Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

V areáli Sobraneckých kúpeľov sa predvedú slovenskí furmani a ich statné kone

19.8. 2018, 10:00
Sobranecké kúpele

Furmanské remeslo bolo kedysi veľmi rozšírené a malo obrovský význam. Furmani s pomocou konských záprahov prevážali rôzne druhy nákladov či tovarov aj na dlhé vzdialenosti. Pre mnohých roľníkov sa toto remeslo dokonca stalo hlavým zamestnaním. S príchodom modernejších dopravných prostriedkov sa však koncom 19. storočia začalo Furmanstvo postupne vytrácať. Aj dnes ale nájdete nadšencov, vďaka ktorým je furmanská tradícia stále živá. Dôkazom sú Furmanské preteky v areáli Sobraneckých kúpeľov na Dolnom Zemplíne. Tie patria už druhý rok medzi TOP podujatia Terra Incognita a tešia sa veľkému diváckemu záujmu.

 

V príjemnom prostredí lesoparku Sobraneckých kúpeľov si 19. augusta zmerajú sily furmani a ich štvornohé tátoše. Spoločne návštevníkom predvedú svoju rýchlosť, silu a obratnosť v troch súťažných disciplínach - furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž. Samostatnou porotou však budete aj vy. Štvornohých krásavcov totiž budete môcť ohodnotiť v diváckom hlasovaní o Najkrajší pár koní.

Celodenný program sa začne už o 10-tej predpoludním, pričom okrem hlavných súťažných disciplín organizátori pripravili aj pestrú ponuku sprievodných aktivít. Košický klub kuchárov a cukrárov bude „naživo“ variť Kuchárske fajnoty. Tí odvážnejší si budú môcť varenie aj vyskúšať v súťaži o najlepšiu kuchársku špecialitu – Furmanské guľašoviny.

 

Popoludní sa môžete tešiť na vystúpenia folklórnych súborov a skupín z regiónu. Pre zážitkov chtivých divákov bude alternatívou autobusový výlet so sprievodcom za „Zemplínskymi pokladmi.“ O 14:30 sa však budú všetky oči opäť upierať na furmanov a ich mocné kone. Po skončení poslednej súťažnej disciplíny je naplánovaná „Furmanská zábava“ plná folklóru a celodenný program zavŕši koncert Mariána Čekovského.

 

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.