Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spoznávajte krásy Zemplína počas júnových podujatí

Dolný Zemplín – to je časť Slovenska, ktorú sa oplatí vidieť aj v roku 2019. A nemusíme byť nevyhnutne „klišéoidní“ a rozpisovať sa len o Zemplínskej šírave. Slovenské more obkolesuje nádherná príroda a, ak zvolíme širší rádius, aj množstvo zaujímavých miest.

Menším „bratom“ Šíravy je neďaleké Vinianske jazero. To síce už na pohľad neevokuje more, no na druhej strane pôsobí viac étericky, komornejšie, pokojnejšie... Každý rok, koncom júna, sa tu koná jedno z najvyhľadávanejších podujatí v celom Košickom kraji. Jánske ohne nad Šíravou sú poctou starým slovanským zvykom, ktorými ľudia počas letného slnovratu velebili prírodné sily.

 

S podujatím sa každoročne spája aj výstup na Viniansky hrad. Už niekoľko rokov na jeho zachovaní a obnove pracuje združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Na hrade sa tak môžete stretnúť s pracovníkmi oblečenými v dobových odevoch, ale aj so všakovakými aktivitami počas celého roka. Najnovším prírastkom na hrade je replika stredovekého šliapacieho žeriavu, aký tak ľahko naokolo nenájdete.

Ak sa vrátime k Zemplínskej šírave, za zmienku určite stojí možnosť doružova sa „vyčilovať“ v jedinečnom aquaparku, ktorý je súčasťou Thermal Šírava SPA Resortu.

 

 

Ak budete v Michaloviach, napríklad na Zemplín Veterán Rallye, určite si odskočte do neďalekých Sobraniec. Nachádza sa tam unikátne Gitarové múzeum a v ňom stovky exponátov. Toľko gitár pokope, to je niečo svetové. Naozaj. Múzeá s podobnou zbierkou by ste totiž na svete rátali na prstoch dvoch, možno len jednej ruky.

 

 

Bažíte po zaujímavých miestach a histórii?

A keď k tomu ešte primiešame aj dávku spirituality, určite by ste na Zemplíne nemali vynechať drevené kostoly. Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Chrám v Inovciach je síce „len“ národnou kultúrnou pamiatkou, no aj v ňom vás určite upúta to, čo drevené chrámy charakterizuje najviac: nenápadný či skromný zovňajšok a fascinujúci interiér.

Ak chcete byť in (a to určite chcete, však?), skočte do Beňatiny. Táto obec ukrýva niekdajší lom, ktorý po zastavení ťažby zaplavila spodná voda. Voda v beňatinskom lome má nádherné tyrkysové sfarbenie a pri troche predstavivosti na skalnej stene zbadáte aj odtlačok veľryby. Koleník a spol tu točili scény zo známeho ukrajinsko-pohranično-pašerácko-gangsterského filmu Čiara. Inak, kúpanie sa tu oficiálne povolené nie je, takže ak by ste chceli brať prvú vetu tohto odseku až príliš doslovne, dohodnime sa, že od nás to nemáte, dobre?

 

 

Tých z vás, ktorí majú viac trpezlivosti a vedia, že na dobré si treba počkať, možno upúta slovné spojenie: Senianske rybníky. Táto národná prírodná rezervácia je jednou z najvýznamnejších ornitologických lokalít v strednej Európe a zaujímajú sa o ňu vedci i ochranári z celého sveta. Ak ste vášniví birdwatcheri (po slovensky: pozorovatelia vtáctva) a ešte ste na tomto mieste neboli... Nuž, asi ste o tom vášnivom birdwatcherstve nehovorili pravdu.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.