Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Rožňava - strážna veža

Sú miesta, ktoré históriu pripomínajú a sú miesta, ktoré históriu majú. Strážna veža v Rožňave má aj bohatú históri, aj pripomína časy dávno minulé a deje, ktoré ohrozovali obyvateľov mesta.
Turecká rozba v 17. storočí patrila k najčastejším témam pri jednaní mestských rád, ale aj v rozhovoroch obyčajných smrteľníkov. Nebolo tomu inak ani v baníckom slobodnom kráľovskom meste Rožňava.
Uprostred noci, kedysi v roku 1643 položili členovia mestskej rady základný kameň novej veže, ktorá mala byť podľa ich priania a uznesenia poriadne vysokou ochrankyňou obyvateľov Rožňavy a širokého okolia - zvony, ktoré na nej umiestnili, ohlasovali nebezpečenstvo do ďaleka. Poriadne vysoká znamenalo presne 36 a pol metra. Pre ľudí, ktorí si ťažko vedeli predstaviť dnešné mnohoposchodové stavby výška skutočne nevídaná.
Neustále ataky Turkov, protihabsburské povstania, ktoré vyvrcholili až do spojenia nespokojných šľachticov práve s Turkami len preto, aby pokorili nenávidenú dynastiu, to všetko hatilo plány na skoré vybudovanie veže. Podarilo sa to až v roku 1654 a od tých čias veža slúži nielen ako pozorovateľňa a ohlasovňa nebezpečenstiev, ale aj ako nsiteľka veľkých hodín.
Celú históriu strážnej veže v Rožňave prvýkrát podrobne popísal Viktor Miškovský v rokoch 1878 - 1888.
Dnes, po rekonštrukcii, ktorá bola vykonaná v roku 1997, slúži strážna veža pre zvedavých návštevníkov Rožňavy, ktorí chcú vidieť mesto a jeho okolie z výšky.
Prehliadku veže zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave.

Vstupy:
Po-Pi: 08:00 - 15:30
So: 08:00 - 11:30

Vstupné:
dospelí: 1 € / deti 0,50 €

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 1 ľudí