Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Spišský Jeruzalem v tomto roku s Komajotou

Prostredný májový týždeň prinesie pod Spišský hrad jedinečné duchovné podujatie, ktorého názov je totožný s názvom jednej z najstarších kalvárií na našom území. Spišský Jeruzalem ponúkne bohatý program spojený so spiritualitou. Headlinerom festivalu je kapela Komajota a práve počas Spišského Jeruzalema sa môžete tešiť na jedinečné komentované prehliadky celej krížovej cesty.

Organizátori festivalu a zároveň partneri projektu Spišský Jeruzalem sa snažia priblížiť čiastočnú históriu tohto miesta - od Katedrály sv. Martina, cez Pažicu až po Sivú bradu. Tu v 17. stor. za pôsobenia Juraja Bársonyho, spišského prepošta, neskôr jágerského biskupa a členov Spoločnosti Ježišovej - Jezuitov bola vystavaná kalvária typu Jeruzalemská (Calvario Jerusalem). Vedome formovaná religiózna krajina, usporiadanie kaplniek, vzdialenosti medzi nimi, približujú udalosti posledných dní Ježišovho života.

Program 6. ročníka Spišského Jeruzalema zahŕňa množstvo zaujímavých aktivít - vystúpenia speváckych zborov i sólistov, divadelné predstavenia a rôzne sprievodné akcie, ako stredoveký stanový tábor, remeselné trhy či obľúbené razenie medailónov pútnika. Jedným z vrcholov kultúrnej časti programu Spišského Jeruzalema je koncert skupiny Komajota, v nedeľu 20. mája o 17:00..

Spoznajte lokalitu Spišského Jeruzalema s informáciami z prvej ruky!

Medzi lákadlá festivalu Spišský Jeruzalem patrí možnosť na vlastné oči a nohy si prejsť celú krížovú cestu, ktorá je replikou (v mierke 1:1) tej originálnej, jeruzalemskej. Okruh exkurzie má dĺžku asi 3,5 km a prehliadka trvá 2 hodiny. Spišský Jeruzalem sa rozprestiera v lokalite zvanej Pažica a pochádza zo 17. storočia, keď nebolo presúvanie sa po svete také dostupné a jednoduché. Ľudia na Spiši si takýmto spôsobom priblížili Jeruzalem a mohli ešte intenzívnejšie prežívať duchovné rozmery späté s krížovou cestou.

 

Galéria: