Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Svätojánska noc na ktorú nezabudnete - Jánske ohne nad Šíravou 2019

22.6.2019
Vinianske jazero

Letné podujatie Jánske ohne na Šíravou približuje zvyky starých Slovanov. Mnohé sa viažu k najkratšej noci v roku, Svätojánskej noci. Slobodné ženy, ktoré chcú spoznať svojho budúceho muža, musia pozrieť do Jánskeho ohňa cez venček uvitý z deviatich lúčnych kvetov nazbieraných na deviatich lúkach. Či je táto milá povera pravdivá, to môžete zistiť sami už 22. júna 2019, keď sa na Šírave vrátime k zvykom a tradíciám, ktoré vzbudzujú príjmené zimomriavky. Jánske ohne nad Šíravou 2019 sa opäť rozhoria v areáli Vinianského jazera.

 

 

Pálenie ohňov a preskakovanie vatier, chytanie svätojánskych mušiek, kúpanie v jazere pred východom Slnka. Takto sa v minulosti zabávali na Jána naši predkovia. Bylinkárky mali počas tejto noci na perno, potrebovali nazbierať liečivé rastlinky, lebo iba tie, ktoré boli natrhané počas Jánskej noci, mali magickú silu.

 

 

Modernejšia verzia Svätojánskej noci je rovnako okúzľujúca, tajomná a plná čarov. Začína sa výstupom na Viniansky hrad. Na návštevníkov tam bude čakať hradný pán alebo šermiari v dobových kostýmoch. Dospelí môžu degustovať chutné vinianske vínka. Chýbať nebudú atrakcie pre deti. Poteší ich kúzelnícke predstavenie a pripravené budú aj rôzne súťaže. O dobrú náladu sa postará folklórny súbor.

 

 

Pri Vinianskom jazere sa budete môcť napiť z čarovného svätojánskeho čaju pripraveného z troch bylín - ľubovníka, paliny a materinej dúšky. Tvrdí sa, že ak sa z neho napijú dvaja ľudia, budú sa mať po celý život radi. K ľudovému tancu a spevu neodmysliteľne patria aj trhy s remeselnými výrobkami. Neopakovateľný zážitok prinesie súmrak, keď sa pri Vinianskom jazere rozhoria jánske ohne. Táto tradícia v niektorých kútoch Slovenska zaniká, no v našom regióne pretrváva už viac ako desaťročie.

Tak si nenechajte túto príležitosť ujsť, Janské ohne sú jednoducho excelentné. Celý program nájdete v galérii, tak sa nechajte inšpirovať a zažite magickú Svätojánsku noc pri Vinianskom jazere.

Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.