Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Náš tip!

24.06.2016 - 25.06.2016
Spišská Nová Ves

Nikto presne nevie, kedy boli zložené prvé veršované fígle, dnes známe pod názvom spišské klapancie. Pestrá zmes prekárania, láskavého humoru, radosti zo života a najmä schopnosť zasmiať sa na vlastných neduhoch, vytvorila z tohto literárneho fenoménu obľúbenú zábavu.
Možno aj na to mysleli organizátori Dní humoru na Spiši, keď sa rozhodli doplniť pestrú kyticu výnimočných podujatí o ďalšie.
Divadelné sály, ale aj voľné priestranstvá v strede mesta, poskytnú priestor bohatej ponuke jarmočných divadiel, kabaretov, hudobných produkcií, ale aj tvorivých dielní pre detičky i skôr narodených. To všetko bude popretkávané ľudovým humorom, zo studnice ktorého si budú môcť návštevníci načierať a piť plnými dúškami.
Príďte si 24. a 25. júna 2016 precvičiť bránicu, zabudnúť na nudu všedných dní a spoznať Spišskú Novú Ves ako najveselšie miesto na Slovensku.

Jasov

Niet pochýb, že premonštrátsky kláštor v Jasove neďaleko Košíc patrí medzi to najkrajšie, čo môžete v Košickom kraji vidieť. A zároveň to nemusí byť výlet na otočku, keďže v blízkom okolí toho môžete vidieť viac. Či už spomenieme Jasovskú jaskyňu, hámor v Medzeve alebo nezávislejšiu túru na Jasovskú skalu s fantastickými výhľadmi – aj na spomenutý kláštor. Ten je nielen spirituálnym domovom Rádu premonštrátov, čo si opátstvo dobre uvedomuje. Historický poklad preto ponúka ako lákadlo pre návštevníkov.

 

 

Vedeli ste o tejto úchvatnej stavbe z 18. storočia, ktorú obkolesuje nádherná záhrada z rovnakého obdobia? Samotný kláštor s 365 oknami a 12 komínmi je architektonickou metaforou kontinuity času. V kláštorných priestoroch sa navyše nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku a v nej asi 80-tisíc zväzkov kníh. Bola by obrovská škoda tieto poklady zamknúť na kľúč a verejnosti im ukázať raz do roka.

Preto Opátstvo Jasov požiadalo o finančný príspevok cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita vo výške 7.000 eur, ktorý má dopomôcť zlepšeniu turistickej vybavenosti Jasovského kláštora.

 

 

Smelý a moderný projekt, ktorý navyše predložila cirkevná ustanovizeň, je vynikajúcim príkladom pre ďalšie podobné spolupráce v Košickom kraji, ale akiste i za jeho hranicami. Ciele projektu boli nadefinované úplne jednoducho. Prvou časťou je skvalitnenie zázemia prvého kontaktu s návštevníkom, teda priestorov, kde sa predávajú lístky a suveníry. Vedľa informačného bodu má vyrásť nová kaviareň.

 

 

Zároveň premonštráti mysleli aj na návštevníkov, ktorí do kláštora prídu mimo času prehliadok. Pre nich bude v info-kiosku pripravená interaktívna aplikácia, ktorá ich prevedie zákutiami kláštora. A ešte jedno jednoduché, ale mimoriadne efektívne projektové riešenie: audio-sprievodca. S turistami bude „hovoriť“ po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky, francúzksy a poľsky.

Obec ležiaca 8 km od Rožňavy Krásnohorské podhradie finišuje s prípravami na 14. ročník Krásnohorských hradných hier, ktoré sa uskutočnia pod Hradom Krásna Hôrka tradične v prvú augustovú sobotu.

 

 

 

Podujatie láka ročne tisíce návštevníkov, ktorým učarovali rytierske hry a slávnosti, dobové kostýmy i jedlá. Ak sa na podujatie chystáte, mali by ste vedieť o zaujímavostiach v okolí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Ako sa vraví, môžete takto zabiť dve muchy jednou ranou.

Túlanie sa po stopách Andrássyovcov vás privedie na nádherné miesta. Priamo v obci nechal posledný mužský predstaviteľ jedného z najznámejších šľachtických rodov v Uhorsku Dionýz Andrássy postaviť krásnohorskú Obrazáreň. Dionýz bol totiž veľkým milovníkom výtvarného umenia. Dnes sa tu nachádza expozícia portrétnych diel minulých stáročí zo zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave, Hradu Krásna Hôrka a kaštieľa v Betliari. Zo zbierky Dionýza Andrássyho tu možno vidieť len grófov portrét od G. Paperitza. Priestory slúžia aj dnes na rôzne výstavy, tou aktuálnou je až do 29. septembra 2019 tvorba Ľudovíta Felda. Vychutnať si ju môžete vždy od stredy do nedele medzi 13:00 a 17:00 hod. Významný výtvarník sa v 70. rokoch 20. storočia často zdržiaval v obci Krásnohorské Podhradie, vyhľadával zaujímavé témy k svojim dielam a samozrejme často maľoval aj majestátny hrad.

 

 

Kúsok pred obcou (v smere od Košíc), v pokojnej atmosfére stojí úchvatný kus architektúry, zdobená rodinná krypta stelesňujúca lásku manželov Františky a Dionýza – Mauzóleum Andrássyovcov. Dominantou priestoru sú dva sarkofágy z talianskeho mramoru s reliéfnou výzdobou podobizní manželov a symbolmi ich dobročinnosti.

Len 11 kilometrov odtiaľ sa nachádza ďalšia jedinečná pamiatka – kaštieľ Betliar, ktorý mapuje život významného šľachtického rodu Andrássyovcov. Ich šľachtický vkus môžu turisti spoznať z množstva nábytku a bytových doplnkov, hodnotných zbierok zo sveta, vzácnych klenotov či vyznamenaní, ktoré sú tu verejnosti vystavené na obdiv. V betliarskom kaštieli sa, ako v jednom z mála na Slovensku, zachoval skutočný mobiliár jeho pôvodných obyvateľov.

 

 

Tak ako je pre Gemer typická téma gotiky, charakterizuje ho aj neuveriteľné prírodné bohatstvo – to pod zemou nevynímajúc. Jednou z niekoľkých verejnosti prístupných jaskýň, zapísaných aj na zozname svetového dedičstva UNESCO, je Krásnohorská jaskyňa. 150-minútová prehliadka je tu, oproti ďalším známym jaskyniam, fyzicky náročnejšia. Prehliadkovú trasu zdoláte iba v sprievode jaskyniarov, s ktorými si termín prehliadky treba dohodnúť vopred. Odmenou za zdolávanie podzemných prekážok vám bude pohľad na majestátny, 34-metrov vysoký Kvapeľ rožňavských jaskyniarov.

Ak holdujete off-roadovým aktivitám, nasadnete na bugginy so Side by Side Expeditions a prevezte sa napríklad pod úpätím Silickej planiny. V Plešivci zas nájdete veľkú kartingovú halu s rozlohou 3.500 m2, v ktorej sa môžete dosýta vyblázniť na motokárach.

 

 

Prázdninové zážitky a nevšednú zábavu doprajte aj svojim deťom. Banícke múzeum v Rožňave sa od 8. do 12. júla 2019 tematicky odeje do retro-šatu. Múzejníci majú pripravené múzejno-pedagogické dni s názvom RETRO svet v múzeu. Detskí bádatelia v rámci neho navštívia banské lokality a uvidia pozostatky banských strojov, čaká ich hra so stavebnicou – návrh a stavba nových banských strojov a konštrukcií, prezentácia odievania v 60. až 80. rokoch, výroba dobových a terajších odznakov a ešte mnoho ďalších poučno-zábavných činností.

Ak milujete prírodu, odporúčame vám Konský dvor v obci Brzotín alebo malý rodinný Ranč Wattani so shettlandskými poníkmi, kamerunskými ovečkami i miniovečkami. Vaše deti to tu budú milovať!

 

03.08.2019
Krásnohorské podhradie
Gelnica

Mestá a obce dolného Spiša sú dnes často tieňom svojho historického majestátu z obdobia najväčšieho rozmachu. S ním súvisel aj náročný banský „chlebík“, ktorý v tomto regióne živil množstvo rodín. Ba, dokonca, sa ich sem – práve kvôli baníckej robote – veľa prisťahovalo. Tak ako veľa vecí z minulosti, aj baníctvo v tomto regióne zapadlo prachom. Teraz sa ho však snažia viaceré samosprávy či združenia vyhrabať spod nánosov zabudnutia. Cieľom je využiť bohatú banskú históriu v prospech cestovného ruchu.

 

 

Už skôr začali s témou pracovať v Gelnici. Mesto v ostatných rokoch úspešne žiadalo o finančnú podporu z programu Terra Incognita, vďaka ktorej sa podarilo verejnosti sprístupniť banskú štôlňu Jozef a jej bezprostredné okolie sa mení na banský skanzen (naposledy realizovaná replika banského pochwerku).

Je skvelé, že s témou začínajú pracovať aj v okolí a perspektívne tak vzniká čosi ako klaster banského turizmu. Pridáva sa obec Žakarovce, ktorá v roku 2019 získala cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita finančnú podporu vo výške 8.000 eur. Obec už skôr postavila repliku pôvodného portálu dopravnej šachty Zuzana.

 

 

V rámci realizácie schváleného projektu chcú teraz Žakarovčania priblížiť návštevníkom nielen pracovné prostredie, ale aj bežnú „obslužnosť“ života baníkov. Preto budú reštaurovať takzvaný pekárnik s pecou na pečenie chleba. Vedľa tejto budovy pribudne autentický kus koľají s banskými vozíkmi. Ďalej budú pracovať aj s portálom šachty Zuzana, kde chcú vystaviť napríklad použité banské náradie, banícky vozík či dokumenty o práci v bani.

Nielen o banskej histórii Žakaroviec sa turisti dozvedia na desiatich interaktívnych zastávkach náučného Baníckeho chodníka. Oprava čaká aj tzv. Banský dom s ukážkou bývania baníkov, pred baníckym riaditeľstvo vyrastie drevená veža s klopačkou, aká zvolávala baníkov do práce. Napokon označia aj miesto, odkiaľ viedla lanovky od šachty Zuzana smerom do Kluknavy.

 

3.8.2019
Krásnohorské podhradie

Vitajte v časoch rytierov! Keď prídete prvú augustovú sobotu do Krásnohorského Podhradia, ako by ste nasadli do stroja času. Už po 14. raz vás pod majestátnym hradom Krásna Hôrka prenesú do stredoveku Krásnohorské hradné hry a vystúpenia známych šermiarskych skupín.

 

 

 

Tento historický festival sa môže pochváliť najväčším počtom rytierov, dvorných dám, lukostrelcov, šermiarov i sokoliarov. Medzi 250 účinkujúcimi bude dokonca aj šašo. Krásnohorské hradné hry sú jediným podujatím, ktoré sa koná pod hradom Krásna Hôrka, obľúbenou národnou kultúrnou pamiatkou na Gemeri.

Medzi najvyhľadávanejšie (najmä detskými návštevníkmi) body programu každoročne patrí dobývanie slameného hradu Slamburg, ale aj vlastnoručná remeselnícka výroba pod dohľadom odborníkov.

 

 

Hlavným ťahákom tohoročných Krásnohorských hradných dní bude divadelno-kaskadérska skupina Štvanci z Česka. V poslednom období sa Štvanci sústreďujú najmä na jazdecké predstavenia. Predvádzajú dobové hry, šermiarsku a ohňovú show a kavalérie – vojenské jazdy. Ich umenie ste mohli vidieť už v niekoľkých historických filmoch.

Krásnohorské hradné hry sú zážitkovou exkurziou do minulosti plnej rytierskych súbojov, ale aj dobrého jedla, remesiel a dobového umenia. Nenechajte sa presviedčať a jednoducho príďte. Neoľutujete!

 

 

28. - 29.6.2019
Spišská Nová Ves

V dobe, keď nie je vôbec ničím špeciálnym byť v jednom kolotoči a zastaviť sa len cez víkend (aj to každý tretí), je schopnosť ostať stáť na jednom mieste, bez pohybu, naozajstným umením. O to vzácnejší dojem v nás vyvolávajú najrôznejšie vystúpenia či performance, ako sa im moderne hovorí, v uliciach miest. A jedným z najtradičnejších remesiel tohto typu, ktoré vám zaiste okamžite zíde na um, sú živé sochy.

 

 

V Spišskej Novej Vsi už tretíkrát živé sochy zaplnia ulice a ponúknu vám nevšedný zážitok, ktorý spája fascinujúce umenie s esenciou života. Festival Živé sochy sa tohto roku koná v posledný júnový piatok a sobotu a bude určite správnym nakopnutím letných prázdnin (nielen) pre rodiny s deťmi.

 

Čo na vás v Spišskej Novej Vsi čaká?

Pozoruhodné vystúpenia, to v každom prípade. A ak si to rozmeníme na drobné, tak hneď v piatok o 16:00 otvorenie festivalu pri radnici. Toto miesto bude tiež jedným zo šiestich bodov, kde sa program festivalu po oba dni bude odohrávať. Takpovediac domáce zoskupenie Big Names tu predvedie svoje vystúpenie Spievajúce sochy, s ktorým nedávno ohúrilo aj porotu Británia má Talent na čele so Simonom Cowellom. Uvidíte tu ale aj zrkadlových ľudí Mirror Family v ružovom prevedení.

 

 

Priestor pred Radnicou majú po oba dni vyhradené zahraničné esá festivalu Frans Vogels a Chae Lindeman. Frans je špičkový mím a majster sveta živých sôch z roku 2017. Chae Lindeman vystupovala už aj pre Kráľa a kráľovnú Belgicka. Ostych z jej strany teda rozhodne nehrozí.

Pod Levočskou bránou zas v kostýme Milana Rastislava Štefánika uvidíte zrejme viac povedomú tvár. Ak by ste si náhodou nevedeli poradiť, rovno vám napovieme, že rolu živej sochy si vyskúša Jozef Banáš. A celkom logicky, veď práve on je autorom románu o významnej postave našich dejín.

 

 

Pred Evanjelickým kostolom sa zas predstavia Color Cirkus s farebnou cirkusovou šou a Morské Koníky v kostýmoch vodných živočíchov.

Silnú príťažlivosť smerom k objektívom vašich telefónov a foťákov bude vyžarovať aj Color Bikes, čiže farebné bicykle v podaní Big Names či pohybujúce sa portréty Barocco od D.S. Studio.

Návratom k nedávnym MS v hokeji a ešte menej dávnym MS v hokejbale, ktoré sme v Košickom kraji hostili, bude jedna zo sôch Majstrovskej osmičky.

 

Stále málo?

Oukej, tak pridávame ešte „nesochárske“ záležitosti: český kúzelník Magic Alex, bábkové divadlo Hoki Poki či domáci tanečníci z Denzz Industry a BDSKrew. Bodku za Festivalom Živé sochy dá v sobotu večer koncert kapely Heľenine Oči.

 

Naviac sme pre vás vyspovedali aj autora zoskupenia Big Names, ktorého si môžete vypočuť na našom novom podcaste. Nezabudnite dať aj odber a získat eprístup k ďalším zaujímavým rozhovorom ;)

 

 

 

28. - 30.6.2019
Zemplín

Na samom konci júna sa uskutoční už 14. ročník Zemplín Veterán Rallye 2019. Nepochybne ide o najväčšie podujatie navôkol, na ktorom sa predstavia automobilové a motocyklové legendy. Po prvýkrát vo svojej histórii výstava veteránov prekročí hranice Slovenska, dokonca hranice Schengenu. Veteranisti sa totiž presunú do družobného mesta Michaloviec - Užhorodu.

 

 

Tohto roku sa na Zemplíne predvedie až 90 posádok, výrazne narástol počet účastníkov prichádzajúcich spoza hraníc Košického kraja, ale aj Slovenska. A to predovšetkým z Česka, ale aj Maďarska a Poľska.

Najväčším ťahákom tohtoročnej Zemplín Veterán Rallye bude automobil Hispano Suiza H6B z roku 1930, ktoré sa stalo tvárou podujatia. Automobilka Hispano-Suiza je známa výrobou luxusných automobilov od začiatku 20. storočia a do 2. svetovej vojny a výrobou úspešných a výkonných leteckých motorov.

 

 

Slovenskú premiéru bude mať práve na tomto motoristickom podujatí automobil Horch 855 Roadster z roku 1932. Horch bol jednou z mnohých predvojnových automobiliek vyrábajúcich predovšetkým kvalitné luxusné vozidlá na vysokej technickej úrovni. Bol zakladateľom firmy Audi, vyrábal známe Trabanty, ale aj traktory a iné poľnohospodárske stroje.

 

Výnimočným vozidlom bude tiež Jensen S typ Tourer z roku 1933, zaujímavosťou je že ich bolo vyrobených iba osem a celkovo sa dochovali iba tri kusy. Najstarším automobilom bude Ford T z roku 1918, model, ktorým Henry Ford spustil motorizáciu ľudstva, lebo ako prvý začal pasovú výrobu automobilov, čím sa výrazne znížili výrobné náklady, cena vozidla a tým sa stalo dostupným pre širokú verejnosť.

 

Nemenej krásnym bude aj Aero 500 z roku 1929, známe ako "cililink". Prezývku dostalo podľa zvuku, ktorý vydáva pri štartovaní. Návštevníci budú môcť obdivovať aj Fordy z roku 1930. Na prehliadke sa okrem štvorkolesových skvostov predstavia aj motocykle, najstarším motocyklom bude NSU 201 OS z roku 1933.

 

Všetky prihlásené veterány sú jedinečné a majú svoju historickú hodnotu. Preto to návštevníci v diváckej súťaži o najkrajší veterán a motocykel vôbec nebudú mať ľahké. Súčasťou trojdňovej Zemplín Veterán Rallye bude aj bohatý sprievodný program. Ten štartuje tradičným piatkovým defilé na michalovskom námestí, kde budete mať dosť času nastaviť sa do záberu s naleštenými autami i motocyklami. V nedeľu potom vyvrcholí vyhodnotením tohto ročníka Zemplín Veterán Rallye pred OC Zemplín.

 

 

Dolný Zemplín – to je časť Slovenska, ktorú sa oplatí vidieť aj v roku 2019. A nemusíme byť nevyhnutne „klišéoidní“ a rozpisovať sa len o Zemplínskej šírave. Slovenské more obkolesuje nádherná príroda a, ak zvolíme širší rádius, aj množstvo zaujímavých miest.

Menším „bratom“ Šíravy je neďaleké Vinianske jazero. To síce už na pohľad neevokuje more, no na druhej strane pôsobí viac étericky, komornejšie, pokojnejšie... Každý rok, koncom júna, sa tu koná jedno z najvyhľadávanejších podujatí v celom Košickom kraji. Jánske ohne nad Šíravou sú poctou starým slovanským zvykom, ktorými ľudia počas letného slnovratu velebili prírodné sily.

 

S podujatím sa každoročne spája aj výstup na Viniansky hrad. Už niekoľko rokov na jeho zachovaní a obnove pracuje združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Na hrade sa tak môžete stretnúť s pracovníkmi oblečenými v dobových odevoch, ale aj so všakovakými aktivitami počas celého roka. Najnovším prírastkom na hrade je replika stredovekého šliapacieho žeriavu, aký tak ľahko naokolo nenájdete.

Ak sa vrátime k Zemplínskej šírave, za zmienku určite stojí možnosť doružova sa „vyčilovať“ v jedinečnom aquaparku, ktorý je súčasťou Thermal Šírava SPA Resortu.

 

 

Ak budete v Michaloviach, napríklad na Zemplín Veterán Rallye, určite si odskočte do neďalekých Sobraniec. Nachádza sa tam unikátne Gitarové múzeum a v ňom stovky exponátov. Toľko gitár pokope, to je niečo svetové. Naozaj. Múzeá s podobnou zbierkou by ste totiž na svete rátali na prstoch dvoch, možno len jednej ruky.

 

 

Bažíte po zaujímavých miestach a histórii?

A keď k tomu ešte primiešame aj dávku spirituality, určite by ste na Zemplíne nemali vynechať drevené kostoly. Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Chrám v Inovciach je síce „len“ národnou kultúrnou pamiatkou, no aj v ňom vás určite upúta to, čo drevené chrámy charakterizuje najviac: nenápadný či skromný zovňajšok a fascinujúci interiér.

Ak chcete byť in (a to určite chcete, však?), skočte do Beňatiny. Táto obec ukrýva niekdajší lom, ktorý po zastavení ťažby zaplavila spodná voda. Voda v beňatinskom lome má nádherné tyrkysové sfarbenie a pri troche predstavivosti na skalnej stene zbadáte aj odtlačok veľryby. Koleník a spol tu točili scény zo známeho ukrajinsko-pohranično-pašerácko-gangsterského filmu Čiara. Inak, kúpanie sa tu oficiálne povolené nie je, takže ak by ste chceli brať prvú vetu tohto odseku až príliš doslovne, dohodnime sa, že od nás to nemáte, dobre?

 

 

Tých z vás, ktorí majú viac trpezlivosti a vedia, že na dobré si treba počkať, možno upúta slovné spojenie: Senianske rybníky. Táto národná prírodná rezervácia je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe a zaujímajú sa o ňu vedci i ochranári z celého sveta. Ak ste vášniví birdwatcheri (po slovensky: pozorovatelia vtáctva) a ešte ste na tomto mieste neboli... Nuž, asi ste o tom vášnivom birdwatcherstve nehovorili pravdu.

22.6.2019
Vinianske jazero

Fascinujú vás kúzla, tradície a zvyky? Aj také, ktoré prežili mnoho generácií? Ešte z čias starých Slovanov sa nám zachovala tradícia pálenia svätojánskych vatier. Najkratšia noc v roku, spojená s letným slnovratom, bola odjakživa plná mágie, živelnosti, ale aj tajomna. A práve svätojánske tradície každoročne oživuje jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji – Jánske ohne nad Šíravou. Rozhoria sa po zotmení už najbližšiu sobotu 22. júna, no podujatie ponúka zaujímavý a bohatý program počas celého popoludnia.

Kam prísť?

 

 

To je, samozrejme, základná otázka. A odpoveď je úplne jednoduchá: K Vinianskemu jazeru. Šiesty ročník podujatia Jánske ohne nad Šíravou sa oficiálne začne o 14:00. Už o 15:00 sa pri hlavnom pódiu stretávajú všetci tí, ktorých zaujíma historický klenot – Viniansky hrad. Miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta tu, vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita, dokončili repliku stredovekého šliapacieho žeriavu. Aj to môže byť silná motivácia, prečo si vyšliapnuť na hradný kopec. Sprevádzať vás budú šermiari a na hrade bude na deti čakať kúzelník, na dospelých ochutnávka vín a na všetkých remeselnícke ukážky.

 

 

Ako je dobrým zvykom, od začiatku podujatia sa mnoho zaujímavého bude odohrávať okolo Vinianskeho jazera. Už teraz sa na vás tešia remeselníci, od ktorých môžete aj čo-to pochytiť. Alebo sa budete iba udivene prizerať? Je to len na vás, no prezradíme, že zastúpenie bude mať plstenie, paličkovaná čipka, výroba šperkov, fujár, slamienkárstvo, med a včelie produkty alebo pletenie vrkočov.

Jánske ohne nad Šíravou sľubujú aj tradične bohatý program pre deti. Ak pre ne hľadáte ideálne uspávadlo, pripravte sa na to, že pri Vinianskom jazere spotrebujú celé zásoby energie. Pravdepodobne potom zaspia do jednej minúty od nástupu do auta či autobusu smerom domov. Príjemná predstava, však?

 

 

A kde ich môžete dosýta vyčerpať?

V skákacom hrade, na kolotoči, chýbať nesmie maľovanie na tvár, lesná pedagogika alebo farma so živými zvieratkami. K tomu rôzne súťaže, vystúpenia i fotosteny.

Ak vás zaujímajú cestovateľské tipy a novinky, pristavte sa aj v stánku Košice Región Turizmus, kde sa môžete odfotiť v jedinečnej fotobúdke a fotku vám dajú rovno do ruky.

A ak máte radi chutné prekvapenia, okoštujte vychýrený svätojánsky nápoj lásky, ktorý na podujatí varia každý rok.

O 19:30 už vypukne hlavný program spojený so zvykmi pálenia svätojánskej vatry. Na pódiu sa vystriedajú Folklórny súbor Chemlon, tanečná ohňová skupina Šeherezáda a najväčší súčasný propagátor východného Slovenska, zabávač a hudobník, Marián Čekovský.

Program vyvrcholí zapálením svätojánskej vatry a až do polnoci bude pokračovať hudobná produkcia Flegment.

A ešte stručné organizačné info:

Vstupné na podujatie stojí 2 €. Ak prídete autom, zaparkujte ho radšej na záchytnom parkovisku, ktoré bude zriadené hneď pri odbočke z hlavnej cesty (Michalovce – Z. šírava) smerom na obec Vinné. Do areálu vás odvezie kyvadlový autobus, ktorý bude premávať každú polhodinu od 12:00 do polnoci. Cena tejto prepravy je symbolických 50 centov.

 

Stránky

Odoberať RSS - Náš tip!