Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Michalovce

28. - 30.6.2019
Zemplín

Na samom konci júna sa uskutoční už 14. ročník Zemplín Veterán Rallye 2019. Nepochybne ide o najväčšie podujatie navôkol, na ktorom sa predstavia automobilové a motocyklové legendy. Po prvýkrát vo svojej histórii výstava veteránov prekročí hranice Slovenska, dokonca hranice Schengenu. Veteranisti sa totiž presunú do družobného mesta Michaloviec - Užhorodu.

 

 

Tohto roku sa na Zemplíne predvedie až 90 posádok, výrazne narástol počet účastníkov prichádzajúcich spoza hraníc Košického kraja, ale aj Slovenska. A to predovšetkým z Česka, ale aj Maďarska a Poľska.

Najväčším ťahákom tohtoročnej Zemplín Veterán Rallye bude automobil Hispano Suiza H6B z roku 1930, ktoré sa stalo tvárou podujatia. Automobilka Hispano-Suiza je známa výrobou luxusných automobilov od začiatku 20. storočia a do 2. svetovej vojny a výrobou úspešných a výkonných leteckých motorov.

 

 

Slovenskú premiéru bude mať práve na tomto motoristickom podujatí automobil Horch 855 Roadster z roku 1932. Horch bol jednou z mnohých predvojnových automobiliek vyrábajúcich predovšetkým kvalitné luxusné vozidlá na vysokej technickej úrovni. Bol zakladateľom firmy Audi, vyrábal známe Trabanty, ale aj traktory a iné poľnohospodárske stroje.

 

Výnimočným vozidlom bude tiež Jensen S typ Tourer z roku 1933, zaujímavosťou je že ich bolo vyrobených iba osem a celkovo sa dochovali iba tri kusy. Najstarším automobilom bude Ford T z roku 1918, model, ktorým Henry Ford spustil motorizáciu ľudstva, lebo ako prvý začal pasovú výrobu automobilov, čím sa výrazne znížili výrobné náklady, cena vozidla a tým sa stalo dostupným pre širokú verejnosť.

 

Nemenej krásnym bude aj Aero 500 z roku 1929, známe ako "cililink". Prezývku dostalo podľa zvuku, ktorý vydáva pri štartovaní. Návštevníci budú môcť obdivovať aj Fordy z roku 1930. Na prehliadke sa okrem štvorkolesových skvostov predstavia aj motocykle, najstarším motocyklom bude NSU 201 OS z roku 1933.

 

Všetky prihlásené veterány sú jedinečné a majú svoju historickú hodnotu. Preto to návštevníci v diváckej súťaži o najkrajší veterán a motocykel vôbec nebudú mať ľahké. Súčasťou trojdňovej Zemplín Veterán Rallye bude aj bohatý sprievodný program. Ten štartuje tradičným piatkovým defilé na michalovskom námestí, kde budete mať dosť času nastaviť sa do záberu s naleštenými autami i motocyklami. V nedeľu potom vyvrcholí vyhodnotením tohto ročníka Zemplín Veterán Rallye pred OC Zemplín.

 

 

Dolný Zemplín – to je časť Slovenska, ktorú sa oplatí vidieť aj v roku 2019. A nemusíme byť nevyhnutne „klišéoidní“ a rozpisovať sa len o Zemplínskej šírave. Slovenské more obkolesuje nádherná príroda a, ak zvolíme širší rádius, aj množstvo zaujímavých miest.

Menším „bratom“ Šíravy je neďaleké Vinianske jazero. To síce už na pohľad neevokuje more, no na druhej strane pôsobí viac étericky, komornejšie, pokojnejšie... Každý rok, koncom júna, sa tu koná jedno z najvyhľadávanejších podujatí v celom Košickom kraji. Jánske ohne nad Šíravou sú poctou starým slovanským zvykom, ktorými ľudia počas letného slnovratu velebili prírodné sily.

 

S podujatím sa každoročne spája aj výstup na Viniansky hrad. Už niekoľko rokov na jeho zachovaní a obnove pracuje združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Na hrade sa tak môžete stretnúť s pracovníkmi oblečenými v dobových odevoch, ale aj so všakovakými aktivitami počas celého roka. Najnovším prírastkom na hrade je replika stredovekého šliapacieho žeriavu, aký tak ľahko naokolo nenájdete.

Ak sa vrátime k Zemplínskej šírave, za zmienku určite stojí možnosť doružova sa „vyčilovať“ v jedinečnom aquaparku, ktorý je súčasťou Thermal Šírava SPA Resortu.

 

 

Ak budete v Michaloviach, napríklad na Zemplín Veterán Rallye, určite si odskočte do neďalekých Sobraniec. Nachádza sa tam unikátne Gitarové múzeum a v ňom stovky exponátov. Toľko gitár pokope, to je niečo svetové. Naozaj. Múzeá s podobnou zbierkou by ste totiž na svete rátali na prstoch dvoch, možno len jednej ruky.

 

 

Bažíte po zaujímavých miestach a histórii?

A keď k tomu ešte primiešame aj dávku spirituality, určite by ste na Zemplíne nemali vynechať drevené kostoly. Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Chrám v Inovciach je síce „len“ národnou kultúrnou pamiatkou, no aj v ňom vás určite upúta to, čo drevené chrámy charakterizuje najviac: nenápadný či skromný zovňajšok a fascinujúci interiér.

Ak chcete byť in (a to určite chcete, však?), skočte do Beňatiny. Táto obec ukrýva niekdajší lom, ktorý po zastavení ťažby zaplavila spodná voda. Voda v beňatinskom lome má nádherné tyrkysové sfarbenie a pri troche predstavivosti na skalnej stene zbadáte aj odtlačok veľryby. Koleník a spol tu točili scény zo známeho ukrajinsko-pohranično-pašerácko-gangsterského filmu Čiara. Inak, kúpanie sa tu oficiálne povolené nie je, takže ak by ste chceli brať prvú vetu tohto odseku až príliš doslovne, dohodnime sa, že od nás to nemáte, dobre?

 

 

Tých z vás, ktorí majú viac trpezlivosti a vedia, že na dobré si treba počkať, možno upúta slovné spojenie: Senianske rybníky. Táto národná prírodná rezervácia je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe a zaujímajú sa o ňu vedci i ochranári z celého sveta. Ak ste vášniví birdwatcheri (po slovensky: pozorovatelia vtáctva) a ešte ste na tomto mieste neboli... Nuž, asi ste o tom vášnivom birdwatcherstve nehovorili pravdu.

22.6.2019
Vinianske jazero

Fascinujú vás kúzla, tradície a zvyky? Aj také, ktoré prežili mnoho generácií? Ešte z čias starých Slovanov sa nám zachovala tradícia pálenia svätojánskych vatier. Najkratšia noc v roku, spojená s letným slnovratom, bola odjakživa plná mágie, živelnosti, ale aj tajomna. A práve svätojánske tradície každoročne oživuje jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji – Jánske ohne nad Šíravou. Rozhoria sa po zotmení už najbližšiu sobotu 22. júna, no podujatie ponúka zaujímavý a bohatý program počas celého popoludnia.

Kam prísť?

 

 

To je, samozrejme, základná otázka. A odpoveď je úplne jednoduchá: K Vinianskemu jazeru. Šiesty ročník podujatia Jánske ohne nad Šíravou sa oficiálne začne o 14:00. Už o 15:00 sa pri hlavnom pódiu stretávajú všetci tí, ktorých zaujíma historický klenot – Viniansky hrad. Miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta tu, vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita, dokončili repliku stredovekého šliapacieho žeriavu. Aj to môže byť silná motivácia, prečo si vyšliapnuť na hradný kopec. Sprevádzať vás budú šermiari a na hrade bude na deti čakať kúzelník, na dospelých ochutnávka vín a na všetkých remeselnícke ukážky.

 

 

Ako je dobrým zvykom, od začiatku podujatia sa mnoho zaujímavého bude odohrávať okolo Vinianskeho jazera. Už teraz sa na vás tešia remeselníci, od ktorých môžete aj čo-to pochytiť. Alebo sa budete iba udivene prizerať? Je to len na vás, no prezradíme, že zastúpenie bude mať plstenie, paličkovaná čipka, výroba šperkov, fujár, slamienkárstvo, med a včelie produkty alebo pletenie vrkočov.

Jánske ohne nad Šíravou sľubujú aj tradične bohatý program pre deti. Ak pre ne hľadáte ideálne uspávadlo, pripravte sa na to, že pri Vinianskom jazere spotrebujú celé zásoby energie. Pravdepodobne potom zaspia do jednej minúty od nástupu do auta či autobusu smerom domov. Príjemná predstava, však?

 

 

A kde ich môžete dosýta vyčerpať?

V skákacom hrade, na kolotoči, chýbať nesmie maľovanie na tvár, lesná pedagogika alebo farma so živými zvieratkami. K tomu rôzne súťaže, vystúpenia i fotosteny.

Ak vás zaujímajú cestovateľské tipy a novinky, pristavte sa aj v stánku Košice Región Turizmus, kde sa môžete odfotiť v jedinečnej fotobúdke a fotku vám dajú rovno do ruky.

A ak máte radi chutné prekvapenia, okoštujte vychýrený svätojánsky nápoj lásky, ktorý na podujatí varia každý rok.

O 19:30 už vypukne hlavný program spojený so zvykmi pálenia svätojánskej vatry. Na pódiu sa vystriedajú Folklórny súbor Chemlon, tanečná ohňová skupina Šeherezáda a najväčší súčasný propagátor východného Slovenska, zabávač a hudobník, Marián Čekovský.

Program vyvrcholí zapálením svätojánskej vatry a až do polnoci bude pokračovať hudobná produkcia Flegment.

A ešte stručné organizačné info:

Vstupné na podujatie stojí 2 €. Ak prídete autom, zaparkujte ho radšej na záchytnom parkovisku, ktoré bude zriadené hneď pri odbočke z hlavnej cesty (Michalovce – Z. šírava) smerom na obec Vinné. Do areálu vás odvezie kyvadlový autobus, ktorý bude premávať každú polhodinu od 12:00 do polnoci. Cena tejto prepravy je symbolických 50 centov.

 

28.06.2019 - 30.06.2019
Dolný Zemplín

To, že máte starý trabant, „škodovečku“ či wartburg ešte neznamená, že máte doma veterána. Tie musia spĺňať hneď niekoľko parametrov. Kedy je auto historické? Keď je staršie ako 25 rokov, je v dobrom technickom i historickom stave. Zaváži aj to z akej série pochádza alebo či ide dokonca o prototyp. Zakaždým, keď sa veteranisti objavia v uliciach, niet hádam nikoho, kto by sa za nimi nepoohliadol.

 

 

Srdce fanúšikov historických vozidiel či motocyklov zaplesá počas troch júnových dní 28. – 30.6. 2019 Dolnom Zemplíne. Zemplín Veterán Rallye je najväčším stretnutím majiteľov týchto unikátov, ktoré boli vyrobené do roku 1975. Zemplín Veterán Rallye je najmä zárukou dobrého motoristického zážitku!

 

 

Medzinárodné podujatie v Michalovciach a Sobraneckom okrese predstaví motoristické skvosty Klubu historických vozidiel a Zemplín Veterán Clubu. Zberatelia historických automobilov vystavia na obdiv návštevníkom veteránskej rallye 120 vozidiel medzi nimi nebude chýbať napr. FORD T Runabout Roadster black ( 1918), Citroen B2 Torpedo (1924), Citroen B 11 Traction Avant( 1948), Volga GAZ-21 ( 1964), Škoda Tudor sanitku ( 1948), Škoda 1000 MB ( 1964), ALFA ROMEO SPIDER 2000 (1973) a Aero 500 v pôvodnom stave ( 1932).

Program je naozaj pestrý. Divákov hneď v úvode ohúria i ďalšie prihlásené historické skvosty, ktoré prejdú konkurzom de elegance. Tvárou podujatia Zemplín Veterán Rallye 2019 bude luxusný automobil Hispano-Suiza H6C vyrobený v roku 1930. Hispano-Suiza bol obľúbený a vystupoval v mnohých filmoch aj televíznych seriáloch.

 

 

Akcia sa začína v Michalovciach a mnoho atrakcií je pripravených aj v Sobranciach. Na parkovisku pred centrom Thermal Park Šírava bude pripravená dvojdňová výstava veteránov. Za každým krásavcom sa skrýva príbeh. Ak prídete na Šíravu, vystavovatelia vám ich veľmi radi vyrozprávajú a prezradia veľa o krajinách ich pôvodu, ale aj pikošky ako autá zdedili, našli, či renovovali.

Veteranisti myslia na všetky detaily a o sympatie divákov bojujú aj dobovými kostýmami z obdobia, z ktorého ich autá a motorky pochádzajú. Fenomenálnym zážitkom je možnosť nasadnúť napríklad do 87 ročného „štvorkolesového plechového deduška“, ktorý je napriek veku vo výbornej motoristickej kondícii. Na všetkých sa na Zemplíne tešia aj hvezdári a kurátori výstav.

 

 

Počas prehliadky veteránov michalovská hvezdáreň poskytne návštevníkom zľavnené lístky. Galérie Zemplínskeho osvetového strediska a Mestského kultúrneho strediska a Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach budú pre turistov zasa otvorené zdarma. Rovnako návštevníkov nebude nič stáť vstup do Mestskej galérie a Gitarového múzea v Sobranciach.

 

Ročník 2019 bude obohatený o návštevu Schengenskej hranice a prihraničného mesta Užhorod. Veteranisti sa tam posnažia pritiahnuť na Zemplín, ktorý si to isto zaslúži, ešte viac zahraničných turistov.

Teda dovidenia v posledný júnový týždeň!

 

22.6.2019
Vinianske jazero

Letné podujatie Jánske ohne na Šíravou približuje zvyky starých Slovanov. Mnohé sa viažu k najkratšej noci v roku, Svätojánskej noci. Slobodné ženy, ktoré chcú spoznať svojho budúceho muža, musia pozrieť do Jánskeho ohňa cez venček uvitý z deviatich lúčnych kvetov nazbieraných na deviatich lúkach. Či je táto milá povera pravdivá, to môžete zistiť sami už 22. júna 2019, keď sa na Šírave vrátime k zvykom a tradíciám, ktoré vzbudzujú príjmené zimomriavky. Jánske ohne nad Šíravou 2019 sa opäť rozhoria v areáli Vinianského jazera.

 

 

Pálenie ohňov a preskakovanie vatier, chytanie svätojánskych mušiek, kúpanie v jazere pred východom Slnka. Takto sa v minulosti zabávali na Jána naši predkovia. Bylinkárky mali počas tejto noci na perno, potrebovali nazbierať liečivé rastlinky, lebo iba tie, ktoré boli natrhané počas Jánskej noci, mali magickú silu.

 

 

Modernejšia verzia Svätojánskej noci je rovnako okúzľujúca, tajomná a plná čarov. Začína sa výstupom na Viniansky hrad. Na návštevníkov tam bude čakať hradný pán alebo šermiari v dobových kostýmoch. Dospelí môžu degustovať chutné vinianske vínka. Chýbať nebudú atrakcie pre deti. Poteší ich kúzelnícke predstavenie a pripravené budú aj rôzne súťaže. O dobrú náladu sa postará folklórny súbor.

 

 

Pri Vinianskom jazere sa budete môcť napiť z čarovného svätojánskeho čaju pripraveného z troch bylín - ľubovníka, paliny a materinej dúšky. Tvrdí sa, že ak sa z neho napijú dvaja ľudia, budú sa mať po celý život radi. K ľudovému tancu a spevu neodmysliteľne patria aj trhy s remeselnými výrobkami. Neopakovateľný zážitok prinesie súmrak, keď sa pri Vinianskom jazere rozhoria jánske ohne. Táto tradícia v niektorých kútoch Slovenska zaniká, no v našom regióne pretrváva už viac ako desaťročie.

Tak si nenechajte túto príležitosť ujsť, Janské ohne sú jednoducho excelentné. Celý program nájdete v galérii, tak sa nechajte inšpirovať a zažite magickú Svätojánsku noc pri Vinianskom jazere.

28.06.2019 - 30.06.2019
Dolný Zemplín

To, že máte starý trabant, „škodovečku“ či wartburg ešte neznamená, že máte doma veterána. Tie musia spĺňať hneď niekoľko parametrov. Kedy je auto historické? Keď je staršie ako 25 rokov, je v dobrom technickom i historickom stave. Zaváži aj to z akej série pochádza alebo či ide dokonca o prototyp. Zakaždým, keď sa veteranisti objavia v uliciach, niet hádam nikoho, kto by sa za nimi nepoohliadol.

Srdce fanúšikov historických vozidiel či motocyklov zaplesá počas troch júnových dní 28. – 30.6. 2019 Dolnom Zemplíne. Zemplín Veterán Rallye je najväčším stretnutím majiteľov týchto unikátov, ktoré boli vyrobené do roku 1975. Zemplín Veterán Rallye je najmä zárukou dobrého motoristického zážitku!

 

Medzinárodné podujatie v Michalovciach a Sobraneckom okrese predstaví motoristické skvosty Klubu historických vozidiel a Zemplín Veterán Clubu. Zberatelia historických automobilov   vystavia na obdiv  návštevníkom veteránskej rallye 120 vozidiel medzi nimi nebude chýbať napr.  FORD T Runabout Roadster black ( 1918), Citroen B2 Torpedo (1924),  Citroen B 11 Traction Avant( 1948), Volga GAZ-21 ( 1964), Škoda Tudor sanitku ( 1948), Škoda 1000 MB ( 1964), ALFA ROMEO SPIDER 2000 (1973) a  Aero 500 v  pôvodnom stave ( 1932).  

Program je naozaj pestrý. Divákov hneď v úvode ohúria i ďalšie prihlásené  historické skvosty, ktoré prejdú  konkurzom de  elegance. Tvárou  podujatia Zemplín Veterán Rallye 2019 bude luxusný automobil Hispano-Suiza H6C vyrobený v roku 1930. Hispano-Suiza bol obľúbený a vystupoval v mnohých filmoch aj televíznych seriáloch.

 

Akcia sa začína v Michalovciach a mnoho atrakcií je pripravených aj v Sobranciach. Na parkovisku pred centrom Thermal Park Šírava bude pripravená dvojdňová výstava veteránov. Za každým krásavcom sa skrýva príbeh. Ak prídete na Šíravu, vystavovatelia vám ich veľmi radi vyrozprávajú a prezradia veľa o krajinách ich pôvodu, ale aj pikošky ako autá zdedili, našli, či renovovali. 

Veteranisti myslia  na všetky detaily a o sympatie divákov bojujú aj dobovými kostýmami z obdobia, z ktorého ich autá a motorky pochádzajú. Fenomenálnym zážitkom je možnosť nasadnúť napríklad  do 87 ročného  „štvorkolesového plechového deduška“, ktorý je napriek veku vo výbornej motoristickej kondícii. Na všetkých sa na Zemplíne  tešia aj hvezdári a kurátori výstav. 

Počas prehliadky veteránov michalovská hvezdáreň poskytne návštevníkom zľavnené lístky. Galérie Zemplínskeho osvetového strediska a Mestského kultúrneho strediska a Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach budú pre turistov zasa otvorené zdarma. Rovnako návštevníkov nebude nič stáť vstup do Mestskej galérie a Gitarového múzea v Sobranciach. 

Ročník 2019 bude obohatený o návštevu Schengenskej hranice a prihraničného mesta Užhorod. Veteranisti sa tam posnažia pritiahnuť na Zemplín, ktorý si to isto zaslúži, ešte viac zahraničných turistov.

Teda dovidenia v posledný júnový týždeň!

Hrad nad Vinným už šesť rokov zažíva premenu z nebezpečnej ruiny na prístupný stredoveký hrad s nevšedným zážitkom z atmosféry života na hrade a záchranných prác. Tie sa na hrade realizujúbez elektriny s maximálnou snahou priblížiť stredoveký stavebný postup a život na hrade s cieľom vytvoriť nevšednú atmosféru a zážitok pre návštevníkov hradu nad Vinným a nášho kraja.

Na hrade tento rok zhotovia funkčnú repliku stredovekého dreveného šľapacieho žeriavu a vyrobia aj hudobný prenosný organ do hradného paláca. Okrem toho budú vyhotovené kostýmy pre hradnú posádku a remeselné dielne sa dočkajú nového materiálneho vybavenia.

Tento projekt má zlepšiť a rozšíriť ponuku zážitkových aktivít počas návštevy hradu, vylepšiť značenie trás výstupu na hrad zo všetkých smerov, skvalitniť prístupovú asfaltovú cestu a zlepšiť informovanosť hostí okolitých rekreačných oblasti o blízkej nevšednej kultúrnej pamiatke hradu nad Vinným.

Výška dotácie: 10 000 EUR

Žiadateľ: Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta

Kontaktná osoba: Ing. Jaroslav Gorás, zemplínskehrady@gmail.com, 0907 331 463

Obec Ruská Bystrá sa nachádza v najvýchodnejšej časti dolnozemplínskeho regiónu v okrese Sobrance v Košickom kraji. Dominantou obce jedrevený gréckokatolícky Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša, ktorý patrí do skupiny drevených chrámov slovenskejčasti Karpatského oblúka. Tieboli 7. júla 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obec sa tento rok rozhodla s pomocou finančného príspevku z programu Terra Incognita zabezpečiť garantované sprístupnenie chrámu v hlavnej turistickej sezóne 2018. Pozitívny zážitok najmä u zahraničných turistov majú umocniť zvukový výklad preložený do niekoľkých jazykov. Vďaka audio sprievodcovi sa návštevníci budú môcť plnohodnotne oboznámiť s touto pamiatkou. Okrem toho pribudnú v areáli chrámu aj navigačné a informačné tabule a oddychová návštevnícka zónav priestoroch zázemia kostolíka (areál neďalekého kultúrneho domu). Krbová pec s posedenímposkytne návštevníkom možnosť urobiť si po prehliadke chrámu prestávku a odpočinúť si pred ďalšou cestou.

Výška: 6 000 EUR

 

Žiadateľ: Obec Ruská Bystrá

Kontaktná osoba: Ján Sakulič, ruskabystra@lekosonline.sk, 0918 476 274

 

 

 

Obec Beňatina v Sobraneckom okrese je známa najmä vďaka prírodnej pamiatke - Beňatinskému travertínu. Populárne jazero, ktoré už na prvý pohľad pripomína chorvátske Plitvice, je od obce vzdialené len dva kilometre. Okrem toho sa nachádza v širšom okolí TOP lokality UNESCO - Ruská Bystrá. Táto lokalita sa teší čoraz väčšiemu záujmu verejnosti a snahou obce je, aby bola nielen príťažlivým, ale najmä bezpečným miestom na turistiku. Tento rok je v okolí jazera naplánovaná inštalácia technických zariadení prostredníctvom dotácie z programu Terra Incognita. Pribudnúť má aj bezpečnostné zábradlie na dolnej vyhliadke a v nástupnej časti vyhliadkového chodníka lomu. Údržbu areálu Beňatinského lomu vrátane terénnych úprav v okolí bude zabezpečovať obec Beňatina. Ďalšou novinkou bude informačné a orientačné značenie v areáli lomu Beňatina a jeden FOTOPOINT. Prehliadka Beňatinského lomu a travertínu je už zaradená do produktu CR (Špacirki po okoľici).

Výška dotácie: 25 000 eur

Žiadateľ: Obec Beňatina

Kontaktná osoba: Štefan Minčák, benatina@lekosonline.sk, 0905 633 647

 

Vinné

Viniansky hrad už sedem rokov zažíva veľkú premenu a z chátrajúcej ruiny sa stáva atraktívna stredoveká pevnosť. Na hrade pracuje približne 50 ľudí, ktorí okrem realizácie záchranných prác obsluhujú aj remeselné dielne.  Návštevníci si vďaka nim môžu jednoduchšie predstaviť ako fungoval život v stredoveku. Vďaka programu Terra Incognita sa tento rok podarilo vytvoriť nové dielne a rozšíriť počet remesiel.

Stránky

Odoberať RSS - Michalovce