Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Náš tip!

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

12.10.2019
Tokaj

 

Objavte krásu slovenského Toskánska a nechajte sa zlákať na športový víkend plný cyklistiky a behu v nádhernom romantickom prostredí dolného Zemplína. Tour de Tokaj sú cyklisticko-bežecké preteky uprostred viničných sadov, ktoré by si žiadny športovec a milovník vína nemal nechať ujsť.

 

 

Keď sa povie Tokaj, predstavíte si nekonečné slnkom zavalené vinice, studené tufové pivnice a kvalitné slovenské víno. No aj tento rok sa vám s touto vinohradníckou oblasťou bude spájať skvelé športové podujatie! Pripravte sa teda na to, že začiatok októbra (12.10.) bude na Tokaji patriť nielen vínu, ale predovšetkým športu. Premastite reťaze, dofúkajte kolesá alebo oprášte bežecké topánky! Tour de Tokaj je pripravený na svoj ďalší ročník.

Tieto zaujímavé preteky naprieč Tokajom sú určené pre všetkých aktívnych aj rekreačných športovcov. Stačí si len zvoliť disciplínu - beh (5-10 km ) alebo cyklistiku, náročnosť a prísť do cieľa... Jednoduché! Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Súťažiť môže každý, bez ohľadu na vek či pohlavie, pretože aj pre tých najmenších budú pripravené BABY trate s dĺžkou 1 km. Nemusíte sa však báť, Tour de Tokaj nie je len o športovaní, ale aj o skvelom programe, preto začnite trénovať, dobrú kondičku bude potrebovať každý.

Či už ste cyklista alebo bežec, Tokaj vás nadchne a víno z tejto oblasti zaručene posilní. Staňte sa šampiónom a získajte aj vy zelený dres svoju tokajskú medailu!

 

 

Aktuálne vás na Tokaj odvezie každú septembrovú sobotu Tokajský cykloexpres. Ten odvezie nielen vás, ale bezplatne aj váš bicykel. Súčasťou tohto mimoriadneho vlaku sú organizované cyklopotulky po Tokaji, počas ktorých objavíte čarovné miesta tejto oblasti so sprievodcom. Tokajský cykloexpres je určený aj pre ľudí, ktorí chcú navštíviť Tokaj s cieľom degustácie miestnych vín. Známi vinohradníci vás srdečne privítajú a pohostia. Medzi jednotlivými vinicami premáva počas celého septembra od štvrtku do nedele.

 

5.-6.10.2019
Košice

Bežci z celého sveta si už po 96. krát zabehnú na najstaršom maratóne v Európe, a to priamo u nás v Košiciach. Pobežte aj vy naprieč ulicami metropoly východu a zažite nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú tento event vyprodukuje.

 

 

Prvý októbrový víkend bude mať opäť prirovnanie “výnimočný”! Okrem Maratónu mieru sa Košice zahalia do bielej farby a privítajú jeden z najkrajších medzinárodných festivalov umenia Bielu Noc.

Pre všetkých, ktorí sa na tento víkend (6.-8. októbra) chystajú, máme skvelú správu. Naprieč celým Slovenskom prejde mimoriadny vlak Maratónsky expres a dopraví všetkých bežcov, ich podporovateľov, milovníkov behu alebo umenia do Košíc. Maratónsky expres odchádza z bratislavskej stanice v sobotu 5. októbra 2019 presne o 11:00. Naspäť pôjde z Košíc v nedeľu 6.10.2019 o 16:13. Nastupovať môžete v týchto staniciach po trati: Bratislava – Trnava – Leopoldov – Trenčín – Považská Bystrica – Žilina – Vrútky – Ružomberok – Liptovský Mikuláš – Poprad – Spišská Nová Ves – Košice a späť.

 

 

Lístky a miesto v Maratónskom exprese si viete zakúpiť tu https://system.cinemaware.eu/wstep1.php?id=5958c4049e7b82ea4171c0fa4ccf4d7b680e3f7bc727b06cb2d28c70

 

Súčasťou cesty z Bratislavy do Košíc bude párty vagón, v ktorom si môžu zabehať na bežeckom páse, pripravené bude aj zdravé občerstvenie a workshopy so skúsenými odborníkmi na športovú prípravu a výživu.

Registrácia na 96. Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je už spustená - https://registration.kosicemarathon.com/

Gombasek

Región Gemera je naozajstnou klenotnicou Košického kraja. Ak by ste chceli poriadne prebádať všetky tamojšie poklady, jeden víkend by vám na to určite nestačil. To, čo Gemer robí takým výnimočným, je na jednej strane bohaté kultúrne dedičstvo. Na strane druhej zas fascinujúce, často nedotknuté, prírodné bohatstvo. Jeho podstatná časť je po dlhé tisícročia ukrytá pod zemou. Napokon, ako skutočná klenotnica, ktorá ukrýva tie najhodnotnejšie kúsky.

 

 

Jedným z nich je aj Gombasecká jaskyňa, patriaca medzi 18 pamiatok svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú z Košíc do 100 minút jazdy autom. K tejto jaskyni by ste to mali stihnúť za niečo vyše hodinky. Pod zemou vás určite ohúri nádherná sintrová výzdoba, brká tenučké 2 až 3 milimetre sú v niektorých prípadoch dlhé aj tri metre. Jednotlivé priestory Gombaseckej jaskyne robia dojem už na prvé počutie: Mramorová sieň, Sieň Hirošima...

 

Areál okolo Gombaseckej jaskyne je zaujímavým miestom oddychu v prírode a, okrem iného, každoročne aj dejiskom Gombaseckého letného tábora. Stretnutím slovenských Maďarov žije areál Gombasek jeden júlový týždeň, mladí akční ľudia však počas zvyšku roka usilovne pracujú na zveľaďovaní tohto miesta. Areál sa za ostatné roky neustále mení, aj vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja cez program Terra Incognita. Podarilo sa tu zrealizovať náučný chodník s tabuľami v troch jazykoch i zrevitalizovať ruiny niekdajšieho paulínskeho kláštora zo 14. storočia.

 

 

A vďaka dotácii vo výške 13.000 eur zo zdrojov Košického kraja môže zmysluplné úsilie občianskeho združenia pre záchranu Gombaseku pokračovať aj v roku 2019.

Spomínané občianske združenie si za projektový cieľ v tomto roku stanovilo rozšíriť kostolnú zvonicu (zrenovovanú v roku 2018) o možnosť stálej vyhliadky na Gombasecké údolie. Už beztak kvalitnú informatívnu hodnotu náučného chodníka v okolí Gombaseckej jaskyne rozšíri ešte jedna, vskutku výnimočná info-tabuľa. Pôjde o výnimočnú vizualizáciu s názvom Okno do minulosti. Cez toto okno sa budete pozerať na súčasné ruiny kláštora s dokreslením pôvodnej podoby stavby.

K ešte kvalitnejšiemu zážitku návštevníka má prispieť aj nová reštaurácia. Pôvodná 60-ročná budova (video z roku 2017) už nevyhovovala súčasným štandardom, preto ju zrovnali so zemou a na rovnakom mieste začali stavať novú. V Gombaseku sa pozerajú aj do vzdialenejšej budúcnosti, preto by k súčasným ubytovacím možnostiam kempingu malo postupne pribudnúť 50 postelí v novom zariadení.

7. - 8.9.2019
Letisko Košice

 

Letecké dni v Košiciach budú tento rok zase o niečo výnimočnejšie. Nielen preto, že budú trvať dva dni (sobota 7.9., nedeľa 8.9.), ale predovšetkým kvôli programu, leteckým hosťom a lietadlám, ktoré potešia malých aj veľkých milovníkov týchto nádherných strojov… A aké lietadlá tento rok pristanú počas Košických leteckých dní na letisku Košice? Čítajte ďalej a motiváciu na tento event si nájdete sami.

 

Pripravte sa na letecké ukážky špičkových air show pilotov ako Zoltán Vereš, Gyula Vári, Maciej Pospieszynski, Artur Kielak, ale aj slovenského akrobatického tímu Retro Sky Box. Veľkým lákadlom sú, samozrejme, samotné lietadlá, ktoré si z takej tesnej blízkosti pozrieť za bežných dní nemôžete. Splňte sebe alebo svojim deťom ich sen sedieť v kokpite lietadla, vrtuľníka či stíhačky!

 

Na košické letisko tento rok priletia stroje z rôznych kútov sveta, ktoré brázdili oblohu ešte v minulom storočí. Niektoré boli súčasťou vojny a iné zas zohrali významnú úlohu počas rôznych historických udalostí. Pre mnohých bude veľmi zaujímavé “zoznámenie” sa s legendárnym sovieckym stíhacím lietadlom Jaklovlevom JAK 3U. Je to stroj s hviezdicovým motorom, ktorý bol využívaný od druhej polovice druhej svetovej vojny na východnom fronte. Mnohými bol Jak-3 považovaný za ideálny súbojový stroj prevyšujúci pri správnom nasadení všetky bežné stroje protivníka.

 

 

 

 

Ďalším lákadlom pre oči bude Polikarpov PO-2, bežne prezývaný “Kukuruznik”. Ide o jedno z najviac vyrábaných lietadiel na svete. Konkrétny Polikarpov, ktorý bude súčasťou Košických leteckých dní, dostal náš ex prezident Rudolf Schuster ako dar od Ruskej federácie a prezidenta Vladimíra Putina k 60. výročiu SNP.

 

 

 

Správnemu milovníkovi lietadiel neunikne ani Delfín L29 - jedinečný cvičný letúň, ktorý dobyl svet a ide o jeden z najväčších československých úspechov leteckého priemyslu. Málokto vie, že práve výrobou tohto stroja sa začala úplne nová éra československého letectva, ktoré sa vďaka úspechu Delfína stalo predmetom veľkého záujmu zo zahraničia. Počas svojej “kariéry” zaznamenalo veľký úspech v Moskve, kde vyhralo otvorenú súťaž, z ktorej mal vzísť dodávateľ jednotného cvičebného lietadla pre krajiny Varšavskej zmluvy.

 

 

 

Obrovským ťahákom a prekvapením bude Beech C45H Expeditor. Jeho dvojník bol súčasťou flotily firmy Baťa. Áno, ten československý výrobca topánok, ktorého meno a značku pozná celý svet už od roku 1894.

 

 

Súčasťou Košických leteckých dní bude aj otvorenie Múzea letectva v Košiciach, ktoré rovnako ukrýva vo svojom hangári letecké unikáty, vzbudzujúce obdiv aj v dnešných časoch. Svoje letecké roky má za sebou aj vládny špeciál Slovenskej republiky, ktorý tu trávi svoj dôchodok. Tupolev TU-154 alebo tiež “Tučko” bol vyrobený v roku 1989, nalietal 5200 letových hodín a previezol 148-tisíc pasažierov. Na svojej palube viezol slovenských prezidentov, nórskeho kráľa, pápeža Jána Pavla II. či slovenských hokejistov, privážajúcich trofej majstrov sveta v hokeji z Göteborgu.

 

 

 

Tak čo? Na ktoré lietadlo či letca sa najviac tešíte? Košické letecké dni majú čo ponúknuť a počas dvoch dní zažijete neopakovateľné divadlo premietané nad vašimi hlavami.

 
Slanec

Zrúcanina Slanského hradu sa týči na strmom kopci nad obcou Slanec a tvorí typickú siluetu tohto regiónu. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, no tak ako mnohé iné hrady na Slovensku bol v 17. storočí značne poškodený. V roku 1815 dal majiteľ panstva Jozef Forgách zrekonštruovať centrálnu hlavnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum a obrazáreň. Tam bol kedysi umiestnený dobový nábytok, obrazy rodových erbov, ale aj predmety dennej potreby. Po smrti Štefana Forgácha (r. 1916), posledného člena rodu sídliaceho v obci Slanec, múzeum existovalo ešte do roku 1937. Počas druhej svetovej vojny začala hradná veža, dnes nazývaná Nebojsa, postupne chátrať a začiatkom 21. storočia sa vplyvom poveternostných podmienok postupne úplne rozpadla.

 

 

Dnes sa však hradu črtá istejšia budúcnosť. Vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z výzvy Podpora kreatívneho cestovného ruchu 2019 v rámci programu Terra Incognita dôjde ku znovuzrodeniu zaniknutej obrazárne a rodového múzea Forgáchovcov. Presne 9 000 eur využije obec na revitalizáciu tejto historickej pamiatky. Najdôležitejšou stavebnou úpravou bude obnova dverných a okenných výplní veže hradu, čím sa výrazne skráti doba, ktorá ochranárov hradu delí od sprístupnenia hradnej veže so stálou expozíciou širokej verejnosti.

 

 

Takýmto stavebným zásahom sa vytvoria bezpečné priestory pre výstavu artefaktov, ktoré sú aktuálne uložené v dočasnom sklade a pôvodné rodové múzeum a obrazáreň budú opäť slúžiť svojmu účelu. Dôjde tiež k ochrane existujúcich drevených konštrukcií pred poveternostnými vplyvmi a neprispôsobivými návštevníkmi.

Cieľom obnovy hradu nie je len jeho konzervácia a zabezpečenie pamiatky pred zničením, ale predovšetkým zatraktívnenie tejto turistickej lokality. Hrad Slanec je významnou historickou pamiatkou s edukačnou hodnou, no okrem iného ponúka aj nádherný výhľad na celé okolie.

 
7.-8.9.2019
Košice

 

Piloti sú pripravení, lietadlá vyleštené, počasie dohodnuté a organizátori dolaďujú posledné drobnosti. Najväčšia letecká udalosť v roku sa pomaly blíži! Už prvý septembrový víkend bude nebo nad Košicami hýriť farbami a zdanlivo z každej strany budeme počuť hukot leteckých motorov. Najkrajšie akrobatické kúsky predvedú tí najlepší airshow piloti na svete. Tento rok sa pripravte na väčšiu šou, ktorá sa zopakuje hneď dva dni po sebe (sobota, nedeľa) v priestoroch Letiska Košice, Aeroklubu Košice a v Múzeu letectva v Košiciach.

 

Že ešte nemáte lístky?

ONLINE PREDPREDAJ

 

 

Dvojdňový lístok

 

Celé podujatie otvorí už v ranných hodinách generál letectva Jozef Pivarči na legendárnom československo výcvikovom lietadle L29 Delfín. Na oblohe sa budú striedať airshow piloti s rôznymi strojmi, takže vaše krky a pohľady hore si ani na chvíľku neoddýchnu. Zo susedného Maďarska prídu držiteľ svetových rekordov Zoltán Veres na akrobatickom špeciáli MXS, Lajos Imreh, ktorý vás o svojich schopnostiach presvedčí na vrtuľníku a vojenský pilot Gyula Vári vám predstaví sovietsku legendu JAK 52. Poľsko bude mať tiež svoje zastúpenie a ponad vaše hlavy preletia Maciej Pospieszyński na Extra 330 a z vlaňajška košickému publiku dobre známy Artur Kielak.

 

 

Tešiť sa môžete nielen na letecké ukážky, ale aj stojace lietadlá, do ktorých útrob môžete bezpečne nahliadnuť. V Múzeu letectva si zas bude môcť obzrieť všetkých leteckých dôchodcov, medzi nimi aj bývalý vládny špeciál TU-154.

Všetkých určite poteší organizovaný prelet stíhačiek a sledovanie príletu a odletu pravidelnej linky poľského prepravcu v bezprostrednej blízkosti runway. Program bude, samozrejme, nabitý množstvom zaujímavých atrakcií. Vyhliadkové lety balónom či vrtuľníkom, hudobné a tanečné predstavenia na hlavnom pódiu, ale aj skvelý detský program. Svoje si tu nájde každý. Celým podujatím vás bude sprevádzať známa slovenská moderátorka Didiana a počas letových ukážok sa mikrofónu chytí profesionálny komentátor a pilot, šéf jury Red Bull Air Race Stanislav Bajzík.

 

 

Silný ročník Košických leteckých dní je pripravený a vy môžete byť jeho súčasťou! Naplánujte svojim blízkym špeciálny deň a strávte víkend na jednom z najväčších podujatí Košického kraja.

 

Program

 

 

 

 
7.-8.9.2019
Košice

Lietanie a lietadlá boli niekedy len ľudským snom a futuristickým výmyslom. Dnes však predstavujú neodmysliteľnú súčasť nášho života a vzbudzujú u ľudí obdiv a nadšenie. A práve preto bude sa bude prvý septembrový víkend (7.-8.9.) niesť v duchu Košických leteckých dní. Aké lietadlá sa počas týchto dní predstavia na oblohe? Čítajte ďalej a nechajte sa zlákať na jeden výnimočný víkend.

 

 

Historické veterány, ale aj moderné stroje budú opäť skrášľovať areál Letiska Košice, Aeroklubu Košice a aj Múzeum Letectva v Košiciach. Ich ladné krivky a technické prevedenie uchváti každého, kto sa rozhodne navštíviť ďalší ročník tohto skvelého podujatia.

 

Počas dvoch dní sa môžete tešiť na množstvo akrobatických letov v podaní špičkových pilotov svetovej triedy na rôznych lietadlách či stíhačkách. Medzi najlepšie a najkrajšie určite patrí prvé vojenské prúdové cvičné lietadlo vyrábané v Česko-Slovensku - L 29 Delfín. Na akrobatickom špeciále MXS, vyrobenom v roku 2008 firmou MX Aircraft, sa predstaví jeden z najlepších airshow pilotov v Európe a známy držiteľ niekoľkých svetových rekordov - Zoltán Veres. Maximálna rýchlosť tohto stroja je 425 km/h a jeden úplný výkrut, teda otočenie sa okolo pozdĺžnej osi o 360 stupňov, dokáže vykonať za menej ako jednu sekundu.

 

 

Ďalšími lietajúcimi akrobatmi účinkujúcimi na Košických leteckých dňoch budú 4 lietadlá zo skupiny Retro Sky Team - Zlín Z-226. Ide o dvojmiestne jednomotorové dvojplošníky určené na výcvik a akrobaciu. Nadchne vás aj pohľad na Viper - Skyper, ultraľahké celokovové športové lietadlo od slovenského výrobcu TOMARK-AERO z Prešova, ale aj Extra 330, na ktorej svoje číslo predvedie poľský akrobatický pilot Maciej Pospiesziński.

 

 

Návštevníkov potešia aj helikoptéry a ich ukážkové lety. Na košickom nebi sa predstaví americký vrtuľník MD-500, malý vrtuľník Schweizer H269, ktorý bol zostrojený v roku 1956 firmou Hughes ako výcvikový stroj pre potreby amerického letectva a Robinson 44, štvormiestny ľahký vrtuľník vyrábaný od roku 1992 americkou spoločnosťou Robinson Helicopter Company. Pre Košičanov už dobre známe helikoptéry Blackhawky budú mať tiež priestor v programe.

 

 

Na podujatí nebude chýbať ani letová ukážka slovenského výrobcu Aerospol a československé lietadlá L -200 Morava a L-60 Brigadýr.

Za srdce vás chytí aj pohľad na stále funkčný dvojplošník Polikarpova PO-2, ktorý dostal exprezident Rudolf Schuster ako dar od ruského prezidenta V. Putina a Ruskej federácie.

A aké by to boli letecké dni, keby sa na nich nepredstavili aj slávne sovietske lietadlá Jakovlevy? Na nebi sa ukáže stíhacie lietadlo používané od polovice druhej svetovej vojny JAK 3U a JAK 52, ktoré verejnosť pozná ako cvičné a športové lietadlo z polovice 70. rokov 20 storočia.

Veľkým prekvapením a novinkou na tohtoročných leteckých dňoch bude vojenské lietadlo značky Beeckraft, na akom lietal aj známy obchodník a podnikateľ Tomáš Baťa.

 

My už “letenky” na toto podujatie máme a čo vy?

PREDPREDAJ VSTUPENIEK

 

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jedným z najväčších prírodných pokladov Košického kraja je Ochtinská aragonitová jaskyňa. Patrí medzi jaskyne Slovenského krasu, ktoré sú zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svete je len zopár aragonitových jaskýň, ktoré sú prístupné verejnosti, čo zvyšuje “kredit” tejto jaskyne na Gemeri ešte viac.

K Ochtinskej aragonitovej jaskyni vedie jediný turistický chodník, ktorý však bol doteraz v nevyhovujúcom stave. Aj preto väčšina návštevníkov pozná najmä prístup od cesty medzi Jelšavou a Gočaltovom.

 

 

To sa ale má zmeniť už v roku 2019, keď obec Ochtiná uspela so žiadosťou o podporu projektu s názvom K jaskyni peši a na bicykli. Vďaka finančnej podpore 9.000 eur cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita by v poslednom kvartáli tohto roka mal chodník konečne spĺňať požiadavky na aktívny i pasívny relax.

Chodník vedúci lesom meria približne 2,3 km, cesta k jaskyni však začne už na autobusovej zastávke v obci Ochtiná. Ďalej bude smerovať ku kostolu, kde pribudnú oddychové lavičky pre prípad čakania na príchod sprievodcu. Nasledovať bude zastávka pri atraktívnej tradičnej dedinskej izbe. Na konci dediny pod lesom vybudujú oddychový bod s altánkom a sedením pri ohnisku, stojanom na bicykle a hracími prvkami pre deti.

 

 

Ďalšie oddychové stanovište vyrastie približne v polovici chodníka. Tam má vyrásť prístrešok so stolom a sedením, odpadkovými košmi a detskými atrakciami. Neďaleko tohto posedenia pribudne pravidelne udržiavaná prírodná studnička. Úľavu v najnáročnejších pasážach chodníka majú poskytnúť oddychové lavičky, pri ktorých budú umiestnené náučné tabule. Trasa chodníka končí pri jaskyni, kde budú môcť cykloturisti “odparkovať” svoj bicykel v novom stojane.

 

Projekt kladie veľký dôraz na orientáciu turistov a cyklodopravu. Preto sa pri jeho realizácii má dbať na navigačné tabule tak, aby sa v priestore ľahko zorientovali aj amatérski turisti. Pri revitalizácii chodníka má byť znížená jeho náročnosť tak pre peších, ako aj pre cykloturistov.

 

 

 

 

 

Foto: Košice Región Turizmus, Slovago.sk

 

Furmanské preteky sú TOP udalosťou v roku, na ktorú sa tešia malí aj veľkí, mladí aj starí, mešťania, ale aj dedinčania. Prečo? Lebo ide o deň plný fantastických zážitkov. Nedeľa 18.8. bude patriť zábave, tak sa pripravte! Už po ôsmykrát prebehnú v areáli Sobraneckých kúpeľov preteky furmanov, ktorí toto zastarané a ťažké remeslo stále ovládajú. A to nie len tak hocijako, ale ako praví majstri.

 

 

Podujatie odštartuje registráciou súťažných družstiev už o 9. hodine ráno a následným začiatkom súťažných disciplín. Všetci návštevníci sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program hneď od otvorenia areálu a celého podujatia.

Tým hlavným lákadlom je, ako inak, samotné zápolenie furmanov a ich koní. Prvé súboje prebehnú už doobebu. Pripravte sa na silnú atmosféru, kde sa bude adrenalín a sila niesť vzduchom.

 

 

Gastromastri a milovníci dobrého jedla si prídu na svoje počas súťaže o najlepší Furmanský guľáš. Samozrejme, neostane len pri ňom. Košický klub kuchárov a cukrárov predstaví svoje schopnosti naživo. Zasúťažia si aj zahraniční kuchári z Ukrajiny a Poľska, ktorí navaria ich typické špeciality.

Počas celého dňa sa bude z areálu ozývať hudba a spev. Čakajú na vás vystúpenia folklórnych skupín - Čemerňanka, Ostroški, ale predstavia sa aj Zemplínski heligonkári a Sobrančanky.

Verejnosť určite poteší aj súťaž O najkrajší pár koní, kedy porotou sú práve diváci. Po vyhodnotení hlavných pretekov začne pravá furmanská zábava pod taktovkou MUZIKY Milana Rendoša. Deň plný zábavy a krásnej “podívanej” ukončí koncert speváčky KRISTÍNY.

 

 

Furmanské preteky ostanú verné svojej povesti a každý z nich odíde spokojný. Okrem hlavného predstavenia a vystúpení budú na programe aj tvorivé workshopy pre deti aj dospelých. Môžete sa naučiť plieskať bičom, nahliadnete do tajomstiev kováčstva a keramiky alebo si zaspomínate na staršie ročníky tohto podujatia vďaka Fotopríbehom.

Detskí diváci sa tiež nebudú nudiť a popri množstve súťaží budú mať k dispozícii náučný chodník alebo možnosť zoznámiť sa s lesnou pedagogikou.

Skvelý program, atmosféra, prostredie, ale aj samotné okolie podujatia lákajú každého, kto nerád sedí doma a túži po zážitkoch. Tešíme sa na vás.

 

Stránky

Odoberať RSS - Náš tip!