Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Rožňava

Gombasecké údolie sa rozprestiera uprostred Národného parkuSlovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná. Práve tu sa nachádzaznáma Gombasecká jaskyňa, ktorá bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO apatrí medzi najvýznamnejšie v Slovenskom krase.Veľmi významnýje všakaj areál zaniknutého gotického kláštora Paulínov zo 14. storočia.Ide o sakrálnu pamiatku, ktorá savďaka podpore programu Terra Incognita stala súčasťou náučného chodníka Gombasek už v roku 2017. Chodník, ani ruiny paulínskeho kláštora si nevyžadujú sprievodcu, a turisti si ich môžu prezrieť samostatne. Tento rok tu má pribudnúť nový vstupný objekt a informačné prvky v areáli kláštora, pričom financovanie bude zabezpečené formou dotácie z programu Terra Incognita. Dlhodobým zámerom je postupná celková rekonštrukcia chrámovej lode kláštora s použitím pôvodného stavebného materiálu, ktorý bol využitý na stavbu ostatných neskorších objektov, a teraz sa nachádza v areáli určenom na sanáciu. Tentojedinečný sakrálny priestor je vhodnou lokalitou na usporadúvanie sobášov, koncertov a rôznych kultúrnych podujatí. Na opačnom konci náučného chodníka, v samotnom areáli prírodnej pamiatky UNESCO, sa nachádza jeden z posledných dobových architektonických artefaktov, ktorý symbolizuje novodobú históriu Gombaseckej jaskyne ako prírodnej atraktivity. Je to objekt odpočinkovej terasy, ktorá bola súčasťou letnej reštaurácie situovanej pri vstupe do jaskyne. Tento rok ju čaká revitalizácia so zachovaním pôvodného konštrukčného riešenia.

Výška dotácie: 19 000 EUR

 

Žiadateľ: Kikelet o.z. Košice 

Kontaktná osoba: Örs Orosz, info@gombaszog.sk, 0917 746 851

 

Slavec - Gombasek

Jedným z najkrajších prírodných úkazov na území Národného parku Slovenský kras je bezpochyby Gombasecká jaskyňa, ktorá je zapísaná na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Blízko nej sa nachádza turistický areál, ktorý sa postupne premieňa na atraktívne miesto.

Krásnohorské Podhradie, areál pod hradom Krásna Hôrka

Krásnohorské hradné hry majú za sebou ďalší úspešný ročník. Prvú augustovú sobotu vyšlo počasie ako na objednávku a obľúbený festival prilákal pod Krásnu Hôrku viac ako 4 tisíc návštevníkov z celého Slovenska od Bratislavy až po Michalovce. Medzi nimi nechýbali skalní priaznivci Krásnohorských hier, ale ani takí, ktorí sem prišli po prvý raz.

Organizátori opäť pripravili množstvo overených atrakcií, vďaka ktorým vládla na podujatí počas celého dňa stredoveká atmosféra. Svoje zručnosti predviedli šermiari, lukostrelci, sokoliari aj rytieri. Nemenej zaujímavá bola delostreľba alebo dobové tance. Veľký úspech však mal najmä turnaj o Krásnohorský červený šíp a taktiež predstavenie oživujúce jazdecké tradície maďarských čikóšov a husárov. Vyvrcholením programu boli súboje rytierov a jazdcov na koňoch. Po západe slnka však stredovekí bojovníci zložili svoje meče a prenechali pódium Petrovi Cmorikovi a jeho kapele.

 

Prázdninovú zábavu si vo veľkom užili aj deti. Do Krásnohorského Podhradia ich prišlo približne 800 a podujatie tak aj tento rok potvrdilo svoj rodinný charakter. Počas bitky o slamený hrad Slamburg sa dosýta vyšantili všetci detskí stredovekí dobyvatelia. Pre malých bojovníkov však bola lákadlom predovšetkým Rytierska dráha. Tí, ktorí ju zvládli absolvovať celú, získali špeciálny dekrét a boli menovaní do rytierskeho stavu.

 

4.8. 2018, 10:00
Krásnohorské Podhradie, areál pod hradom Krásna Hôrka

Rytieri, sokoliari, husári a nespočetné množstvo ďalších stredovekých bojovníkov. To všetko a ešte viac na vás čaká prvú augustovú sobotu pod jednou z najkrajších starobylých pevností Slovenska na trinástom ročníku obľúbeného podujatia Krásnohorské hradné hry. Spestrením a zároveň vyvrcholením dobovej programovej ponuky bude spevácka hviezda zo súčasnosti - Peter Cmorik. V cene vstupenky, ktorá stojí 4 eurá v predpredaji alebo 7 eur na mieste, je zahrnutá aj návšteva Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.

Celý hradný festival sa bude odohrávať pri parkovisku pod Krásnu Hôrkou, hneď na dvoch miestach súčasne. Počas celého dňa budete mať na výber medzi vystúpeniami na pódiu a predstaveniami v tábore na lúke. Za pozornosť však rozhodne stojí aj sprievodný program s jarmokom dobových remesiel, dobovej kuchyne, historického tábora, sokoliarskeho dvora, Čajovne kráľa Žigmunda, či pestrou ponukou detských atrakcií.

 

Nabitý program Krásnohorských hradných hier sa začne presne o 10-tej predpoludním. Slávnostné otvorenie festivalu spojené s predstavením účinkujúcich tak bez problémov stihnú aj tí z vás, ktorí si zvyknú pospať o niečo dlhšie. V prvej polhodinke nebude chýbať ani veľký sprievod a v tom istom čase na lúke pod hradom otvorí svoje brány tábor, v ktorom sa predstaví Bojová jednotka Cech terra de selinam a zároveň sa začne Lukostrelecký turnaj o krásnohorský červený šíp. Od 11-tej sa o zábavu pred pódiom postará country kapela Marná to snaha, zatiaľ čo v tábore odštartujú rytierske turnaje a pre deti bude k dispozícii rytierska dráha. Na pravé poludnie sa môžete tešiť na šermiarske vystúpenie Fringia, po ktorom bude nasledovať výcvik mladých rytierov. Tých totiž čaká zaujímavá úloha v podobe bitky o slamený hrad Slamburg. Alternatívou k tomuto programu bude na pódiu rozprávka Miroslav Kasprzyk.

 

O14-tej popoludní sa začne na lúke hlavný program. Organizátori tento rok pripravili sprievod jazdcov na koňoch, či veľkolepé predstavenie plné jazdeckých tradícií maďarských čikóšov a husárov. Chýbať však nebudú ani sokoliari a na záver sa môžete tešiť na atraktívne bitky na koňoch. Na pódiu medzitým vystúpia členovia zoskupenia Fringia s dobovými tancami a delostreľbou. Deti, ktoré nestihli prvú bitku o slamený hrad Slamburg, sa budú môcť zúčastniť na druhej „verbovačke“ o 18:30. Program na lúke o hodinu neskôr uzavrie Večerná hromadná bitka. Po nej už tábor zatvorí svoje brány, aby sa všetci mohli presunúť ku pódiu, kde o 20-tej večer vystúpi hlavná hviezda tohtoročných Krásnohorských hradných hier – Peter Cmorik.

Do areálu pod hradom bude každú hodinu premávať autobusová kyvadlová doprava. Prvý spoj vyrazí z autobusovej stanice v Rožňave o 9:30 a posledný vás odvezie z festivalu o 22:00.

 

 

4.8. 2018, začiatok 10:00
Krásnohorské Podhradie

Prvá augustová sobota pod jedným z najkrajších slovenských hradov bude patriť obľúbeným Krásnohorským hradným hrám. Podujatie s nádychom histórie ponúkne návštevníkom už po 13. krát výlet do dávnej minulosti, pri ktorom si vychutnajú tradičné rytierske turnaje, šerm či lukostreľbu.

Krásnohorské hradné hry sú zaradené medzi TOP podujatia Terra Incognita a tešia sa veľkej návštevnosti. Okrem skalných priaznivcov totiž každý rok prichádzajú aj úplne noví návštevníci. Zárukou toho, že sa nebude nudiť je celodenný program nabitý rôznymi ukážkami stredovekých súbojov alebo bitiek, ale aj zážitkovými aktivitami pre deti. Vďaka našej pestrej ponuke rozhodne môžete zobrať na výlet do Krásnohorského Podhradia celú rodinu.

 

 

Program odštartuje v sobotu 4. augusta 2018 o 10:00 pri parkovisku pod hradom Krásna Hôrka. Na pódiu sa najprv predstavia účinkujúci, a na neďalekej lúke sa otvorí tábor, kde sa budú odohrávať všetky šermiarske či rytierske vystúpenia. Pripravený je aj Lukostrelecký turnaj o krásnohorský červený šíp a sokoliarske predstavenie. Deti sa budú môcť vyšantiť na rytierskej dráhe alebo na slamenom hrade. Okrem toho nebude chýbať ani veľkolepé predstavenie oživujúce jazdecké tradície maďarských čikóšov a husárov a bohatý sprievodný program vrátane dobovej kuchyne a jarmoku dobových remesiel. Na záver o 20:00 sa môžete tešiť na koncert Petra Cmoríka. Počas dňa si však určite nezabudnite nájsť čas aj na návštevu neďalekého Mauzólea Andrássyovcov, kde budú mať v deň podujatia všetci návštevníci Krásnohorských hradných hier bezplatný vstup.

 

Kopanecká cesta je známa tým, že spája severnú a južnú časť Národného parku Slovenský raj. Komunikácia vedie od obce Hrabušice, cez Kopanecké sedlo až k obci Stratená. Cesta 3. triedy zároveň spája okresy Spišská Nová Ves, Poprad a Rožňava. Po zosuve pôdy na jednom z úsekov však cesta zostala uzavretá. Košický samosprávny kraj sa preto rozhodol cestu zrekonštruovať a do opravy investoval 497 tisíc eur.

Významný rod Andrássyovcov je neodmysliteľne spojený s regiónom Gemera. Uhorskí šľachtici tu sídlili takmer 400 rokov. Okrem známeho kaštieľa Betliar však vlastnili aj menší kaštieľ v neďalekej obci Vlachovo. Tento historický skvost sa nachádza na začiatku dediny v smere od Rožňavy. Začiatkom 19. storočia ho postavili Karol III. Andrássy s manželkou Etelkou Szaparyovou na mieste, kde kedysi stál obecný dom. Klasicistický kaštieľ slúžil šľachticom ako letné sídlo.

V kaštieli sa pravdepodobne narodil gróf Július Andrássy.

Práve v tomto kaštieli sa pravdepodobne narodil aj známy gróf Július Andrássy, ktorý sa v roku 1867 zaslúžil o rakúsko-uhorské vyrovnanie a následne sa stal prvým ministerským predsedom Uhorska. Po skončení I. svetovej vojny a vzniku Československa Andrássyovci kaštieľ definitívne opustili a prenajímali ho českým delostrelcom, ktorí tu slúžili na vojenčine. Budovu v roku 1936 posledný potomok Gejza Andrássy predal obci, ktorá ju využívala ako základnú školu a tiež na kultúrne účely.

Kaštieľ prešiel niekoľkými prestavbami v rokoch 1954 až 1964 a naposledy ho prerábali v roku 2004. Budova je tak dodnes funkčná a v súčasnosti slúži ako kultúrny dom. Zároveň v nej však nájdete aj historickú jedáleň a malé múzeum s expozíciou zo života obce, ktorá zahŕňa banícku a poľnohospodársku históriu.

Do Vlachova sa ľahko dostanete autobusom priamo z mesta Rožňava, pričom cesta trvá zhruba 30 minút. Okrem samotného kaštieľa sa tu určite oplatí navštíviť aj Grófsku ľadovňu z prvej polovice 19. storočia, ku ktorej vás zavedie zo stredu obce cez starý železničný most žltá turistická značka. Ide o poschodovú kamennú stavbu vsadenú priamo do strmého svahu. Postavená bola tak, aby pripomínala egyptskú hrobku. V skutočnosti to však bola honosná prírodná chladnička, ktorá slúžila na uskladnenie potravín ale aj zvierat ulovených na poľovačkách. Na to, aby ľadovňa udržala chlad, musela byť kompletne postavená z kameňa. Chladiaci proces fungoval vďaka kusom ľadu, ktoré muži počas zimných mesiacov vysekali na rieke a ukladali ich v podzemných chodbách. V tmavých priestoroch ľadovne sa ľad neroztopil dokonca ani v lete, vďaka čomu tu potraviny vydržali dlhšie. Pred vstupom sa kedysi nachádzali aj štyri dekoratívne sochy sfíng. Pôvodný vzhľad vchodu do ľadovne dnes poznáme len vďaka obrazu, ktorý namaľoval mladý gróf Emanuel Andrássy okolo roku 1840.

Poznávací výlet vo Vlachove vám odporúčame zakončiť pri Karlovej hute. Ide o 12 metrov vysokú pec na výrobu železa, ktorú dal postaviť Karol Andrássy v roku 1843 pri sútoku rieky Slaná a potoka Dobšiná. Dokončiť sa ju však podarilo až jeho synovi Emanuelovi Andrássymu. Hutu neskôr zdedil jeho syn Gejza a dodnes je považovaná za jednu z najvýznamnejších historických vysokých pecí v Európe. V roku 1903 však výrobu železa definitívne zastavili v dôsledku hospodárskej krízy. V súčasnosti patrí Karlova huta medzi naše kultúrne pamiatky.

V letných mesiacoch si môžete výlet vo Vlachove spestriť aj návštevou miestneho kúpaliska. V prevádzke je každoročne od polovice júna do konca augusta. Jeho zaujímavosťou je termálna siričitá voda v bazénoch, ktorá vyviera zo zeme a má liečivé účinky. V areáli sa môžete aj najesť. Jeho súčasťou je taktiež turistická ubytovňa a letný amfiteáter.

 

 

04.08.2018
Krásnohorské Podhradie

Krásnohorské hradné hry patria medzi najväčšie historické podujatia na Slovensku a tomu zodpovedá aj ich popularita a návštevnosť. Pod Hradom Krásna Hôrka vždy v auguste zaznie rinčanie mečov a hlavní aktéri absolvujú neúprosné súboje na život a na … no, našťastie, pri týchto súbojoch nejde nikomu o krk. Divákov ale aj tak čaká úchvatné divadlo a cestovanie do dávnych čias, keď bola oddanosť kráľovi najposvätnejšou cnosťou. Podujatie spája stredovekú tradíciu, dávne kultúrne zvyky a súčasnosť.

V Košickom kraji sa traduje, že kto nebol na Krásnohorských hradných hrách, ako by nebol na žiadnom TOP podujatí Terra Incognita. Prečo? Nuž, odpoveď na túto otázku hľadajte začiatkom augusta v Krásnohorskom Podhradí. Na hradných hrách sa dosýta vybláznia aj vaše deti, a to nielen pri dobýjaní slamenného hradu Slamburg. Čaká ich bohatý program a všetci návštevníci si pochutnajú aj na dobrotách z dobovej kuchyne. Dobrodružní cestovatelia môžu podujatie spojiť s návštevou Krásnohorskej jaskyne, milovníci histórie zas určite neobídu Mauzóleum Andrássyovcov.

Leto doma nemusí byť len o kúpaliskách a Facebooku. Natrite si dve vrstvy opaľovacieho krému, k tomu čapicu na hlavu a príďte zažiť atmosféru Krásnohorských hradných hier!

 

Organizátor:
Krásnohorské Podhradie
Gombasek

Gombasecká jaskyňa je jednou zo 6 verejne prístupných jaskýň UNESCO v Košickom regióne. Jej areál je zasadený do nádhernej prírody, ďaleko od ruchu civilizácie. Má však už nejaký ten „krížik na chrbte“, čo mu na atraktivite nepridáva, skôr naopak. Nadšenci z dvoch občianskych združení – košického Kikelet a komárňanského Sine Metu – si však vyhrnuli rukávy a pustili sa do pretvorenia celého areálu. Areál spravujú len od roku 2016, no už teraz je tam po nich vidieť kopec dobrej roboty. Najnovšia v areáli pribudol náučný chodník v troch jazykoch a chystá sa aj vybudovanie novej reštaurácie. Chcete vedieť viac? Nie je nič jednoduchšie – pozrite si našu video-reportáž.

Krásnohorské Podhradie

Mauzóleum Andrássyovcov patrí medzi architektonické skvosty v slovenskom, ale aj európskom meradle. Pamiatka na Andrássyovský rod sa teší stúpajúcemu záujmu návštevníkov, ktorým ale chýbalo dôstojné zázemie hodné 21. storočia. V spolupráci so Slovenským národným múzeom sa ho podarilo vytvoriť v niekdajšom strážnom dome, ktorý stojí oproti Mauzóleu. Pri návštevníkom centre zriadili aj parkovisko. Projekt bol spolufinancovaný cez nástroj fin. podpory TOP LOKALITY programu Terra Incognita sumou 15.000 eur. Viac sa dozviete v našom videu nižšie.

 

Stránky

Odoberať RSS - Rožňava