Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Via Vinaria

17.05.2019 - 18.05.2019
Malý Horeš, Vinný dvor , Chlmecká 5/9

 

Ak milujete čaro malebného vidieka s jeho charakteristickými sladkými vôňami kvetov a zároveň vás zaujíma sláva a história miestnych vinárov, pozývame vás spoznať lahodné a pestré vína vinárskych rodov v obci Malý Horeš. Zažite XI. jarné otvorenie historických tufových pivníc pod názvom „Vôňa agátu 2019“, jedno z TOP podujatí programu Terra Incognita.

 

Starobylá vinárska obec leží v juhovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny a už po necelej hodine cesty z Košíc môžete nasávať atmosféru horešského vinárstva. Pod rozkvitnutým agátovým hájom sa tiahne sieť až 380 pivníc a iba raz v roku niektoré z nich ukážu návštevníkom.

Budete môcť ochutnať 25 druhov vín, ktoré by ste v obchodných reťazcoch hľadali márne. Deviati vinohradníci budú ponúkať  napr. Furmint, Cuveé červené, Rulandské šedé, Medovec, Rosé  Zweigelt či zaujímavo znejúce víno Chrupka.

 Navyše Vás čaká gastronomická prehliadka miestnych „chuťoviek“. Šikovné gazdinky budú piecť tradičný béleš plnený kapustou alebo tvarohom.  Čakajú na Vás stoly  plné  chutných typických regionálnych jedál. 

 

V programe budú účinkovať  umelci z okolia a Maďarska, vystúpi ženský spevácky zbor z Malého Horeša, folklórna skupina Jahodná, agátovým hájom budú znieť aj operetné árie v podaní Dégnera Lilla i retrohudba od  Nosztalgie. A javisko bude patriť aj mladým talentom z Kráľovského Chlmca.

Tešiť sa teda môžete na bohatú zábavu a príjemné rozhovory  pri poháriku s vinármi.

 

Informácie pre návštevníkov:

„Vôňa agátu“ – Dni otvorených pivníc 2019 (17.5 -18.5 2019)

Piatok, 17. mája 2019, 13.50 h – 21.45 h, Predvečer „ PLNÝ VÝBER“

Miesto: Vinný dvor, Malý Horeš, ul. Chlmecká 5/9

13:50 - Začiatok podujatia: - Registrácia dopredu prihlásených hostí ( kapacita: 40 hostí)

Vstupné: 7 €

Rezervácie a objednávky vín: Géreši Pavol, tel. 090 734 660, e-mail: geresi.pali@gmail.com Varkonda Csaba, tel. 0908 337 542, e-mail: varkonda@post.sk

14:00 - Otvorenie zážitkovej degustácie, privítanie hostí, prezentácia činnosti vinárov v spolku POLYHOS, ktorého hlavným cieľom je zachovanie, zveľaďovanie a zdokonaľovanie vinohradníckej a vinárskej kultúry obce a celého regiónu

14:10 - Degustácia vybraných 14 druhov vín od 3 miestnych vinárov

Pohár dobrého vína sa snúbi s dobrým jedlom, vinári regiónu ponúknu k poháriku chutný syr a maškrtníkom ulahodia tradičným malohorešským kapustovým a tvarohovým koláčom.

Výber vín podľa vinárov: Cuveé biele, , Polyhos, Medovec Lakhegyi, Chrupka Rizling vlašský, Zenit, Zengő, Furmint, Rosé Zweigeltrebe, André, Medina, Zweigeltrebe, Blauburger, Cabernet Sauvignon

15:20 - Koniec degustácie a presun na prehliadku niektorých tufových k pivníc

16:00 - Začiatok programu: „Predvečer pod agátmi medzi pivnicami pod názvom „PLNÝ VÝBER“ Ochutnávka celého sortimentu (20-25 vzoriek) u jednotlivých lokálnych vinárov

Miesto: Pivničný areál, Malý Horeš

Vstupné: 7,-Eur/ osoba, v cene je zahrnutá ochutnávka všetkých úspešných malohorešských vín

Ponuka zastúpených vinárstiev:

Pandy Csaba Ing.: Bíborkadarka, Polyhos, Szabó Gejza: Alibernet+Frankovka modrá, Kunleány Kovács Ladislav: Polyhos, Medovec Lakhegyi, Rizling vlašský, Cuveé biele, Varkonda Csaba: Furmint, Cuveé červené Kovács Vojtech: Bianca, Olaszrizling+Bianca Dócs Alexander : Rulandské šedé, Tramin, Medovec Lakhegyi Géresiová Katarína: Blauburger,Cabernet Sauvignon, Rosé Zweigelt, Medina, Rosé Medina ,Muškát, Ottonel, Furmint

Géresi Pavol: Zengő, Chrupka, Medovec Lakhegyi, Polyhos, Rizling vlašský ,Zweigeltrebe, Frankovka modrá

21:45 - Koniec piatkového programu Malohorešských vinohradníkov

Sobota, 18.5.2019, 12.00 h – 19.00 h „Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc“

Vstupné: 15, Eur

Predpredaj: 12, Eur mobil: 0907 934 660, 0908 337 542

HLAVNÝ PROGRAM:

12:00 - 19:00 – Začiatok a koniec ochutnávky vín v priestoroch medzi pivnicami

13:00 - 19:00 – Bohatý kultúrny program na javisku amfiteátra

Vystúpenia:

13:00 - 13:30 Kisgéresi Borcsák – ženský spevácky zbor z Malého Horeša a Csaronda mužský spevácky zbor z obce Csaroda ( HU)

13:30 - 14:30 Javisko talentov– vystúpenie mladých talentov z CVČ Kráľovský Chlmec

14:30 - 14:45 Slávnostné otvorenie, príhovor hostí

14:45 - 15:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

15:00 - 15:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

15:30 - 16:00 Folklórna skupina Jahodná Košice (SK)

16:00 – 16:30 Cigándi Sarkantyús Néptánccsoport–ľudový tanec z mesta Cigánd /HU/

16:30 - 17:00 Folklórna skupina Užan Sliepkovce (SK)

17:00 - 18:00 Dégner Lilla – operetné vystúpenie (HU)

18:00 - 19:00 Nosztalgia – retrohudba z Kráľovského Chlmca

12:00 - 19:00 Sprievodný program

- Ochutnávka nielen vín, ale aj gastronomických špecialít, šikovné gazdinky predvedú a napečú miestnu špecialitu, domáce béleše

- Zaujímavé vinárske súťaže
- Nezabudnuteľný zážitok v podobe jazdy v tradičnom koči
– Vyhliadkové lety nad Medzibodrožím
- Detský kútik „Staré hračky ožijú“, pre najmenších i dospelých sú pripravené interaktívne hry s ľudovými ručne urobenými hračkami

Kyvadlová autobusová doprava:

Príchody vlakov:

11:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

13:35 h - železničná staničná obec Veľký Horeš – pivničný areál Malý Horeš

Odchod k vlaku:

18:00 h – pivničný areál Malý Horeš – obec Veľký Horeš

13.08.2015 - 30.09.2015
Košice, Hlavná 48

Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať vína z nášho regiónu a dozvedieť sa viac o vinohradníckej tradícii v Košickom kraji.
Aj náš kraj sa môže pýšiť kvalitnými vínami. Príďte na slávnostné otvorenie výstavy s názvom " VÍNA Z NÁŠHO REGIÓNU", dňa 13. 8. 2015 o 17:00 hod.

Organizátor:
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice region

Sobranská vinohradnícka oblasť sa rozprestiera na južných svahoch vihorlatských vrchov, spájajúcich Karpaty s Východoslovenskou nížinou. Vinohradnícke trate tejto oblasti majú výnimočnú pôdu a klimaticky patria k najteplejším oblastiam na Slovensku, čo pozitívne ovplyvňuje kvalitu vín. Dnešná tradícia vinárstva a vinohradníctva nadväzuje na vinohradnícku históriu tejto oblasti, ktorá siaha až do 13. storočia, keď Sztárayovci, majitelia Tibavy, Sobraniec a celého michalovského panstva udelili obci Tibava právo pestovať vinič.

Zemplínske osvetové stredisko Michalovce, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja (KSK), zrealizovalo 14. októbra 2012  prezentáciu a ochutnávku vín sobranskej vínnej oblasti pod názvom SOVIN 2012 v rámci Dňa sv. Huberta v Sobranských kúpeľoch. Cieľom podujatia bolo prepojenie tradície lesníctva, poľovníctva, vinárstva a vinohradníctva na podujatí krajského významu určenému pre všetky vekové kategórie. Návštevníci mali možnosť zdarma ochutnať najlepšie miestne vína, ktoré zvýraznili chuť jagereku, poľovníckej špeciality pripravenej lesníkmi i poľovníkmi v tradičnej súťaži. SOVIN 2012 sa nieslo v duchu tradícií a ľudových piesní v podaní členov Ľudovej hudby Čerešeň.

Tunajší vinári sa špecializujú hlavne na pestovanie štandardných odrodových a prívlastkových vín. Je tu zavedená aj výroba klasickou technológiou (barrique v sudoch). Najznámejšie vinice sú v Tibave, Orechovej a Choňkovciach. Zo značiek vyniká Rulandské biele, Rizling, Muller – Thurgau, Tramín červený, Chardonay, Zweigeltrebe, Svätovavrinecké, Veltlínske zelené, neodmysliteľná Frankovka či Cabernet Savignon, ale aj novinky Dunaj a Neronet.

Aj keď sú tieto vína známe nielen na Slovensku, ale i za jeho hranicami, Sobransko nepatrí k vyhľadávaným turistickým destináciám, skrýva svoje poklady a je krajinou nespoznanou. Program KSK s názvom Terra Incognita – krajina nespoznaná ponúka dobrodružstvo objavovania, odkrývania tajomstiev, spoznávania čarovných zákutí, prežívania vzrušujúcich momentov. Prostredníctvom tematických ciest – Vínnej, Gotickej a Železnej objavuje zaujímavosti v jednotlivých kútoch kraja, aby sa stali lákadlom pre zvedavých návštevníkov. Okres Sobrance sa môže pýšiť tým, že cez jeho územie vedie Vínna a Gotická cesta.

Jednou z úloh ZOS v Michalovciach je vytvárať ponuku kultúrnych produktov a služieb v súčinnosti s aktivitami cestovného ruchu vo vzťahu k regionálnym špecifikám. V okrese Sobrance zastrešuje spoluprácu s obcami detašované pracovisko ZOS prostredníctvom odborných metodických a poradenských služieb realizátorom kultúrno – osvetovej a vzdelávacej činnosti. K špecifikám sobranského regiónu patrí poľnohospodárstvo, vinárstvo, vinohradníctvo, lesníctvo, poľovníctvo, zber lesných plodov a húb, rybolov, pešia turistika i cykloturistika.

Zámerom organizátorov regionálnej ochutnávky vín a prezentácie výrobcov vín bolo rozvíjať cestovný ruch a prostredníctvom zaradenia zážitkových prvkov prilákať viac návštevníkov do regiónu.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou KSK z programu Terra Incognita, ktorý je súčasťou projektu EHMK.

Odoberať RSS - Via Vinaria