Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TISÍC ROKOV HISTÓRIE NA JEDNOM MIESTE

Košický kraj

Leto sa nám pomaly prehuplo do svojej druhej polovice a my ju hneď odštartujeme v poradí už siedmym TOP podujatím Terra Incognita – Krásnohorské hradné hry 2017. Podujatie sa uskutoční 4.-5. augusta v Krásnohorskom Podhradí v areáli pod hradom Krásna Hôrka.

billboard_khh_1.jpg

Obec Krásnohorské Podhradie sa nachádza 68 km (asi hodina cesty autom) západne od Košíc. Vlakom sa do Krásnohorského Podhradia priamo nedostaneme, ale môžeme sa odviezť do Rožňavy a tam vymeniť vlak za autobus, ktorý nás dopraví priamo do obce. Prípadne sa môžeme odviezť priamym autobusom z Košíc alebo opäť nepriamo cez Rožňavu. Cesta trvá asi 1,5 h a cena lístka sa pohybuje v intervale 3,40-3,80e. Pre podrobné informácie o spojoch kliknite na www.cp.sk. Dominantou obce Krásnohorské Podhradie je gotický-renesančný hrad v štýle talianskych hradov.

krasnahorka-wiki_0.jpg

Expozícia sa zameriava na dejiny a stavebný rozvoj hradu, ako aj spôsob života a bývania šľachty v minulosti. Od nešťastnej udalosti v marci 2012, keď zachvátil hrad požiar, je z dôvodu dlhodobej rekonštrukcie pre verejnosť uzavretý. Dobrou správou je, že väčšinu zbierkových predmetov sa podarilo zachrániť. Významnou pamiatkou obce je architektonicky ojedinelá secesná stavba z roku 1904 – Mauzóleum Andrássyovcov, ktoré je miestom posledného odpočinku grófa Dionýza Andrássyho a jeho manželky grófky Františky, rodenej Hablawetzovej. S Andrássyovcami je v obci spätá ešte jedna pamiatka – Andrássyho obrazáreň, ktorá prezentuje výtvarné diela portrétnej tvorby minulých storočí.

e-img-122.jpg

Len 6 km od Krásnohorského Podhradia sa nachádza Krásnohorská Dlhá Lúka, v ktorej nájdeme unikátnu pamiatku prírodného dedičstva UNESCO – Krásnohorskú jaskyňu. Výnimočná je tým, že prehliadkový okruh absolvujete ako skutoční jaskyniari v potrebnom výstroji so skúseným vodcom. V obci tiež pôsobí Združenie gemerských remeselníkov, ktoré oživuje ľudové remeslá v tvorivých dielňach.

Miestnu kuchyňu ponúka reštaurácia U Železného grófa (Rožňavská 635, Krásnohorské Podhradie, tel. č.: +421 58 732 99 80). Ubytovať sa môžete v jednom z útulných penziónov Ubytovanie Tri ruže, Ubytovanie Žaneta alebo Farebný penzión.

Vyberte sa spoznávať tento krásny región aj počas už spomínaného podujatia Krásnohorské hradné hry 2017.

 

Užitočné linky:

Krásnohorské hradné hry 2017

Krásnohorská jaskyňa na UnescoNaDosah.sk

Hrad Krásna Hôrka na Terra Incognita

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.