Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Náš tip!

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

 

 

Hneď vedľa Penziónu Aqua Mária vo Veľatoch (okr. Trebišov) od mája 2018 funguje cyklodepo s prvou e-bike nabíjačkou na Zemplíne. Súčasťou depa je aj možnosť požičať si elektronické i klasické bicykle, ale tiež nabíjačka pre elektromobily. Projekt bol podporený cez finančný mechanizmus Top výlety programu Terra Incognita sumou 10-tisíc eur, celkové náklady činili 11 643 eur.

 

Cyklodepo s úschovňou a požičovňou bicyklov bude prístupné celoročne.

Veľaty sú považované za vstupnú bránu cyklistov do Tokajskej vinohradníckej oblasti, keďže priamo odtiaľto začína žltá cyklotrasa prechádzajúca takzvanou Grófskou cestou do Čerhova a ďalej až k vyhliadkovej veži v Malej Tŕni. Nové cyklodepo je teda vítaným rozšírením portfólia služieb poskytovaných návštevníkovi, zvlášť s ohľadom na skutočnosť, že toto cyklodepo vyrástlo vedľa moderného ubytovacieho zariadenia,“ uviedla výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Dodala, že práve podobné projekty subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu majú obrovský prínos pre danú lokalitu i celý región: „Cyklodepo zviditeľňuje toto miesto na mape elektromobility a robí ho tak atraktívnejším pre množstvo návštevníkov. Zároveň môže byť rozhodujúcim faktorom, kvôli ktorému sa rozhodnú tu ubytovať. Hovoríme teda o nezanedbateľnom ekonomickom dopade, ktorý tento projekt môže priniesť.“ V areáli penziónu navyše často kempujú návštevníci z Holandska a Nemecka, ktorí na bicykloch vyrážajú na túry po okolí.

Komplex Aqua Mária vo Veľatoch sa nachádza priamo na trase Tokajskej vínnej cesty a s ubytovacou kapacitou 110 lôžok je najväčším ubytovacím zariadením v okolí. 

 

 

V dedinke Malý Horeš, neďaleko Kráľovského Chlmca už po desiatykrát otvoria pre verejnosť pivnice plné výborného vína. Na obľúbenom podujatí vám domáci vinári ponúknu 18. a 19. mája ochutnávku toho najlepšieho, čo sa urodilo v miestnych vinohradoch. Autentickú atmosféru degustácie dotvorí príjemné prostredie zeleného agátového hája.

Malý Horeš v súčasnosti patrí do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Pestovanie viniča a vinárstvo tu však má odvekú tradíciu. Vinohradníctvo bolo kedysi dôležitou súčasťou tunajšieho hospodárskeho a spoločenského života, čo dokazuje aj zachovaný obraz pečate obce z roku 1787. Jej motívom je štylizovaný vínny ker s dvomi strapcami hrozna, ktorý sa stal obecným erbom.

Počuli ste už o geniálnom autobusovom výlete spojenom s Vôňou agátu? Vyrážame 19. mája z Košíc! VIAC INFO

 

Vďaka širokej odrodovej rôznorodosti viniča si počas degustácie vína v Malom Horeši príde na svoje úplne každý. Miestni vinohradníci pestujú okrem množstva stolových odrôd aj biele, ružové a modré sorty viniča. Najrozšírenejšou odrodou je Rizling vlašský. Jeho vôňa a chuť býva podobná plodom voľne rastúcich zrelých divokých broskýň. O niečo menej známou je prastará odroda Polyhos, ktorá však v súčasnosti prežíva menšiu renesanciu. Z modrých odrôd má najpočetnejšie zastúpenie Frankovka modrá, pre ktorú sú stvorené práve vinohrady s južnými svahmi. Príjemným prekvapením môže byť Medina s atypickou chuťou a arómou. Miestne červené vína už získali množstvo ocenení na vinárskych súťažiach a uspeli dokonca aj za hranicami Slovenska. Nezameniteľnú chuť rozhodne oceníte aj vy.

Každé víno, ktoré ochutnáte v agátovom háji ukrýva vlastný príbeh, ktorý vám radi poodhalia skúsení vinári. Degustačný zážitok vo vás umocnia vychýrené vínne pivnice, ktoré sú staré približne 400 až 500 rokov. Vznikli pravdepodobne v 16. až 17. storočí, keď vinárske oblasti na juhu Uhorska okupovali Turci. Dnes majú rôznych majiteľov, ktorí vás radi prevedú chodbičkami až k ich tajomstvu ukrytému vo fľašiach.

K dobrému vínu patrí aj dobré jedlo. Popri množstve vín preto určite nezabudnite ochutnať miestnu gastronomickú atrakciu, ktorou je nepochybne malohorešský béleš. Tradičný koláč plnený tvarohom alebo kapustou môže byť vynikajúcim doplnkom každej degustácie.

Malý Horeš nájdete juhovýchodne od mesta Kráľovský Chlmec. Dovedie vás sem vôňa agátu...

Na riadenú degustáciu sa môžete prihlásiť do 17. mája. V predpredaji si môžete zabezpečiť aj degustačné lístky na hlavný Deň otvorených pivníc (19.máj). Budete si ich však vedieť zakúpiť aj priamo na mieste. Viac info o podujatí Vôňa agátu.

 

27.01.2018 - 28.01.2018
Krompachy / Plejsy

Fajnové pražené šišky, karnevalové masky či maškary sú tradičnou súčasťou fašiangových slávností. Práve na fašiangové tradície predkov nadväzuje jediné zimné spomedzi TOP podujatí Terra Incognita – Pankuškové fašiangy. Špecifický ráz dodáva gastronomicky a folklórne orientovanému podujatiu najmä jeho dejisko. Všetko sa totiž odohráva pod zjazdovkami lyžiarskeho strediska Plejsy, ktoré tak prirodzene prepája zvykovú kulináriu a zimný šport.

Znie to rozkošne, až na zjedenie, ale čo sú vlastne tie pankušky? Na Slovensku existuje množstvo nárečí a dialektov a nie je ničím nevídaným, ak jeden objekt pomenúva každé z nárečí úplne odlišne ako iné. Tak je to aj s onými pankuškami. V Krompachoch takto ľudia volajú pražené šišky, ktoré sú typickou fašiangovou dobrotou.

 

Pankuškové fašiangy sú o dobrom jedle, zabíjačke i sladkých dobrotách, snehu a hlavne – skvelej zábave, aj keď s poriadnym odevným „zateplením“.

 

Organizátor:
Krompachy / Plejsy
19.08.2018
Sobranecké kúpele

Furmanstvo bolo v časoch pred totálnym nástupom technológií každodenným chlebíkom mnohých hospodárov. Prežíva však aj dnes a stále existuje mnoho ľudí, ktorí na konskú silu – v pravom zmysle slova – nedajú dopustiť. V areáli Sobraneckých kúpeľov sa v polovici augusta chystá zápolenie mocných koní, ktoré musia, spolu s furmanmi, preukázať obratnosť, šikovnosť a silu. Okrem súťažných disciplín – furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž – môžu štvornohí siláci zabodovať aj v diváckom hlasovaní o najkrajší pár koní.

Zázemie TOP podujatiu Furmanské preteky poskytuje nádherné prírodné prostredie Sobraneckých kúpeľov. Najstaršia písomná zmienka o nich pochádza ešte z roku 1336. Sírnato-slaná voda v kúpeľoch má liečivé účinky a pramene sú verejne dostupné. Ak už budete v Sobranciach, nemali by ste vynechať návštevu unikátneho Gitarového múzea, alebo dreveného kostolíka v Ruskej Bystrej (UNESCO) či Inovciach. Za zmienku stojí aj Pivnica Orechová či jazierko v bývalom lome Beňatina.

 

Príďte si na vlastné oči pozrieť fascinujúcu súhru človeka s prírodou a spoznajte krásnu prírodu krajného východu Slovenska. Vychutnajte si Furmanské preteky v Sobranciach!

 

18.08.2018
Trebišov

Na konci žatvy si naši predkovia tradične spravili dožinkové slávnosti. Práve na túto tradíciu, dnes už známu snáď len z rozprávania prastarých rodičov, nadväzuje TOP podujatie Chlebom a vínom v Trebišove. Všetkým návštevníkom ponúka zaujímavý program, počas ktorého môžu spoznať tradičné postupy výroby chleba a vína, ale aj remeselnícke zručnosti, ktoré sú už v dnešnej dobe skôr raritou a súčasťou programu je aj ochutnávka tokajských vín. A keďže dožinky mali pôvodne silný náboženský podtón, súčasťou tých trebišovských je aj ďakovná bohoslužba za úrodu.

Súčasťou dožinkového podujatia Chlebom a vínom je aj expozícia Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína. Spoznajte poľnohospodárske stroje a mechanizmy, aké sa používali na obrábanie pôdy či výrobu chleba kedysi a porovnajte si ich s tými najmodernejšími! Okrem trebišovského kaštieľa odporúčame počas podujatia vidieť aj Mauzóleum Andrássyovcov a mestský park v Trebišove, ktorý bol koncom 19. storočia považovaný za najkrajší v celom Uhorsku.

 

Ako sa v Trebišove vítajú hostia v tretiu augustovú sobotu? Predsa chlebom a vínom! Tak buďte pri tom a užite si pravú dožinkovú atmosféru.

 

Organizátor:
Trebišov
04.08.2018
Krásnohorské Podhradie

Krásnohorské hradné hry patria medzi najväčšie historické podujatia na Slovensku a tomu zodpovedá aj ich popularita a návštevnosť. Pod Hradom Krásna Hôrka vždy v auguste zaznie rinčanie mečov a hlavní aktéri absolvujú neúprosné súboje na život a na … no, našťastie, pri týchto súbojoch nejde nikomu o krk. Divákov ale aj tak čaká úchvatné divadlo a cestovanie do dávnych čias, keď bola oddanosť kráľovi najposvätnejšou cnosťou. Podujatie spája stredovekú tradíciu, dávne kultúrne zvyky a súčasnosť.

V Košickom kraji sa traduje, že kto nebol na Krásnohorských hradných hrách, ako by nebol na žiadnom TOP podujatí Terra Incognita. Prečo? Nuž, odpoveď na túto otázku hľadajte začiatkom augusta v Krásnohorskom Podhradí. Na hradných hrách sa dosýta vybláznia aj vaše deti, a to nielen pri dobýjaní slamenného hradu Slamburg. Čaká ich bohatý program a všetci návštevníci si pochutnajú aj na dobrotách z dobovej kuchyne. Dobrodružní cestovatelia môžu podujatie spojiť s návštevou Krásnohorskej jaskyne, milovníci histórie zas určite neobídu Mauzóleum Andrássyovcov.

Leto doma nemusí byť len o kúpaliskách a Facebooku. Natrite si dve vrstvy opaľovacieho krému, k tomu čapicu na hlavu a príďte zažiť atmosféru Krásnohorských hradných hier!

 

Organizátor:
Krásnohorské Podhradie
23.06.2018
Vinné, jazero Vinné

Tradície spojené s najkratšou nocou v roku pochádzajú ešte z mytológie starých Slovanov. Tá chápe slnovrat ako nový začiatok vhodný na regeneráciu prírodných i ľudských síl. Najznámejším zvykom je pálenie svätojánskej vatry, ktorá symbolizuje víťazstvo slnka nad tmou. Oheň má počas celého roka ochraňovať ľudí pred rôznymi nadprirodzenými bytosťami. Naši predkovia verili aj v magický a ozdravný účinok bylín, ktoré nazbierali počas svätojánskej noci.

Jánske ohne sa, už tradične, rozhoria aj nad Šíravou. Toto TOP podujatie je stále vyhľadávanejšie a ponúka program pre celú rodinu. A nie sú to len tvorivé dielne, skákací hrad, minizoo alebo jazda na koni. Už pevnou súčasťou programu sa stal spoločný výstup na neďaleký Vinansky hrad v doprovode šermiarov. So zotmením už prichádza zapálenie svätojánskej vatry a sprievodný program.

Príďte si užiť Jánske ohne nad Šíravou a možno si chytíte aj vlastnú svätojánsku mušku!

 

Organizátor:
Vinné
13.10.2018 - 14.10.2018
Margecany

 Tak, ako chronologický zoznam TOP podujatí otváralo gastronomické podujatie, pomyselnú bonboniéru toho najlepšieho z Košického regiónu uzavrie tiež také, po ktorom si budete prsty oblizovať. A nemusia to spôsobiť iba takzvané gruľovniky, teda špecialita typická pre margeciansku kuchyňu. Špecifikom októbrového TOP podujatia je live-cooking, teda možnosť sledovať prípravu jedál v reálnom čase. Príprava jedál má navyše súťažný charakter, pretože návštevníci môžu hlasovať o „najfajňejšu kuchňu“.

Južný Spiš, so svojimi nádhernými prírodnými scenériami, patrí medzi najkrajšie zákutia Košického regiónu. Margecianske fajnoty zas patria medzi najobľúbenejšie podujatia kraja, preto by ste na nich rozhodne nemali chýbať. Okolie poskytuje viacero námetov na výlet, zájdite si napríklad na Folkmarskú skalu – výstup nie je veľmi náročný a za odmenu sa vám naskytne prekrásny výhľad. Niečo iné? Drevený krytý most spájajúci Kluknavu a Štefanskú Hutu cez Hornád. Postavili ho v roku 1832, je zo smrekového dreva a je posledným svojho druhu na Slovensku.

Cnie sa vám za letnými grilovačkami s priateľmi a výletmi s celou rodinou? Skúste to ešte raz, na jeseň, a vyrazte na októbrové Margecianske fajnoty!

18.05.2018 - 19.05.2018
Malý Horeš

Zažite jedinečnú, romantickú atmosféru najkrajšieho jarného podujatia v Košickom kraji! Príďte do rozkvitnutého Agátového hája v Malom Horeši, ktorý ukrýva stovky útulných vínnych pivníc. V dávnej histórii súžili miestnemu obyvateľstvu ako úkryt pred krvavými útokmi Tatarov. Dnes v nich miestni vinári nechávajú zrieť najväčšiu pýchu svojho úsilia, aby vždy v máji privítali návštevníkov TOP podujatia Vôňa agátu a naliali im ochutnávkové dávky z jedinečných prírodných vín. Príďte aj vy ochutnať unikátne vínko, aké na pultoch obchodov určite nenájdete. A k tomu špecialitu - malohorešský plnený béleš.

 

Novinka: Autobusový výlet na Vôňu agátu a k zaujímavostiam okolia!

 

Objavujte nové miesta Košického regiónu a nechajte sa pozvať na celodenný výlet do Malého Horeša. Navyše si pozriete kaštieľ v Bieli, Soľný dom vo Veľkých Trakanoch, zrúcaniny hradu vo Veľkom Kamenci a rodisko František Rákocziho II. - kaštieľ v Borši.

Prvý z dvoch výletov na TOP podujatia programu Terra Incognita ponúka aj zvýhodnenú cenu pre páry, v ktorej je zahrnutý len jeden balíček degustačných lístkov (zahŕňa cca 40 vín).

Cena výletu (zahŕňa vstupné a ochutnávky vín):

  • dospelý - 30 €
  • dospelý BEZ DEGUSTÁCIE vína na podujatí - 18 €
  • pár (zvýhodnená cena s 1 sadou degustačných lístkov) - 46 €
  • dieťa (3-15 rokov) - 15 €
  • študent (15-18 rokov) - 18 €

Pri online rezervácii si zľavy uplatňujete až v druhom kroku, t.j. po uložení všetkých lístkov do košíka.

 

 

V piatok 18.mája je naplánovaná riadená degustácia 14 druhov vín od 3 miestnych vinárov. Je potrebné sa do nej prihlásiť vopred, najneskôr do štvrtka 17.5. do 16:00 hod. Môžete tak urobiť telefonicky na 0907 934 660, 0908 337 542 alebo e-mailom na: varkonda@post.sk. Prípadne sa objednajte poštovou poukážkou, ktorá ale musí byť doručená 17.5. na adresu: Spolok vinohradníkov a vinárov POLYHOS, Chlmecká ul. 5/9, 076 52 Malý Horeš.

 

Programový leták a brožúry, vrátane informácií o odrodách vína, sú v prílohách v spodnej časti stránky

 

Predpredaj degustačných lístkov na nedeľu prebieha osobne, na obecnom úrade v Malom Horeši do piatka 18.5., najneskôr do 12:00 hod. Druhou možnosťou je poštová poukážka, ktorá musí byť na obecný úrad doručená najneskôr v piatok 18.5. Adresa: Obecný úrad Malý Horeš, Družstevná ul. 233/33, 076 52 Malý Horeš.
Degustačné lístky si prevezmete priamo na podujatí.

  • Cena sady degustačných lístkov v predpredaji: 12 €
  • Cena sady degustačných lístkov priamo na podujatí: 15 €

 

 

 

 

Organizátor:
Malý Horeš
Kontakt:
Objednávka degustačných lístkov (19.5.) na Obecnom úrade v Malom Horeši Objednávka riadenej degustácie a degustácie medzi pivnicami (piatok 18.5.): 0907 934 660, 0908 337 542, varkonda@post.sk

Stránky

Odoberať RSS - Náš tip!