Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Dobšiná

Slovenský raj je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Veľkú zásluhu na tom má Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Počas zimných mesiacov je však jaskyňa zatvorená a jej okolie ľudí láka menej. Jednou z možností ako využiť potenciál tejto lokality v zime je rozvoj bežeckého lyžovania. Lyžiarske bežecké trate sa nachádzajú v katastrálnom území obce Stratená, v časti Dobšinská Ľadová Jaskyňa a v krátkych úsekoch aj v katastrálnom území mesta Dobšiná. Bežecké trate využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec pod masívom vrchu Duča. Sú vedené po tzv. Samelovej lúke ústiacej do Samelovej dolky a po pasienkoch južne a juhozápadne od prírodnej rezervácie Ostrá skala (970 m). V súčasnosti sa však trate nevyužívajú a nikto ich neudržiava. Mesto Dobšiná sa preto rozhodlo, že ešte tento rok areál znova oživí.

Pre veľký záujem o júlovú jazdu Vlakom za UNESCOM (Leto v Raji) do Slovenského raja sa v sobotu 9. septembra 2017 zopakuje, pod názvom Telgártsky špeciál. Cieľom bude, podobne ako v lete, Dobšinská ľadová jaskyňa a technické pamiatky okolia Telgártu.

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza 114 km (1 h 40 min. autom) severozápadne od Košíc. Autobusom sa do jaskyne z Košíc priamo nedostanete. Je nutné prestúpiť v Dobšinej, Rožňave alebo Poprade. Cesta trvá okolo 3 h. Ak sa vyberiete do jaskyne vlakom, je nutné prestúpiť v Margecanoch a dĺžka cesty je okolo 2-2,5 h. Košice Región Turizmus vám ponúka jedinečnú príležitosť dostať sa do jaskyne priamo bez prestupovania a k tomu ešte nostalgickým vláčikom. Zo zastávky Dobšinská ľadová jaskyňa trvá výstup k jaskyni asi 30 min.

Dobšinská ľadová jaskyňa je jedinou jaskyňou na Slovensku, v ktorej sa ľad udrží celoročne, a jednou z prvých jaskýň v Európe s elektrickým osvetlením (1887). Jaskyňa je otvorená od 15. mája do 30. septembra. Vstupy sa menia v závislosti od počtu návštevníkov. Prehliadkový okruh trvá 30 min. Dospelá osoba zaplatí 8,00e, študenti a osoby nad 60 rokov 7,00e, deti vo veku 6-15 rokov a invalidi 4,00e. Oblasť je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku v

južnej časti Slovenského raja. Ak sa plánujete zdržať v oblasti dlhšie, môžete si vybrať z viacerých ubytovacích zariadení, napr. Penzión Ľadová, Guest House Borovica alebo Hostinec Stará Krčma. Niektoré z uvedených ubytovacích zariadení ponúkajú aj stravovacie služby, príp. môžete vyskúšať Ranč pod Ostrou skalou v Stratenej.

Lokalita má aj širokú ponuku voľnočasových aktivít, ako jazdu na koni, koči, prenájom snežných skútrov počas zimnej sezóny, či štvorkoliek, člnkov alebo vodných bicyklov na Palcmanskej Maši počas letnej sezóny. Pre tých odvážnejších sa neďaleko ranča nachádza lanový park Tarzania.

 

Užitočné linky:

Jazda Vláčikom za UNESCO-m Telgártsky špeciál

Dobšinská ľadová jaskyňa na Správe slovenských jaskýň

Dobšinská ľadová jaskyňa na UNESCO na dosah

UNESCO na dosah

OOCR Slovenský raj a Spiš

Folklórny súbor Gemer je na scéne už pekných pár rôčkov. Konkrétne, začal písať už piatu desaťročnicu svojej existencie, pod ktorú sa podpisujú 35 čiperní tanečníci ale aj hudobníci a speváci z Dobšinej a okolia.

Súbor vznikol v roku 1975 pri Okresnom osvetovom stredisku v Rožňave, so sídlom v Dobšinej. Vedúcej taktovky sa ujali Dušan Tokarčík a Ján Krišťák starší, o choreografiu sa starali Ondrej Šimún a Ľudovít Šmelko.

 

 

Už od čias počiatkov sa súbor zameriava na hornogemerský folklór, no v jeho repertoári nájdu zastúpenie aj iné regióny – Spiš, Zemplín i Horehronie. Medzi tanečníkmi boli v súbore od začiatku chlapci a dievčatá z celej Slanskej doliny – z Rejdovej, Vlachova, Dobšinej, Vlachova či Gemerskej Polomy a podobné to bolo aj medzi spevákmi.

 

Za tie desiatky rokov sa v súbore premleli stovky účinkujúcich, mužská spevácka skupina v rámci FS Gemer vznikla v roku 1986 a o rok neskôr bola na svete aj ženská skupina. S rokom 1986 sa spája ešte jeden dôležitý míľnik – vznik detskej odrody – DFS Gemerčatá, ktorý založili manželia Husárovci. V detskom súbore sa vystriedalo približne 350 detí.

Viac sa o súbore môžete dozvedieť aj na ich oficiálnej stránke www.fsgemer.sk alebo na ich Facebookovom profile https://goo.gl/AizNyt.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Z Košíc je dostupných do 100 minút autom až 18 pamiatok Svetového dedičstva UNESCO. Jednou z pamiatok, ku ktorej je to rovných 100 minút, je najzápadnejšia pamiatka Košického kraja – Dobšinská ľadová jaskyňa. Jaskyňa je tiež jedinou jaskyňou na Slovensku, v ktorej sa ľad udrží celoročne, a jednou z prvých jaskýň v Európe s elektrickým osvetlením (1887). Poslednú júlovú sobotu (29. júla 2017) sa uskutoční v poradí už tretí výlet Vláčikom za UNESCO-m – Leto v raji, ktorému kraľuje práve táto UNESCO pamiatka. Lístky si môžete rezervovať TU.

dobsinska-lad-jaskyna_0.jpg

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza 114 km (1 h 40 min. autom) severozápadne od Košíc. Autobusom sa do jaskyne z Košíc priamo nedostanete. Je nutné prestúpiť v Dobšinej, Rožňave alebo Poprade. Cesta trvá okolo 3 h. Ak sa vyberiete do jaskyne vlakom, je nutné prestúpiť v Margecanoch a dĺžka cesty je okolo 2-2,5 h. Košice Región Turizmus vám ponúka jedinečnú príležitosť dostať sa do jaskyne priamo bez prestupovania a k tomu ešte nostalgickým vláčikom. Zo zastávky Dobšinská ľadová jaskyňa trvá výstup ku jaskyni asi 30 min. Jaskyňa je otvorená od 15. mája do 30. septembra. Vstupy sa menia v závislosti od počtu návštevníkov. Prehliadkový okruh trvá 30 min.

Dospelá osoba zaplatí 8,00e, študenti a osoby nad 60 rokov 7,00e, deti vo veku 6-15 rokov a invalidi 4,00e. Oblasť je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku v južnej časti Slovenského raja. My vám odporúčame túru na Havraniu skalu a cez Občasný prameň návrat do Stratenej.

Ak sa plánujete zdržať v oblasti dlhšie, môžete si vybrať z viacerých ubytovacích zariadení, napr. Penzión Ľadová, Guest House Borovica alebo Hostinec Stará Krčma. Niektoré z uvedených ubytovacích zariadení ponúkajú aj stravovacie služby, príp. môžete vyskúšať Ranč pod Ostrou skalou v Stratenej. Lokalita má aj širokú ponuku voľnočasových aktivít, ako jazdu na koni, koči, prenájom snežných skútrov počas zimnej sezóny, či štvorkoliek, člnkov alebo vodných bicyklov na Palcmanskej Maši počas letnej sezóny. Pre tých odvážnejších sa neďaleko ranča nachádza lanový park Tarzania.

1271702_622028427836831_330912332_o.jpg

Preto využite príležitosť, rezervujte si jazdu nostalgickým vláčikom do Raja už dnes a objavte túto jedinečnú lokalitu!

 

Užitočné linky:

III. jazda Vláčikom za UNESCO-m Leto v raji

Dobšinská ľadová jaskyňa na Správe slovenských jaskýň

Dobšinská ľadová jaskyňa na UNESCO na dosah

UNESCO na dosah

OOCR Slovenský raj a Spiš

Projekty z dotačnej výzvy programu Terra Incognita na rok 2017 „Top výlety“

schválené na finančnú podporu

schvalene_projekty_top_vylety_2017.png

Detské ihrisko inšpirované Dobšinského rozprávkami pri Slavošovskom tuneli a využívajúce ich hlavné motívy v inštalovaných aktivitách. Na upravenom povrchu zo štrkodrvy bol umiestnený montovaný krov so 4 nohami, na ktorých sú vyrezané motívy z Dobšinského rozprávok. V strede je umiestnený kolotoč - drak s drevenými prvkami s nákresmi motívov rozprávok. Zároveň bol objekt doplnený drevenými sochami s výjavmi z rozprávok P.E. Dobšinského. Postupne sa bude rozširovať a pribudnú nové atrakcie.

04.02.2017
Dobšiná

Autoklub EHC Dobšinský kopec spoločne s Mestom Dobšiná pripravujú už v poradí pätnásty ročník podujatia Dobšinská zima.

Jediné rally podujatie, ktoré sa na Slovensku jazdí na pneumatikách s hrotmi oslavuje v tomto roku okrúhle jubileum.

Dobšinská zima 2017 odštartuje dňa 4. februára 2017 presne o 11:00 hodine, pričom pre všetkých účastníkov pripravil organizátor celkovo šesť rýchlostných skúšok. Súťaž bude merať takmer šesťdesiat kilometrov, pričom meraných úsekov je dohromady viac ako osemnásť kilometrov. Cieľ súťaže je plánovaný v ten istý deň približne o 15:00 hodine.

12.11.2016
Kultúrny dom, Dobšiná

Celovečerné pásmo špičkových filmov o extrémnom lyžovaní, zimnom lezení, snowboardingu, snowkitingu a ďalších zimných radovánkach v Dobšinej 12. 11. 2016 o 18:00 hod. v Kultúrnom dome Dobšiná. Vstupné 2 €.

 

22.10.2016
Kultúrny dom, Námestie baníkov 384, Dobšiná

Športové podujatie; cvičenie rodičov s deťmi, dance, piloxing, step, joga.

Stratená, Dobšinská Ľadová Jaskyňa

V behu vznikol nový traťový rekord, ktorý vytvorili atléti z Kene. Na podujatie prišlo okolo šesťsto ľudí.

Uplynulý víkend na Beh v raji a otvorenie letnej sezóny v južnej časti Slovenského raja pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, prišlo okolo 600 návštevníkov. Predpoludním sa na štart prvého ročníka Behu v raji postavilo 341 bežcov, medzi ktorými nechýbali ani atléti z Kene. Desaťkilometrovú trať zabehli v rekordnom čase. Najrýchlejší bol Rob Kibal s časom 30 minút a 37 sekúnd, zo Slovákov Jožo Urban z Košíc. Podujatie je novinkou zaradenou medzi TOP podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.
Pripravila ho 28. mája Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš. Návštevníkov čakali viaceré atrakcie – od návštevy Dobšinskej ľadovej jaskyne s prekvapením, jazdy na koni na farme na Samelovej lúke, návšteva Tarzánie, či Ranča pod Ostrou skalou za zľavnené ceny. Zľavy platili aj na prechod roklinami.
Kým dopoludnia bežcom i divákom počasie prialo, popoludní sa nad kaňonom Stratená začali kopiť búrkové mraky.
V kultúrnom programe vystúpila hudobná skupina Q-plus aj kúzelník Wolf. Organizátori slávnostne vyhlásili víťazov pretekov v rôznych kategóriách a v tombole vyžrebovali hodnotné ceny pre návštevníkov. Keď prišiel čas vystúpenia folklórneho súboru Gemer z Dobšinej, začalo hrmieť a búrka so silným dažďom odohnala divákov od pódia. Z tohto dôvodu sa neuskutočnila aj Trial šou – exhibičné vystúpenie na bicykli.

Stránky

Odoberať RSS - Dobšiná