Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

TERRA V TERÉNE: Znova na Spiši

Spiš

Bola streda (9. júla 2017) a tak sa tím Terra Incognita znovu vybral do terénu a opäť na Spiš. Tohto roku sme tam podporili viaceré projekty a preto sa na Spiš vyberieme ešte minimálne aspoň raz.

Našou prvou zastávkou bola obec Iliašovce. Občianske združenie Sans Souci Letohrádok Iliašovce realizuje projekt výberu TOP lokalít Terra Incognita 2017 Zastrešenie historickej kaplnky a vytvorenie zázemia pre návštevníka letohrádku Sans Souci. V katastri obce v horách medzi Iliašovcami a Harichovcami sa nachádza letohrádok Sans Souci (v preklade „Bez starostí“).

Letohrádok dali postaviť v rokoch 1773-1776 páni z Iliašoviec, gróf Štefan a Júlia Csákyovci podľa vzoru letohrádku Fridricha II. v Postupime. Centrom areálu je ešte i dnes kaplnka sv. Štefana, ktorú sa darí občianskemu združeniu postupne obnovovať. Oproti kaplnke stojí kamenný obelisk. Podľa legendy tu stál grófsky palác s bohatou knižnicou, palác pre hostí, budova

pre úradníkov a služobníctvo, filagória, pustovňa, miesto pre loptové hry, strelnica na streľbu z luku, či dokonca dostihová dráha. Vrch, na ktorom letohrádok stál, manželia nazvali „Parnasom“ – tu mal Apollón aj svoju sieň s obrazom „Deväť múz“. Údolie za vrchom nazvali údolím „Dafné“, v ktorom zriadili kúpele. Nákladný spôsob života ale priviedol Csákyovcov už na začiatku 19. stor. na mizinu. Gróf nechal v zúrivosti letohrádok vysťahovať, predmety predať a celý areál zbúrať a zapáliť. Jediné, čo sa zachovalo, bola kaplnka a obelisk dokumentujúce zašlú slávu letohrádku.

Po príchode do areálu určite zaujme návštevníka kaplnka sv. Štefana, obelisk a nekonečný pohľad na juhozápad krajiny. Celý areál je vykosený a udržiavaný. V tieni vysokých stromov, ktoré boli na začiatku existencie letohrádku ešte len vysádzané, sú k dispozícii návštevníkom už dnes ohniská, lavičky a piknikové stoly. Obelisk už nie je pôvodný, nesie však

podobu toho spred dvoch storočí. V areáli sa niekedy nachádzala pustovňa a preto aj dnes je tu vytvorené zázemie pre návštevníkov, ktorí chcú v tichosti rozjímať. Tohto roku bude z príspevku programu Terra Incognita hradené aj zastrešenie kaplnky, aby sa zabránilo znehodnoteniu už vykonanej práce. Členovia občianskeho združenia vám veľmi radi poskytnú sprievodcovský výklad o histórii areálu. Takisto sa zapájajú do celoslovenského podujatia „Víkend otvorených parkov a záhrad“, ktorý sa uskutočňuje v prvej polovici júna.

 

Našou druhou zastávkou bola obec Spišské Tomášovce. Občianske združenie Verbum Bonum realizuje projekt dotačnej výzvy TOP výlety Thesaurus – pokladnica. Ide o vytvorenie balíčka zážitkových výletov do okolia, prezentovanie tradičného ľudového liečiteľstva a kláštornej medicíny, vytvorenie lezeckej steny pre deti, sprístupnenie vidieckeho hospodárskeho dvora a služieb turisticko-informačného centra.

 

Už počas tejto letnej turistickej sezóny si môžete v informačnom centre vybrať z dvoch zážitkových výletov do Slovenského raja so sprievodcom: 1. Výstup na Tomášovský výhľad pešo z obce alebo 2. Malý okruh na Tomášovský výhľad (minibusom) z obce na parkovisko Ďurkovec – prehliadka prírodnej hvezdárne – závrt „prepadnutej krčmy“ – okolie kameňolomu Ďurkovec – presun pešo na blízky Tomášovský výhľad – parkovisko Ďurkovec a späť do obce.

Okrem toho vás zavedú aj do miestneho Kostola sv. Michala Archanjela. Ku prehliadke kostola dostanete okrem výkladu sprievodcu aj prospekt o kostole v slovensko-anglickej jazykovej verzii. Pripravujú sa ďalšie jazykové mutácie. Tradičné ľudové liečiteľstvo a kláštornú medicínu, ako bylinkové čajové zmesi, kúpeľové vrecúška, prírodné tinktúry,

mastičky, oleje, mydlá a voňavé vankúšiky prezentujú v obnovenom vidieckom hospodárskom dome i turistickom informačnom centre. V hospodárskom dvore môže návštevník nakŕmiť domáce zvieratká, ako napr. husi, ovce, či sliepky, poliať bylinkovú záhradu zriadenú podľa kartuziánskych princípov alebo navštíviť miestnosť,

v ktorej uvidí ľan od suroviny až do podoby ľanového ručníka, vrátane krosien. V budúcnosti občianske združenie plánuje zahrnúť do prehliadky aj ukážky práce na krosnách. V hospodárskom dvore je umiestnená lezecká stena pre deti. Pre tie je tiež určená brožúra Spoznaj Ďurkovec, ktorá hravou formou približuje rekreačnú oblasť Ďurkovec. Pripravuje sa aj samostatná verzia pre dospelého návštevníka.

Preto keď sa najbližšie vydáte na Spiš, určite navštívte aspoň jednu z týchto dvoch lokalít a prineste si domov originálny suvenír.

 

Užitočné linky:

Občianske združenie Sans Souci Letohrádok Iliašovce

TOP lokalita Letohrádok Sans Souci

Občianske združenie Verbum Bonum, Spišské Tomášovce

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.