Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Štítnik - Gotický kostol

V 14. storočí začali stavať v Štítniku veľkolepo poňatý chrám, ktorý bol zasvätený Blahoslavenej Panne Márii. Na prvý pohľad zaujme svojou mohutnosťou a vežou, postaveniu na západnej strane.
Omnoho zaujímavejšie je však vnútro kostola, v ktorom sa okrem zaujímavých architektonických detailov nachádza jedna z najkrajších gotických obrazární na našom území. Prakticky až na niekoľko prázdnych miest sú všetky steny kostola pokryté freskami. Zakrytá plocha má veľkosť približne 180 - 200 m2. Najstaršie maľby pochádzajúce z poslednej tretiny 14. storočia sú vytvorené podľa talianskych predlôh. Mladšie vznikali v 15. a 16. storočí pod vplyvom nemecko - českej orientácie a predstavujú rôzne v stredoveku obľúbené náboženské cykly, postavy apoštolov, svätcov, ale aj postavy súčasníkov, ktoré tvorcovia nástenných malieb videli okolo seba; tak medzi nimi nájdeme aj maľby znázorňujúce pracovné úkony a vtedajšie pracovné nástroje. Maľby boli odkryté v rokoch 1908 - 1909.
Okrem nádherných fresiek si v kostole určite prezrite krstiteľnicu, vyrobenú v roku 1454 a kamenný chór s organom. Nedávny výskum potvrdil, že sa jedná pravdepodobne o najstarší funkčný organ na Slovensku, jeho vznik sa datuje ku koncu 15. storočia.
V kostole sú umiestnené aj náhrobné dosky, medzi nimi napríklad aj náhrobná kamenná doska Štefana Bebeka z roku 1594.

Pre návštevu kostola kontaktujte Farský úrad evanjelický a. v., Teplická 208, Štítnik, tel.: 058/793 13 42, 0907 249 688, 0918 696 618.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 7 ľudí