Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spišská Nová Ves

03.10.2017
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi

Diela insitnej maliarky zo SRBSKA

 

Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi Vás pozýva na vernisáž výtvarných diel insitnej autorky Anny Kotvašovej, ktorá sa uskutoční 3. októbra 2017 o 16.30 hod. v Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi.

 

Anna Kotvašová sa narodila v srbskej Padine, ktorá je jedným z hlavných prameňov jej inšpirácie. Rurálna (vidiecka) tematika a spomienky na rodisko ju zaraďujú medzi maliarov kovačicko-padinského fenoménu insitnej tvorby. Snaží sa byť originálnou maliarkou a jej maliarsky svet má príznačnosti, ktorými sa istotne odlišuje od maliarov spomenutého fenoménu. Svoje vnútorné impresie začala najprv prenášať na drevo a na porcelán. Mnohé suveníry z Padiny v šírom svete, na dreve a na tanieroch, sú dielom práve jej šikovných rúk. Predsa osudové bolo jedno plátno, ktoré jej v roku 1995 daroval rodák, svetoznámy insitný maliar Michal Povolný. Svoje umelecké vlohy tak pomocou štetca a farieb položila na plátno. Keď jej majster Povolný povzbudzujúco povedal: “Z teba bude maliarka!“, jednoducho sa to začalo.

 

Za viac ako 20 rokov jej tvorbu obdivovali na samostatných výstavách nielen v Srbsku, Macedónsku, Čiernej Hore, ale tiež už vo viacerých mestách na Slovensku.

Anna Kotvašová je členkou Múzea insitného umenia v Jagodine, tiež je členkou DUK – Detvianskej umeleckej kolónie. Pravidelne sa zúčastňuje aj na výtvarných sympóziách. Roku 2014 sa stala členkou Galérie insitného umenia v Kovačici. Ocenená bola viacerými uznaniami a diplomami - v roku 2002 v Belehrade za najkrajšiu miniatúru, na 9. bienále v Bukurešti získala 1. miesto, v Čadci získala čestné uznanie na bienále Žena a kvet. V Bratislave získala čestné uznanie za obraz Narodenie Ježiša, ktorý bol vybraný na celoštátne kolo v Trenčíne.

V roku 2000 vydala grafickú mapu Moje morky.

 

Anna Kotvašová vytvára vlastné kompozície, do ktorých vnáša seba samu. V súčasnosti zo svojho talentu niečo prepožičiava aj mladým začínajúcim maliarom. Výstava, ktorou sa autorka predstaví v Spišskej Novej Vsi, potrvá do 3.11.2017.

 

Zdroj: Spišské osvetové stredisko, Mgr. Miriama Bukovinská – odborná pracovníčka

http://osvetasnv.sk

http://facebook.com/osvetasnv

Organizátor:
Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
http://osvetasnv.sk/
14.09.2017
Spišské osvetové stredisko, Spišská Nová Ves

Neogotická veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza v samotnom centre mesta Spišská Nová Ves a je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Jej vznik sa však spája s veľmi dramatickými udalosťami, ktoré sa začali v revolučnom roku 1848. Vzbury a revolúcie zachvátili celú Európu a ich dôsledky pocítili aj obyvatelia vtedajšieho Iglova. Problematická situácia vyvrcholila začiatkom roka 1849, kedy sa do mesta stiahli maďarskí povstalci, no v neďalekej Levoči sídlila cisárska armáda vedená generálom Kieseweterom. Na základe nie celkom presnej správy, že pri kostole stojí 24 vozov s pušným prachom, cisársky generál zaútočil a z Blaumontu začalo cisárske delostrelectvo ostreľovať mesto zápalnými raketami, ktoré dopadli zväčša na rímskokatolícky farský kostol a okolité domy, hlavne na domy na Levočskej ulici. Kostolná veža vzbĺkla plameňom.

Vo štvrtok 14. 9. 2017 predstaví divadelný projekt pod názvom DUF-ART ďalšiu multimediálnu inscenáciu spojenú s tancom a projekciou. Projekt Spišského osvetového strediska sa uskutoční v spolupráci s Galériou umelcov Spiša a Mestom Spišská Nová Ves.

Galéria umelcov Spiša je miesto, ktoré sa na chvíľu premení na divadelné dosky a ponúkne unikátny umelecký zážitok. Na nádvorí spomínanej budovy sa odohrá divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň, ktorej atmosféra ožije aj vďaka talentovaným ochotníkom z Divadla teatrálnej skratky a tanečníkom z Denzz Industry, s ktorými sa môžu návštevníci preniesť do minulosti a zažiť kúsok tejto smutnej histórie nášho mesta.

„Vďaka inscenácii sa pokúšame priblížiť divákom nie len históriu nášho mesta, ale de facto i históriu Slovenska a celej vtedajšej monarchie. Naše dejiny nie sú len izolovanými regionálnymi dejinami, ale sú súčasťou uhorských i svetových dejín. Revolúcie, ktoré sa v polovici 19. storočia preliali celou Európou postihli i nás a rovnako sa tu prejavili i snahy o zrovnoprávnenie postavenia Slovákov v štáte. Hoci inscenácia buduje na reálnych historických faktoch, jej cieľom je predovšetkým sprostredkovať prežívanie „obyčajných“ ľudí, ktorí sú súčasťou veľkých historických udalostí.“ približuje režisér hry Peter Karpinský.

Divadelné predstavenie Smrť drží v ústach oheň si môže verejnosť pozrieť v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi - Zimná 46 vo štvrtok večer 14. 9. 2017 o 19:00 hod. a predstavenia pre školy sa uskutočnia dopoludnia. Vstup na podujatie je voľný a kapacita miest je obmedzená.

 

Organizátor:
Spišské osvetové stredisko
21.10.2015
Zimná 46, Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
053/4423757 muzeumspisa@muzeumspisa.com
16.05.2015
Michalská 55, Markušovce
Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi - pobočka kaštieľ v Markušovciach
Kontakt:
053/4423757, kastiel@muzeumspisa.com
15.04.2015
Galéria umelcov Spiša, Zimná 46, Spišská Nová Ves

Hosť: Marta Krafčíková * Téma: Utekali, aby zostali (predstavenie knihy o sedemstoročnej histórii spišských Nemcov z Chmeľnice) 

 

Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi a Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
053/4423757, muzeumspisa@muzeumspisa.com
18.02.2015
Letná 50, Spišská Nová Ves

Dvorné dialógy 20

Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
053/4423757, muzeumspisa@muzeumspisa.com
30.11.2014 - 30.12.2015
Letná 50, Spišská Nová Ves

Riaditeľstvo Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi oznamuje návštevníkom, že expozícia v Provinčnom dome na Letnej ulici č. 50 v Spišskej Novej Vsi

Príroda a história regiónu

bude od 1. 12. 2014 zatvorená z dôvodu rekonštrukcie budovy a expozície.

01.07.2014 - 15.01.2015
Spišská Nová Ves, Letná 50

Cieľom výstavy je priblížiť záujemcom problematiku 1. svetovej vojny v kontexte regiónu Spiš a jeho vtedajších obyvateľov. Deje sa tak pri príležitosti 100. výročia vypuknutia tejto vojny. Tento vojnový konflikt mal nedozierne dôsledky, no i napriek tomu býva často opomínaný. Touto výstavou by sme radi, aspoň čiastočne, chceli prispieť k poznaniu tejto zložitej doby a ľudí, ktorí ju zažili takpovediac na vlastnej koži.    

 

1. 7. 2014 – 15. 1.  2015  výstavné priestory  

Národopisné múzeum v Smižanoch,

 

 

Info – tel. č. 0917 746 336, 053/4423757,

www.muzeumspisa.com, muzeumspisa@muzeumspisa.com, narodopis@muzeumspisa.com

 

Autor koncepcie výstavy: Mgr. Larisa Tarovská

Autor výstavy: Mgr. Juraj Pavlis

 

Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
053/4423757 muzeumspisa@muzeumspisa.com
19.06.2014 - 30.09.2014
Letná 50, 05201 Spišská Nová Ves

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi  Vás pozýva na výstavu "Život za kláštornými múrmi", ktorá prezentuje vzácne archeologické nálezy najmä z kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku v Slovenskom raji. Systematický archeologický výskum priniesol množstvo informácií o architektúre tohto kláštora, ako aj života v ňom. Podarilo sa odkryť množstvo vzácnych nálezov veľkého významu, a to nielen z hľadiska Slovenska, ale aj celej Európy: hlinené slnečné hodiny a arabskými číslicami, dve torzá hlinených matríc s motívmi Studne lásky a Úteku z Egypta, bohatá kolekcia kachlíc rôznej typológie a námetovej skladby.

 

Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
muzeumspisa@muzeumspisa.com
11.06.2014
Letná 50, Spišská Nová Ves

Nádvorie nášho múzea ožije rozprávkovým príbehom O KATARÍNKE. Bábková hra o láske, ktorá zdolá peklo a zachráni kráľovstvo. Rozprávka predstaví odvážnu komornú Katarínku, ktorá tajne miluje kráľa. Túžite zažiť atmosféru stredovekého marionetového divadla, tak ako sa hrávalo kedysi? Príďte do Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

Organizátor:
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Kontakt:
Mgr. Zuzana Štrauchová, 053/4423757 lektorky@muzeumspisa.com

Stránky

Odoberať RSS - Spišská Nová Ves