Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Svedectvo fotografie - Kavečany

01.06.2016 - 13.06.2016
Hlavná 48, Košice

Územie dnešnej mestskej časti Košice - Kavečany na severozápade Košíc sa spomína už v roku 1347. V druhej polovici 14. storočia ho začal osídľovať Budislav, pán hradu Sokoľa. V archívnych dokumentoch sa uvádza, že kráľ Žigmund v roku 1423 daroval Kavečany mestu Košice. Kavečany sa teda rokom 1423 označujú za vyvinutú dedinu (villa Kalachyan). Názov obce vraj pochádza od rvousadlíka Kavečaniho.
V roku 1715 mala dedina 33 domácností, ktorých počet do roku 1828 vzrástol na 91 domov a 669 obyvateľov. Zásluhou košického dekana Adama Orosza a richtára Jozefa Klestinszkeho bol v roku 1783 postavený kostol sv. apoštolov Petra a Pavla.
V prvej polovici 19.storočia sa v chotári ťažila medená ruda, dolomit a sľuda. Obyvatelia sa živili pastierstvom, vápenkárstvom, povozníctvom, za prvej ČSR poľnohospodárstvom, pestovaním konopí, tkáčstvom a výšivkárstvom. Obec bola v rokoch 1938 - 1945 pripojená k Maďarsku. Symboly baníctva ako hlavného zdroja obživy sa stali podkladom pre vznik pečatidla v 19. storočí, podľa ktorého bol v roku 2004 navrhnutý a miestnym zastupiteľstvom schválený erb mestskej časti.
V súčasnosti má MČ Kavečany rozlohu 10,5 km2 a počtom obyvateľov 1150 patrí k tzv. „malým“ mestským častiam mesta Košice s charakteristickým vidieckym spôsobom života. Význam a malebnosť Kavečian podčiarkuje okolitá príroda, zoologická záhrada, lyžiarsky areál a letná bobová dráha. Z Kavečian vedú turistické a cyklistické trasy cez Hrešnú na Vysoký vrch a do širokého atraktívneho okolia.

Bc. Agáta Šemráková
rodáčka z Kavečian na záver vysokoškolského štúdia spracovala bakalársku prácu na tému Zvyky a tradície obce Kavečany. Pri tejto príležitosti objavila niekoľko starých fotografii, ktoré ju veľmi zaujali. Začala sa zaujímať o ďalšie a postupne nazbierala viac ako 200.
Fotografie využíva pri svojej práci učiteľky v Materskej škole. V škole zbierka slúži ako pomôcka pri výchove najmladšej generácie. Svojim obsahom však má širší a hlbší význam. Je svedectvom o ľuďoch a živote v Kavečanoch. Prináša obrázky z každodenného života ale najme a zo sviatočných a prelomových chvíľ v živote človeka.
Pri príležitosti prípravy 35. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia folkfest predstavujeme jej zbierku aj širokej verejnosti.

Kategórie:
Vstupná brána:
Forma:
  • výstava
Žáner:
  • folklór
  • tradície
Cieľová skupina:
  • školáci 6-15 rokov
  • mládež 15-18 rokov
  • dospelí
  • seniori
Príloha:
Otváracie hodiny:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí