Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Košice

14. - 22. JÚN 2019
Košice
Napriek tomu, že naše krajiny susedia, kinematografie Poľska, Ukrajiny, Maďarska či Rakúska sú pre slovenských divákov a diváčky často neprebádaným územím. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest chce prostredníctvom programovej sekcie Susedia online predstaviť filmy strednej a východnej Európy, ktoré si zaslúžia divácku pozornosť.
 
Poľskú kinematografiu bude zastupovať napríklad film Majordómus (Kamerdyner, 2018) režiséra Filipa Bajona, ocenený viacerými domácimi i zahraničnými cenami. Jeho dej sa odohráva medzi prvou a druhou svetovou vojnou. Územie Kašubska pri pobreží Baltského mora pripadne po prvej vojne Poľsku. Osirelého kašubského chlapca Mateusza sa ujme zabezpečená poľská rodina, detstvo v nej je však poznačené tým, že sa nenarodil ako jej súčasť. Keď sa druhý vojenský konflikt stáva reálnou hrozbou, napätie medzi Nemcami, Kašubmi a Poliakmi rastie a život hlavného hrdinu prevrátia nasledujúce udalosti naruby.
 
 
 
Než sa stal Volodymyr Zelenskyj ukrajinským prezidentom, bol úspešným komikom, hercom a filmárom. Hlavnú úlohu stvárnil aj vo filme Ja, ty, on, ona (Ya, ty, vin, vona, 2018), ktorý spoločne s dlhoročným spolupracovníkom Davidom Dodsonom tiež režíroval. Bláznivá romantická komédia o netradičnom rozvode viedla niekoľko týždňov rebríček návštevnosti a stala sa jedným z divácky najpopulárnejších filmov medzi ukrajinskými divákmi a diváčkami.
 
György Pálfi bezpochyby patrí medzi najvýznamnejších maďarských režisérov. Vo svojom novom filme Pánov hlas (Az Úr hangja, 2018), ktorý je adaptáciou rovnomenného poľského románu, sleduje pátranie tridsiatnika Pétera po svojom otcovi. Ten v sedemdesiatych rokoch emigroval do Spojených štátov a viac o ňom doma nikto nepočul. Možno aj preto, že jeho vedecké angažmá, zamerané na dekódovanie správ z vesmíru, bolo citlivé na akékoľvek zverejnenie. Péter uspeje a ocitne sa tvárou v tvár nielen otcovi, ale aj jeho novému životu a rodine.
 

 

Výsostne aktuálnej téme je venovaný rakúsky film Čo sme komu urobili? (Womit haben wir das verdient?, 2018) režisérky Evy Spreitzhofer. Šetnásťročná Nina sa v jeho príbehu rozhodne stať moslimkou so všetkým, čo k tomu patrí – zahaľovaním, dodržiavaním tradičného jedálnička a rituálnych povinností. Asistuje jej turecká kamarátka, pod Nininým vplyvom sa však začne radikalizovať. Matky oboch dievčat musia nájsť čo najprijateľnejšie východisko z komplikovanej situácie, ku ktorej režisérka pristupuje s nadhľadom a humorom, zároveň však citlivo odráža konflikt individuálnej slobody a náboženských imperatívov.
 
Partnerom sekcie Susedia online sa stala spoločnosť Magna, ktorej Senior HR manažér Peter Štefanko o tomto spojení hovorí: „Podobne ako kvalitný film, aj technický vyspelý automobil v sebe nesie silnú emóciu, ale nezaobíde sa bez kvalitnej technológie. Záleží nám na podpore nášho regiónu a chceme prispieť k tomu, aby v ňom ľudia chceli žiť a pracovať. Art Film Fest je významným podujatím, ktoré prispieva k atraktívnosti prostredia, v ktorom žijeme, a sme radi, že sme jeho súčasťou.“
 
 
 
27. ročník Art Film Festu ponúkne v dňoch 14. - 22. júna 2019 viacero snímok z tvorby našich susedných krajín, ale priestor dostanú aj filmy zvyšku sveta. A nielen filmy – návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program, ktorý im spestrí deväťdňový filmový maratón. Informácie o programe či možnostiach vstupného postupne pribúdajú na webstránke www.artfilmfest.sk.
14. - 22. JÚN 2019
Košice

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest si, okrem iného, kladie za úlohu aj upozorňovať na najzaujímavejšie štýlové postupy, ktoré rozvíjajú filmovú reč. Jedna z tradičných programových sekcií – Láska a anarchia – mapuje aktuálne trendy nezávislej kinematografie a tento rok bude hľadať odpoveď na otázku, ako a akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality. A zároveň naše predstavy o realite meniť.

 

 

Jedným z príkladov je snímka Nikdy nezostarnú (They Shall Not Grow Old, 2018). Fascinujúci dokument Petera Jacksona zobrazuje prvú svetovú vojnu tak, ako ju nikto z nás nevidel – vďaka novým digitálnym technológiám previedol režisér Pána prsteňov dokumentárne záznamy do farebnej škály a ozvučil ich. S úctou a rešpektom, bez akéhokoľvek pátosu tak aj na plátnach Art Film Festu ožije Veľká vojna s jej strašnými, krutými, ale i komickými súvislosťami. Naopak, film Obdobie diabla (Ang Panahon ng Halimaw, 2018) vezme publikum na výpravu do sveta, ktorý stratil farby.

Režisér Lav Diaz rozpráva na ploche takmer štyroch hodín napínavú partizánsku historku z filipínskej džungle konca sedemdesiatych rokov. Prísne realistický obraz a dôraz na autenticitu, ktorý je pre tvorbu režiséra príznačný, však narušuje netradičné žánrové zaradenie – ide o muzikál! V žiadnom prípade však netreba očakávať štandardnú hudobno-tanečnú zábavu, skôr hru s konvenciami, v ktorej ešte aj čas plynie inak, než je zvykom.

 

 

Unikátny žánrový mix ponúka iránska snímka Invázia (Hojoom, 2017). Antiutopistický detektívny horor rozpráva o rekonštrukcii záhadného zločinu na športovom štadióne. Tajomno, absurdné postavičky policajtov, nekonečné dialógy, všadeprítomný dym či hmla – a to všetko, vrátane retrospektív, nakrútené v jedinom zábere! Režisér Shahram Mokri dokazuje, ako umne sa dá skĺbiť láska k filmu a anarchia voči jeho zaužívaným tvorivým postupom.

 

Hororový žáner býva spravidla doménou sekcie Nočná prehliadka, ktorou diváci a diváčky Art Film Festu končia každý z festivalových dní. Ani v jej prípade však nebude núdza o zaujímavé žánrové prepojenia.

 

Snímka Vietor (The Wind, 2018) celovečerne debutujúcej americkej režisérky Emmy Tammi usádza hororový príbeh do westernových lokácií. V polovici 19. storočia žije Lizzy s manželom uprostred nehostinnej prérie. Kým manžel kvôli pracovným povinnostiam často odchádza z domu, Lizzy v samote podľahne dojmu, že za dverami sa v prérii skrýva nepopísateľné zlo. Situáciu neuľahčí ani príchod nových susedov a každá ďalšia noc môže odhaliť, či je ženin strach naozaj opodstatnený.

 

Excentrickým mixom sci-fi, bláznivej komédie a zlodejského príbehu osvieži jednu z festivalových nocí novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima Van Dammena. Prefíkaný zlodejíček John v ňom natrafí na prastarý čínsky časostroj, s ktorého pomocou chce zorganizovať veľkú lúpež. S takto získaným bohatstvom by si vedel predstaviť krásny zvyšok života po boku dcéry miestneho mafiánskeho bossa. Najprv však bude musieť zvládnuť to najpodstatnejšie – prežiť samotné cestovanie časom.

 

Muzikál bude mať tento rok netradičné zastúpenie aj v sekcii Nočná prehliadka – opäť však nepôjde o film, ktorý by patril medzi zástupcov žánra, akých poznáme z našich kín a televíznych obrazoviek. Gully (Gully Boy, 2019) je bollywoodsky hit, ktorý si získal milióny fanúšikov aj mimo domácej Indie, vrátane publika tohtoročného Berlinale. Režisérka Zoya Akhtar v ňom rozpráva príbeh mladíka Murada, pre ktorého sa stretnutie so známym raperom stane podnetom, aby začal nasledovať hlas svojho srdca. Podarí sa mu preraziť a z radového obyvateľa mumbajského slumu sa stať hviezdou?

 

 

Odpoveď na túto, ale aj množstvo ďalších otázok, ktoré filmy Art Film Festu nepochybne vyvolajú, sa dozviete v Košiciach v dňoch 14. - 22. júna 2019. 27. ročník najväčšieho slovenského filmového podujatia ponúkne svojim návštevníkom a návštevníčkam takmer 200 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Informácie o možnostiach zvýhodneného vstupného v predpredaji nájdete na www.artfilmfest.sk.

Košice

Košický letecký deň zaznamenal rekordnú účasť a na košické letisko prilákal takmer 12 tisíc ľudí z celého Košického aj Prešovského kraja. Tí mohli vidieť nielen historické exempláre, ale aj nové moderné stroje. Nabitý program návštevníkov natoľko zaujal, že ľudia svoje pohľady neustále upierali k oblohe a niektorí z lietadiel doslova nedokázali spustiť oči. Jedným z najväčších lákadiel boli vyhliadkové lety vrtuľníkom MD 500. Ten ľuďom ponúkol výnimočný pohľad na metropolu východného Slovenska, ktorú si mohli pozrieť z vtáčej perspektívy.

Hlava sa však na chvíľu zatočila aj tým, ktorí sledovali dianie na oblohe zo zeme. Svoje akrobatické umenie totiž predviedol jeden z najlepších airshow pilotov v Európe - Zoltán Veres, na akrobatickom lietadle MXS. Jeho vystúpenie spolu s ďalším svetoznámym špičkovým akrobatom – Arturom Kielakom sa stali hlavnými ťahákmi tohtoročného Košického leteckého dňa. Medzi návštevníkmi mali početné zastúpenie aj deti, ktoré lákal predovšetkým viacúčelový vrtuľník Sikorsky UH-60 Black Hawk. Všetci mali jedinečnú možnosť pozrieť si tento stroj úplne zblízka, no nechýbala ani ukážka toho ako vyzerá táto americká helikoptéra vo vzduchu.

Milovníkov historických lietadiel zaujal najmä dvojplošník Polikarpov PO 2, ktorý prevádzkuje Aeroklub Košice. Ide o veľmi vzácny stroj, keďže na svete už lieta len niekoľko funkčných exemplárov. Vyvrcholením celodenného programu bola simulovaná ukážka leteckých vzdušných súbojov nemeckých a ruských stíhačiek s pyrotechnickými efektmi v podaní pilotov z Retro Sky Team-u.

Košický letecký deň bol po prvý raz zaradený medzi TOP podujatia programu Terra Incognita. Vysoká účasť organizátorov príjemne prekvapila, no zároveň je pre nich výzvou do ďalšieho ročníka, aby program opäť vylepšili.

foto: Košický samosprávny kraj

8.9. 2018, 9:00
Letisko Košice

Druhá septembrová sobota v Košiciach bude patriť milovníkom výšok, lietadiel na oblohe a historických strojov. Ak si chcete aj vy pozrieť fantastickú leteckú show, prijmite naše pozvanie na košické letisko, ktoré sa stane dejiskom jedného z TOP podujatí programu Terra Incognita. Košický letecký deň štartuje 8. septembra o 9:00 hneď na dvoch miestach súčasne. V Aeroklube Košice sa predstavia Mažoretky - Twingy, Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, Detský folklórny súbor Čarnička a chýbať nebudú ani workshopy pre deti. V Leteckom múzeu sa môžete tešiť na bábkové predstavenie Guľko Bombuľko a Bábkové divadlo v Košiciach. Hlavný program sa začne o 11-tej slávnostným otvorením leteckého dňa, po ktorom bude nasledovať zoskok parašutistov.

Krátko predpoludním odštartujú letové ukážky, ktoré vás na okamih prenesú do histórie. Uvidíte napríklad najväčší jednomotorový dvojplošník na svete, navrhnutý konštruktérskou kanceláriou Antonov – AN 2. Predstaví sa aj jeden z najlepších airshow pilotov v Európe na akrobatickom lietadle MXS - Zoltán Veres. Na oblohe ho vystrieda Retro Sky Box a dvojmiestny jednomotorový dolnoplošník, ktorý je konštruovaný na ucelený letecký výcvik, vrátane akrobacie.

Krátko predpoludním sa nad vašimi hlavami objaví práškovacie lietadlo Z-37 Agro, známe aj ako Čmeliak. Hneď po ňom je pripravená ukážka schopností najpoužívanejšieho súkromného vrtuľníka na svete – Robinson R44. Na pravé poludnie bude obloha patriť skupine lietadiel z obdobia československej výroby. Rozhodne však budú stáť za to aj ďalšie vrtuľníky. Uvidíte ľahký dvojmotorový viacúčelový vrtuľník Bell-427 a taktiež americký vrtuľník MD 500, ktorý sa kedysi využíval v armáde, na polícii ale aj pri stavebných prácach vo výškach. Určite si však nenechajte ujsť ani vzdušné vystúpenie jedného z najlepších akrobatických pilotov na svete Artura Kielaka. Hneď po ňom vzlietnu na košickom letisku Viper SD4 a Skyper GT9, čiže ultraľahké celokovové športové lietadlá slovenského výrobcu TOMARK-AERO z Prešova.

Po 13-tej bude obloha patriť sovietskemu viacúčelovému ľahkému vrtuľníku skonštruovanému v Moskovskom vrtuľníkovom závode M. L. Mila začiatkom 60. rokov 20. storočia - Mi-2. Ak ste fanúšikmi vojnových strojov, vašu pozornosť určite zaujme letová ukážka stíhačky z II. svetovej vojny s hviezdicovým motorom - Jak-3. Nemenej zaujímavé bude cvičné vojenské akrobatické lietadlo - Jak-52. Po 14-tej zopakuje svoje akrobatické vystúpenie Zoltán Vereš, ktorého o niečo neskôr vystriedajú Vzdušné sily SR s viacúčelovou helikoptérou Sikorsky UH-60 Black Hawk. Nasledovať bude Polikarpov – dvojplošník, ktorý začali vyrábať už v roku 1927. V období druhej svetovej vojny bol z neho už zastaraný stroj, na ktorom lietali iba ženy a jedine v noci.

To však ani zďaleka nie je všetko. Uvidíte aj slovenský výrobok VT-10 Dynamic a československé viacúčelové lietadlo L-200 Morava, ktoré sa využíva až dodnes predovšetkým na vyhliadkové lety. Po 15-tej zopakuje sovje akrobatické kúsky Artur Kielak v spoločnej ukážke so stíhačkou Jak-3. Na záver je pripravený ešte jeden zoskok parašutistov a veľkolepé vyvrcholenie Košického leteckého dňa v prevedení Retro Sky Team, ktorý predvedie letecké vzdušné súboje s pyrotechnickými efektmi.

Počas Košického leteckého dňa sa určite zastavte v stánku Košice región. Okrem fotobúdky, v ktorej si spravíte jedinečnú fotku so špeciálnym pozadím podujatia, tu získate aj špeciálny súťažný lístok. Po splnení všetkých podmienok môžete vyhrať zoskok s padákom v tandeme alebo let vrtuľníkom!

8.9. 2018, 9:30
Letisko Košice

21. storočie si bez lietadiel zrejme nedokážeme ani predstaviť. Leteckú dopravu využívajú ľudia po celom svete najmä preto, že je najrýchlejšia a človek sa môže pohodlne dostať z jedného kontinentu na druhý len za niekoľko hodín. Kedysi však bolo všetko inak. Ľuďom sa podarilo vymyslieť fungujúci spôsob ako vzlietnuť do vzduchu až v 17. storočí, kedy sa na oblohe objavili prvé balóny. Prvé lietadlá sa ľuďom podarilo skonštruovať podstatne neskôr a trvalo desiatky rokov kým s nimi dokázali bezpečne vzlietnuť. Historicky najväčší vývoj zažili lietadlá v 20. storočí. Tieto časy si môžete už čoskoro pripomenúť aj vy na Košickom leteckom dni, kde budete môcť obdivovať historické aj moderné stroje, ktoré lietajú dodnes.

Na košickom letisku uvidíte Jak-3, Jak-52, Z-37 Agro, R-44, MD 500, Viper SD4, Skyper GT9, či sovietsky dvojplošník Polikarpov PO-2 z košického Múzea letectva. O váš vizuálny zážitok sa postarajú parašutisti, Letka Ministerstva vnútra, či Vzdušné sily SR. Do Košíc zavítajú aj dvaja majstri leteckej akrobacie, Zoltán Veres z Maďarska a Artur Kielak z Poľska. Na oblohe vám predvedú také kúsky, vďaka ktorým pocítite adrenalín aj keď budete stáť nohami pevne na zemi.

 

Pre návštevníkov sú pripravené aj lety vrtuľníkom a pripútaným balónom. Chýbať nebude ani sprievodný program v Aeroklube Košice a v Múzeu letectva, medzi ktorými bude premávať kyvadlová doprava. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie, a preto so sebou neváhajte zobrať aj deti. Tešiť sa môžu na bábkové predstavenie, workshopy, súťaže a vystúpenia detských tanečníkov a folkloristov. Starších určite zaujme výstava leteckých modelov a historických vozidiel.

 

Celodennú vstupenku na Košický letecký deň si môžu dospelí návštevníci kúpiť za tri eurá. Deti do 140cm, dôchodcovia a ŤZP majú vstup zadarmo. V cene lístka je zahrnuté aj parkovanie na záchytných parkoviskách.

08.09.2018
Letisko Košice

Letecký deň v Košiciach sa tento rok predstaví v novom šate a s vylepšeným programom. Dejiskom podujatia bude už tradične košické letisko, kde sa 8. septembra 2018 stretnú všetci milovníci lietania. Návštevníci budú mať možnosť obdivovať stroje Jak-3, Z-37 Agro, Jak-52, R-44, Viper SD4 ,Skyper GT9, MD 500, Blackhawk a mnohé ďalšie. Nebude však chýbať ani pravá show v oblakoch v podobe zoskoku parašutistov. Predstavia sa tiež Vzdušné sily Slovenskej republiky a Letka Ministerstva vnútra. Tešiť sa môžete aj na dych vyrážajúce kúsky v podaní dvoch majstrov leteckej akrobacie, Zoltána Veresa z Maďarska a Artura Kielaka z Poľska.

Na zemi sa postarajú o zábavu detská tanečná skupina, detský folklórny súbor, mažoretky a mnoho ďalších. Pre odvážnejších sú pripravené lety vrtuľníkom a balónom.

Všetko sa odohrá v priestoroch Múzea letectva a Aeroklubu, medzi ktorými bude premávať kyvadlová doprava a nachystané budú aj zberné parkoviská. Parkovné je zahrnuté v cene vstupenky (3 eurá pre dospelého, deti do 140 cm, dôchodcovia a ŤZP majú vstup zadarmo).

  

Po zaujímavom májovom výlete na juh východného Slovenska, sa s nami môžete v polovici augusta vybrať za vínom hneď na dve TOP podujatia Terra Incognita.

18.8. Chlebom a vínom - už od 10 EUR!

Odchádzame autobusom spred Jumbo centra v Košiciach o 12:30. Plánovaný návrat je o 22:00. Viac info o programe v prílohe pod textom.

Videli ste už na vlastné oči pravé dožinkové tradície? Že nie? Dožinky boli odjakživa veľkolepou oslavou spojenou s ukončením žatvy. Podujatie Chlebom a vínom približuje tradície, ktoré v dnešnej dobe už mnohí z nás nemajú možnosť poznať, a to vrátane múzejnej expozície spojenej s najmodernejšími, ale i najstaršími poľnohospodárskymi strojmi.

Čo vás ešte na výlete čaká?

  • vyhliadková veža v Malej Tŕni
  • degustácia vína v gazdovských pivniciach vo Veľke Tŕni (voliteľné)

 

Ceny lístkov (zahŕňajú prepravu a všetky vstupy):

  • Základná cena s degustáciou vína - 25 eur
  • Dieťa (3-18 rokov) - 9 eur
  • Dospelý bez degustácie vína - 10 eur

Pri kúpe lístka online zľavu uplatníte v druhom kroku, po vložení príslušného počtu lístkov do košíka.

Lístky si môžete kúpiť online alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

Furmanské preteky v Sobraneckých kúpeľoch a tibavské vína - UŽ OD 9,90 EUR!

 

Počas nedele 19.8. si môžete vychutnať ďalší výlet za vínom, spojený s TOP podujatím Furmanské preteky. To približuje krásnu furmanskú tradíciu, ktorá spája silu a nepoddajnosť majestátnych koní a dôvtip človeka. Prejdeme sa aj okolo Morského oka, navštívime očarujúci drevený kostolík v Ruskej Bystrej (UNESCO) a čaká nás tiež riadená degustácia v Tibavskej pivnici. Alternatívnym programom pre deti počas degustácie je Gitarové múzeum v Sobranciach.

Odchod z Košíc je o 8:30, predpokladaný návrat o 19:45. Viac info k programu nájdete v prílohe pod článkom.

Ceny lístkov (zahŕňajú prepravu a všetky vstupy):

  • Základná cena s degustáciou vína - 19,90 eur
  • Dospelý bez degustácie vína - 9,90 eur
  • Dieťa (6-18 rokov) - 13,90 eur
  • Dieťa bez workshopu v Gitarovom múzeu - 8,90 eur

Pri kúpe lístka online zľavu uplatníte v druhom kroku, po vložení príslušného počtu lístkov do košíka.

Lístky si môžete kúpiť online alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

 

Rodený Košičan Marcel Kováts je jedným z mála dobových muzikantov na Slovensku. Hudbe sa venuje na plný úväzok a vo svojej domácej zbierke má približne 100 rôznych historických nástrojov. Nájdete medzi nimi rôzne píšťaly, gajdy, drumbľu, ale aj málo známe tárogató, šalmaj či nineru. Bez týchto nástrojov si už svoj život nedokáže predstaviť, stále sa však snaží spoznávať nové a niektoré z nich postupne obmieňa. Ako sám hovorí, vždy je dôležité nájsť šikovného remeselníka, ktorý vyrába kvalitné dobové nástroje, aby zneli autenticky. Na väčšine z nich sa naučil hrať celkom sám.

„Nedá sa povedať, ktorý z nich je môj najobľúbenejší, pretože sa to stále mení podľa toho čomu sa práve venujem. Postupne objavujem ich vlastnosti a keď si už s niektorým neviem poradiť, na chvíľu ho odložím. Napríklad o týždeň sa však k nástroju vrátim a objavím jeho nové možnosti, vďaka čomu sa pri hre dostanem na vyššiu úroveň. Mojou láskou na celý život je však tárogató.“

Muzikant Marcel Kováts sa hudbe venuje už od detstva. Ako malý chlapec začínal so zobcovou flautou a klarinetom, avšak prvé dobové nástroje vyskúšal až vo svojich 18 rokoch. V minulosti chodieval hľadať inšpiráciu najmä na Gemer a dokonca až do ďalekého Sedmohradska v Rumunsku, kde zbieral ľudové piesne od miestnych inštrumentalistov.

„Veľmi pozitívne ma ovplyvnilo, keď som sa mohol stretnúť s takou osobnosťou akou je dedinský píšťalkár. Okrem toho som spoznal gajdošov a huslistov, ktorí boli zároveň pastiermi. Bol to pre mňa zážitok na celý život.“

V súčasnosti sa pán Kováts v rámci dobovej hudby venuje obdobiu stredoveku cez renesanciu až po baroko. Vystupuje v rôznych v divadelných predstaveniach, no najmä v rozprávkach. Pomocou scénickej hudby sa snaží divákom čo najdokonalejšie sprostredkovať atmosféru deja. Okrem toho má aj vlastné vystúpenia s dobovými nástrojmi napríklad na hradoch alebo zámkoch a to nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Rumunsku, Rakúsku či Belgicku. Najradšej však hrá pre ľudí na ulici a ak budete mať šťastie, môžete ho stretnúť aj v centre Košíc.

 

„Táto hudba núti ľudí zastaviť sa, pretože je niečím zvláštna. Môžu totiž počuť nineru alebo gajdy, ktoré dovtedy videli napríklad iba v televízii. Veľa ľudí príjemne prekvapí ako tieto nástroje znejú, vypočujú si ich a odchádzajú nadšení. Myslím si, že je to preto, že v dnešnej dobe je svet zaplavený hudbou, ktorej hodnota je v mnohých prípadoch nulová.“

Marcela Kovátsa môžete vidieť najčastejšie v rámci hudobného dua Patria Music, ktoré tvorí so svojou priateľkou Erzsébet Balog. Hrajú najmä zo stredovekých a renesančných zborníkov alebo spevníkov, ktoré pochádzajú z rôznych častí Slovenska, ale aj zo zahraničia. Vďaka historickým nástrojom má táto hudba zvláštne čaro. V stredoveku mnohé z nich s obľubou využívali v palácoch a tiež v kostoloch. Napríklad gajdy v chudobnejších lokalitách kedysi nahrádzali organ, najmä v období Vianoc.

foto: archív M. Kovátsa

14. - 15. apríl 2018
Rušňové depo v Košiciach

Rušňoparáda patrí medzi najväčšie podujatia na východnom Slovensku. Hlavným ťahákom sú každoročne rušne, vlaky a vláčiky, tohto roku navyše kapela S hudbou vesmírnou a bohatý program pre celú rodinu. Predstavme si hlavných protagonistov, ktorí si toho často pamätajú viac ako väčšina návštevníkov Rušňoparády. Dámy a páni, tohto roku na Rušňoparáde uvidíte:

PAPAGÁJ

Papagáj vyrábali v bývalom Československu po druhej svetovej vojne a bol výnimočný hneď z niekoľkých technických dôvodov. Patrí totiž k skupine parných rušňov, ktoré majú až tri parné stroje. Tendrová mašinka na prehriatu paru bola pôvodne určená pre rýchlu

prímestskú aj diaľkovú dopravu a v rokoch parnej prevádzky previezli tieto rušne milióny cestujúcich. Stroj mal až neuveriteľne rýchly štart, čo bolo výhodné pre vlaky, ktoré často zastavovali.

SERGEJ

Rušeň Sergej si zahral v hollywoodskom trileri Peacemaker po boku hviezd Georgea Clooneyho a Nicole Kidman. Diváci ho mohli vidieť v úlohe ruského vlaku, ktorý chceli uniesť teroristi. Vyše 15 rokov chátral, novú dušu mu vdýchli nadšenci z Podvihorlatský železničný spolok.

Vyrobili ho v roku 1971 v Luhansku, poháňa ho unikátny dvojtaktný 12-valcový motor. Môže ísť maximálne 100 km/h a váži 116 ton. Utiahne ich však omnoho viac – až 2.500 ton.

Parný rušeň 204

Konštrukcia tohto maďarského parného rušňa je ešte z roku 1880. Rušeň radu 204 bol vyrobený v roku 1900 a prevádzkovaný bol do roku 1952. Rušeň bol úplne zrekonštruovaný v roku 2016 a je súčasťou flotily maďarskej MÁV Nosztalgia.

ŽABOTLAMA

Žabotlamy sú dodnes veľmi zaujímavé a vôbec prvé elektrické nízkopodlažné jednotky, vyrábané v Československu. Kedysi moderná pýcha železníc, ktorá sa v súčasnosti stále objavuje na tratiach v Česku, je už aj historickou zaujímavosťou. Žabotlamy, známe aj ako Pantografy

alias Lochnesky, si vtedajšie československé ministerstvo dopravy objednalo ešte v roku 1955. Spolu bolo vyrobených 51 jednotiek. Hlavnými prednosťami jednotiek boli vysoké zrýchlenie a okamžitá možnosť zmeny smeru jazdy. Nástup do súpravy bez schodíkov bol v tom čase dokonca považovaný za revolučný. Jednotky jazdili najskôr na trase Praha – Pardubice, neskôr boli jednotky dodané aj pre Bohumín, Ústí nad Labem a práve do Košíc. Tu však vydržali pomerne krátko.

UŠATÁ - 15.4.

Lokomotíva „Ušatá“ dojazdila v pravidelnej prevádzke v rušňovom depe Nymburk. Nakoniec bola odstavená v železničnej stanici Všetaty. Odtiaľ ju odviezli nadšenci z LD Hradec Králové, ktorí ju nakoniec znova uviedli do prevádzky.

V súčasnej dobe je lokomotíva majetkom Českých dráh, prevádzkuje ju LD Hradec Králové.

Hurvínek

Obľúbený motorák Hurvínek - M131 bol v minulosti mimoriadne rozšírený po celom Československu️, hoci jeho produkcia trvala iba tri roky. Vyrábaný bol v rokoch 1948 – 1951 v podniku TATRA Kopřivnice a neskôr vo Vagónke TATRA Studénka.

Spolu bolo vyrobených až 549 kusov, motorák sa tak stal skutočne masovým prostriedkom dopravy po železnici. Vozidlá sú charakteristické svojou višňovo červenou farbou a dlhé obdobie boli najrozšírenejšími motorovými vozňami v Československu️. Nadštandardným dobovým dreveným interiérom vyvolávajú silný zážitok z jazdy a priťahujú pozornosť.

Mravec

Moderný motorový vozeň jazdí na tratiach v okolí Zvolena a na východe Slovenska ho môžete vidieť iba počas Rušňoparády. Prezývku Mravec dostal pre svoj atypický vzhľad. Osem jednotiek pre ZSSK vyrobili v ŽOS Zvolen v roku 2017.

Zaujímavosťou vlaku je stredový kĺb, ktorý poznáme z autobusov a trolejbusov mestskej dopravy. O pohodlie ľudí sa stará informačný a komunikačný systém, WiFi, na bezpečnosť dohliadajú kamery, súčasťou je bezbariérová toaleta. Z tohto pohľadu ide o najmodernejší typ vlakov určený na menšie lokálky.

Vidíme sa cez víkend 14. a 15. apríla v rušňovom depe v Košiciach?

14.04.2018 - 15.04.2018
Rušňové depo, Pri Bitúnku, Košice

Víkend v polovici apríla prinesie do Košíc najväčšie podujatie spojené s vlakmi a železnicou na východnom Slovensku. Rušňoparáda je v poradí druhým TOP podujatím programu Terra Incognita v roku 2018 a uskutoční sa 14. a 15. apríla v košickom rušňovom depe. Dvojdňový program ponúka mnoho lákadiel pre celú rodinu, najviac nadšené budú určite vaše deti.

Najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny sľubuje bohatý program, v ktorom určite výrazne svieti kapela S hudbou vesmírnou. Tá sa na Rušňoparáde predstaví v sobotu, najprv po 10. hodine (pred slávnostným otvorením) a potom aj poobede, od 15:30 do 16:30. Ďalšími „protagonistami“ budú chýrne parné rušne Papagáj, Katka alebo česká Rosnička, ale aj historické motoráky Hurvínek, Stakčínska strela a obnovená súprava motorákov Detskej železnice Košice.

Omrknúť si budete môcť aj historické dieselové lokomotívy či veteránov. Za zmienku stojí tiež rakúsky prezidentský salónny vozeň alebo historická hasičská technika. Bohatý program okrem samotnej železničnej techniky doplní modelová železnica, prelety historických lietadiel priamo nad rušňovým depom. Vydať sa môžete aj na viacero okružných jázd retro-busmi. Pripravený bude aj areál Gazdovský dvor s workshopmi a tvorivými dielňami pre deti, ktoré zaiste poteší aj mini-zoo a zvieratká na pohladkanie.

Rušňoparádu každoročne navštívia aj stovky ľudí prichádzajúcich do Košíc z väčších vzdialeností. Z rôznych končín východného Slovenska ich aj tohto roku privezú mimoriadne vlaky. Na Rušňoparádu sa tak môžete nechať doviezť z Prešova, Trebišova, Sečoviec, Vranova, ale aj Humeného či Popradu.

POZRITE SI AJ GALÉRIU Z MINULÝCH ROKOV A NAVNAĎTE SA NA JEDINEČNÝ VLAKOVÝ ZÁŽITOK.

Organizátor:
Detská železnica Košice

Stránky

Odoberať RSS - Košice