Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Tip na výlet - okolie Vinného

Vinné a okolie

Vínne pivnice Vinné
V obci, kde má víno nespochybniteľný vplyv aj na jej meno, môžete navštíviť štýlové vinárske pivnice a okúsiť čaro chutí regiónu. V ponuke je dvanásť druhov vín z oblasti Michaloviec, všetko suché, prírodné a barrique.
Možnosť degustácie na základe telefonického dohovoru.
/kontakt/
Pivnica Vinopa / tel: 0905 389 656
Pivnica U Staška – Invitas / tel: 0908 952 074

Viniansky hrad
Doprajte si krátku túru na gotický hrad, ktorého história siaha až do 13. storočia. Zohral významnú vojenskú úlohu najmä v časoch kráľov Karola Róberta a Mateja Korvína. Prejdite sa rozľahlými ruinami impozantnej pevnosti a doprajte si aj oddych v blízkosti jazera Vinné.
História a súčasnosť Vinianskeho hradu

Zrúcaniny kostolíka na Senderove
Zrúcaniny pustovníckeho kostolíka nad Zemplínskou šíravou patria k najstarším dokladom románsko-gotiskej architektúry na našom území. Vďaka dobrovoľníkom je dnes miesto dobre prístupné, nájdete pri ňom aj informačnú tabuľu a od dreveného kríža je nádherný výhľad na ceké okolie.
Oživená pamiatka

Rekreačná oblasť Zemplínska Šírava
Sedem rekreačných stredísk s hotelmi, penziónmi, chatami a kempingami obkolesuje vodnú nádrž Zemplínska Šírava.
Množstvo sezónnych kultúrnych podujatí, plavba vyhliadkovou loďou, bazény a možnosti turistiky v okolitých horách toto miesto posúvajú na popredné pozície slovenských rekreačných zón.
Čo všetko nájdete na Šírave

Najznámejšie pútnické miesto na Zemplíne Klokočov
V 17. storočí bol Klokočov malou dedinkou so 150 obyvateľmi. V roku 1670 počas kuruckých vojen sa miestni ukryli pred rabovaním do dreveného chrámu. Keď sa kuruci priblížili, tvár Bohorodičky na ikonostase sa zatemnila a začala slziť. Keď vojaci na druhý deň kostol podpálili, ikona zostala nepoškodená. A tak sa začala jej dobrodružná cesta. Najprv ju previezli do mestskej klenotnice v Prešove, odtiaľ ju Žofia Bátoriová preniesla do Mukačeva na svoj hrad, v roku 1688 už bola ikona vo Viedni a v roku 1692 v Turecku, aby sa odtiaľ vrátila v roku 1705 na mukačevský hrad. V roku 1711 ju cisárski vojaci previezli opäť do Viedne. V roku 1769 nariadila Mária Terézia vyrobiť kópiu, ktorú dala preniesť do Prešova. Ikona Bohorodičky v chráme v Klokočove je druhou kópiou. Kde je originál nie je známe. Keď uvážime, že originál bol posiaty drahokamami, perlami a zlatom, je zrejmé, čo najviac lákalo ľudí zmocniť sa ho. Tisíce pútnikov prichádzajú každoročne na „Uspenský“ sviatok vzdať úctu Klokočovskej Panne Márii na odpustových slávnostiach.
/kontakt/
Gréckokatolícka cirkev, farnosť Klokočov
Klokočov 139, 072 36, pošta Kaluža
telefón: 056/6492508, 0911 105 908
email: klokocov@grkatke.sk
Svedectvo o klokočovskej ikone

Morské oko Remetské Hámre
Úžasná scenéria s horským jazerom Morské oko vás očakáva pri návšteve pohoria Vihorlat. Náučný chodník s troma okruhmi a ďalšie turistické možnosti ponúkajú krásne chvíle v lone prírody.
Morské oko virtuálne

Bazilika minor a kláštor redemptoristov Michalovce
Vekom mladšiu, ale estetickým stvárnením mimoriadne hodnotnú grécko-katolícku baziliku Zoslania Svätého Ducha môžete navštíviť pri prechádzke Michalovcami. Zážitok z pohľadu na nádherný ikonostas, fresky a drevorezby obohaťte aj návštevou aktívneho kláštora Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristov, kde sa nachádza muzeálna expozícia venovaná blahoslavenému Dominikovi Metodovi Trčkovi.
Chrám a expozícia sú sprístupnené na základe telefonického dohovoru.
/kontakt/
Kláštor Svätého Ducha
Masarykova 35, 071 01 Michalovce
telefón: 056/64 221 67
Zo života redemptoristov

Zemplínske múzeum Michalovce
Barokovo-klasicistický kaštieľ šľachtického rodu Stáraiovcov sa stal sídlom Zemplínskeho múzea v roku 1957. V jeho zbierkach nájdete množstvo dôkazov o histórii a rozvoji regiónu. Osobitne zaujímavá je expozícia venovaná vinohradníctvu, v ktorej sa dozviete o histórii pestovania viniča na Zemplíne, ale aj o tom, ako sa spracovávalo.
Navštívite „jatky“, teda tradičný vinohradnícky domček a ak si vyberiete prehliadku spojenú s degustáciou, môžete v zámockej vinárni ochutnať kvalitné odrodové vína, pestované na Zemplíne - rizling z Tibavy, tramín červený z Orechovej a frankovku z Tibavy. V prípade záujmu si môžete telefonicky objednať degustáciu vín v zámockej vinárni.
/kontakt/
Zemplínske múzeum v Michalovciach
Kostolné námestie 1, 071 01 Michalovce
telefón: 056/ 6441 093, 056/ 6421 326
Zemplínske múzeum ponúka

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.