Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

UNIKÁT V EURÓPE I VO SVETE

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Túto sobotu (12. augusta 2017) nás čaká už štvrtá jazda Vláčikom za UNESCO-m. Tentoraz sa vyberieme na horný Gemer obdivovať krásu Ochtinskej aragonitovej jaskyne a podujatie Štítnické hradné hry nás vráti do stredoveku.

banner-horsanagemer_2.jpg

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza 97 km (1 h 30 min. autom) západne od Košíc. K jaskyni sa dostaneme odbočkou zo štátnej cesty medzi obcou Štítnik a mestom Jelšava na vrchu Hrádok (2 km). Parkovisko pre vozidlá je 300 m od jaskyne. Odtiaľ sa návštevníci dostanú peši po ceste s malým prevýšením do vstupného areálu jaskyne. Strop jaskyne je zdobený jedinečnými formami excentrickej formy aragonitu.

ochtinska-aragonitova-jaskyna.jpg

Sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete len veľmi málo a jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle. Jaskyňa je prístupná od začiatku apríla do konca októbra od 9.00 h do 16.00 h. Vstupné do jaskyne je 6e pre dospelého, deti od 6-15 rokov a invalidi zaplatia 3e, pre študentov a osoby nad 60 rokov je to 5e.

stitnik-03_0.jpg

Len 2 km od jaskyne sa nachádza Hotel Hrádok, ktorý ponúka ubytovanie, stravovanie a doplnkové služby v podobe wellness centra s plaveckým bazénom, tenisových kurtov, minigolfu a detského ihriska. Po prehliadke jaskyne určite nevynechajte návštevu Štítnika. Štítnik sa nachádza 12 km (15 min. autom) východne od Ochtinskej aragonitovej jaskyne. V centre obce sa nachádza evanjelický kostol, ktorý určite zaujme svojimi gotickými freskami. Až na pár miest sú v ňom pokryté takmer všetky steny. To ale nie je všetko, čo tento kostol ponúka.

V interiéri kostola zaujme aj cenný mobiliár, a to krstiteľnica a organ. Predpokladá sa, že ide o najstarší funkčný organ na Slovensku. Kostol nie je otvorený stále a preto je potrebné sa vopred telefonicky ohlásiť. Telefónne číslo na Evanjelický a. v. farský úrad je +421 940 716 740. Úrad sa nachádza na Teplickej ulici č. 208 priamo v obci. Vstupné do kostola je 1e pre dospelého, 0,70e pre študentov a seniorov a 0,50e pre deti.

A aby toho nebolo málo, evanjelický kostol v Štítniku sa uchádza s viacerými gemerskými a abovskými kostolíkmi o zápis do svetového dedičstva UNESCO. Centrum obce tvorí námestie, ktoré obkolesujú meštiacke domy s radnicou, kúriou a klasicistickým palácom. Z 15. stor. pochádza aj vodný hrad, ktorý bol významnou protitureckou pevnosťou. Obec sa určite oplatí navštíviť aj 12. augusta 2017, keď sa tu uskutoční

stitnik-10_0.jpg

tradičné podujatie Štítnické hradné hry. Po prehliadke jaskyne, kostola a hradu jeden aj vyhladne. V obci sa nachádza reštaurácia a niekoľko pohostinstiev. Ak by ste sa plánovali zdržať aj na noc, odporúčame ubytovanie v Chalupe Danka alebo v Hostinci U Vintnera.

Pre rezervovanie a kúpu lístkov na 4. jazdu Vláčikom za UNESCO-m Hor sa na Gemer kliknite TU.

 

Užitočné linky:

Ochtinská aragonitová jaskyňa na UnescoNaDosah.sk

Evanjelický kostol v Štítniku na TerraIncognita.sk

Štítnické hradné hry 2017 na Facebook.com

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.