takýmto spôsobom priblížili Jeruzalem a mohli ešte intenzívnejšie prežívať duchovné rozmery späté s krížovou cestou.

 

13.10.2018 - 14.10.2018
Margecany

 Tak, ako chronologický zoznam TOP podujatí otváralo gastronomické podujatie, pomyselnú bonboniéru toho najlepšieho z Košického regiónu uzavrie tiež také, po ktorom si budete prsty oblizovať. A nemusia to spôsobiť iba takzvané gruľovniky, teda špecialita typická pre margeciansku kuchyňu. Špecifikom októbrového TOP podujatia je live-cooking, teda možnosť sledovať prípravu jedál v reálnom čase. Príprava jedál má navyše súťažný charakter, pretože návštevníci môžu hlasovať o „najfajňejšu kuchňu“.

Južný Spiš, so svojimi nádhernými prírodnými scenériami, patrí medzi najkrajšie zákutia Košického regiónu. Margecianske fajnoty zas patria medzi najobľúbenejšie podujatia kraja, preto by ste na nich rozhodne nemali chýbať. Okolie poskytuje viacero námetov na výlet, zájdite si napríklad na Folkmarskú skalu – výstup nie je veľmi náročný a za odmenu sa vám naskytne prekrásny výhľad. Niečo iné? Drevený krytý most spájajúci Kluknavu a Štefanskú Hutu cez Hornád. Postavili ho v roku 1832, je zo smrekového dreva a je posledným svojho druhu na Slovensku.

Cnie sa vám za letnými grilovačkami s priateľmi a výletmi s celou rodinou? Skúste to ešte raz, na jeseň, a vyrazte na októbrové Margecianske fajnoty!

Stránky

Odoberať RSS - Spišská Nová Ves