Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Tip na výlet - Gelnica a okolie

Banícke múzeum Gelnica
Múzeum mapuje najmä históriu baníctva, ktorého korene na Spiši siahajú do 13. storočia. Viaže sa na osídlenie územia Nemcami na základe pozvania kráľa Bela IV. Nechýba ani expozícia histórie samotnej Gelnice a exponáty prezentujúce životný štýl niekdajšieho obyvateľstva. Drevené modely ťažných banských zariadení vám ozrejmia význam takých termínov ako gápeľ, vrátok i ďalších. Svoje zastúpenie tu majú aj historické cechy.
kontakt:
Banícke múzeum
Banícke námestie č. 8, 056 01 Gelnica
telefón: 053/4821 468
Aktuálne v Baníckom múzeu v Gelnici

Gelnický hrad Gelnica
V západnej časti mesta, na vyvýšenine s pekným výhľadom, zvanej Zamčisko, sa nachádzajú nie veľmi rozľahlé zvyšky niekdajšieho hradu. Jeho počiatky sú v roku 1234 a história siaha až do druhej polovice 17. storočia, keď bol zničený počas kuruckých bojov. Na Zamčisko vedie náučný chodník z centra mesta.

Kaštieľ rodu Csákyovcov Kluknava
Barokový kaštieľ rodu Csákyovcov bol postavený z kameňa zaniknutého hradu Richnava a prezentuje niekdajší honor tejto dolnospišskej šľachtickej vetvy. V súčasnosti sa tu nachádza ubytovacie zariadenie štýlovo spájajúce históriu i súčasnosť regiónu. V kaštieli sídli tiež informačná kancelária Via Mirabilis.
kontakt:
Penzión Biela dáma a Čierny rytier
Kluknava 178, 053 51 Kluknava
telefón: 053/44 737 20
Penzión Biela dáma a Čierny rytier

Drevený krytý most Štefanská Huta
Jeden z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku sa nachádza v Kluknave na ceste medzi obcou a Štefanskou Hutou. Pochádza z roku 1832 a dodnes tvorí majestátnu ukážku majstrovskej práce dolnospišských stavbárov. Keď prejdete po moste, dostanete sa z Kluknavy do Štefanskej Huty. V niekdajšom Uhorsku vstúpila Štefanská Huta do dejín ako prvé miesto, kde sa vyrábala meď elektrolýzou. V súčasnosti sa tu nachádzajú postupne rekonštruované zvyšky huty, železiarne a administratívnej budovy, ktoré v časoch existencie vlastnili také rody ako Čákiovci a Habsburgovci.

Plejsy Krompachy
Športové a rekreačné stredisko Plejsy v prírodnom prostredí v blízkosti mesta Krompachy ponúka dokonalý relax počas celého roka. V zime sú to predovšetkým lyžiarske vleky moderného strediska a v lete možnosti turistických vychádzok kombinovaných s wellnessom.
Relax center Plejsy

Gotický kostol sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy
Rozmermi i estetickým stvárnením monumentálny gotický kostol sv. Jána Krstiteľa stojí na základoch ešte staršieho románskeho chrámu, ktorý pravdepodobne vypálili počas tatárskych vpádov v roku 1241. Návštevníka dokáže zaujať nielen prvkami obdivovanej gotickej architektúry, ale tiež vznešenosťou barokových sôch a oltárov vysokej historickej i estetickej hodnoty.
Obhliadku kostola je potrebné dohodnúť telefonicky.
kontakt:
Rímsko-katolícky farský úrad
Jarná 1, 053 61 Spišské Vlachy
telefón: 053/44 951 03
mesto Spišské Vlachy

Príbeh na záver:

Posledný pohár 

Miesto: Gelnica,okres Gelnica
Čas: 1527
Autor: Jiří Zaťovič

„Tak ešte za jeden dúšok, pani moja. Posledný pred posledným bojom!“
„Nevrav tak, kapitán,“ zdvihla hradná pani Hedviga svoj sklenený pohár, dar od muža, teraz naplnený zlatým mokom z tokajských pivníc. „Toto je síce posledný pohár pred bojom, ale sľubujem ti, že s tebou vypijem prvý prípitok po našom víťazstve!“
„Rád by som ti veril, pani moja. Vieš, že vládneš nielen môjmu meču, ale aj môjmu srdcu. Keď sa však pozriem pod hradby, vidí sa mi, že tento náš boj bude naozaj posledný. Želám si, aby sme hrdý hrad Gelnicu ubránili. Je nás ale iba šesťdesiat. A vonku? Vonku je tisíchlavý drak, s ktorým sa spriahli diabli. A posily nechodia...“
„Nebuď maloverný, kapitán! Ver tomu, že môj syn dodrží kráľovské slovo a príde nám na pomoc.“
„Tvoj syn, pani moja, má teraz iné starosti. A aká pomoc by pre nás bola dostatočná, keď tam dole, pod hradom sa k obliehateľom pridali aj Gelničania? Ani svojho kráľa si nevážia, s cudzími sa spojili.“ „Ja verím, že náš hrad a náš rod ostanú zachované,“ hradná pani Hedviga položila pohár a podišla k oknu. Pozerala na vežu kostola a na okolité kopce. Aký nádherný pohľad. Len sadnúť na koňa a preháňať sa hlbokými lesmi. Snívala nahlas.
„A za každým stromom dávať pozor na zbojníkov,“ prerušil jej sny kapitán. „Ľudia nás nenávidia. Silou ich možno zastrašíme, ale nepokoríme.“
Zaznela poľnica. Kapitán zložil poklonu, až perom ozdobený klobúk zvíril prach na dlažbe a odišiel.

Tento príbeh vznikol v rámci projektu Pamäť ľudu: Terra Incognita, ktorý podporil Košický samosprávny kraj. Celý príbeh si prečítajte na stránkach L.S. Pravé orechové

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 1 ľudí