Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Redizajn galérie ZOS

Ciele projektu
Posilnenie regionálneho rozvoja, zlepšenie kvality života. Skvalitnenie služieb kultúrneho cestovného ruchu. Posilnenie cestovného ruchu na Vínnej ceste. Posilnenie kreatívnej ekonomiky.
Špecifický cieľ projektu - Revitalizácia galérie podľa požiadaviek kladených na moderné galerijné priestory, vytvorenie informačného a komunitného centra TI. Zriadenie virtuálnej galérie a konferenčného priestoru pre cestovný ruch s technikou na tlmočenie.

Východisková situácia
Interiér galérie Zemplínskeho osvetového strediska sa nachádza v historickom objekte postavenom v roku 1911 v klasicistickom štýle, ako účelová budova obchodnej a úverovej banky. V budove sa zachovala časť leptaných okien a vitráži a reprezentačná sieň na prízemí s bohatými korintskými hlavicami. Interiér samotnej galérie nikdy neprešiel komplexnou odbornou a plnohodnotnou rekonštrukciou, vždy to boli len nevyhnutné zásahy a úpravy. Na mnohých materiáloch a pôvodných konštrukciách sa ukazuje zub času. Niektoré prvky neodborne a svojvoľne upravované dehonestujú charakter a historickú hodnotu objektu, tie je potrebné odstániť a prinavrátiť im pôvodný charakter. Samotné nosné stĺpy v interiéri a steny sú zahalené nánosmi farby, čo neprospieva plasticite a výtvarnej hodnote ríms a hlavíc stĺpov, kde sa postupne reliéf stráca pod jej vrstvami. Pilastre vystupujúce zo stien sú obložené nevhodným obkladovým materiálom. Dverné konštrukcie si vyžadujú odborné reštaurovanie a nové kovania kľučiek dverí. Podlahovú krytinu vo vstupnej predsieni i v galérii tvorí dlažba v pomerne malom formáte, ktorá je znehodnotená a je nevyhnutné ju nahradiť novou kvalitnejšou podlahovou krytinou. Je potrebné zmeniť počet okruhov osvetlenia a umiestnenie ovládania osvetlenia galérie. Odstránenie starých a nevyhovujúcich výstavných panelov a výmena zariaďovacích prvkov galérie.

Situácia po ukončení realizácie projektu
Redesign galérie a vstupu odstráni poruchy a prinesie nový vzhľad a kvalitu priestoru. Návrh podčiarkuje charakter objektu a pozdvihuje samotného génia loci domu. Priestor galérie dostáva novú liatu epoxidovú podlahu, ktorá nepúta pozornosť, je ľahko udržiavateľná a pozdvihuje charakter priestoru. Vo vstupnej časti je podlaha s protišmykovou úpravou. Nové panely a stojany pre vystavované diela sú jednotného formátu a materiálového vyhotovenia v jemnej šedej farbe. Dverné konštrukcie sú reštaurované a doplnené novými kľučkami dverí. Osvetlenie galérie je osadené v strope s úspornými LED svietidlami v posuvnej rampe, čo poskytuje osvetľovanie galérie a jednotlivých exponátov a vytváranie scén v priestore. V rámci ovládania svietidiel sú osadené nové spínače. Pri vstupe do galérie informačný panel TI s mini stolíkom, ktorý zahŕňa všetky potrebné označenia, ktoré sú v súčasnej dobe svojvoľne rozmiestnené po galérii a pôsobia rušivo. Súčasné stoličky, ktoré slúžia pri rôznych konferenciách a diskusiách nie sú stohovateľné, sú veľmi robustné a ťažkopádne. Tie sú nahradené novými subtilnými stoličkami v bielej farbe, ktoré zapadajú do celého konceptu galérie. Verikálne žalúzie sú nahradené textilnými roletami v bielej farbe, ktoré je možné využiť aj pre projekciu. Budú inštalované zariaďovacie prvky virtuálnej galérie. Tak galéria dostáva súčasný moderný charakter v srdci historického objektu mesta Michalovce, ktoré je vstupnou bránou na Vínnej ceste.

Spôsob realizácie projektu
Odstránenie nevyhovujúcej a poškodenej dlažby, drôtových panelov, žalúzií, svietidiel, existujúcich kovaní, dizajnovo nevhodných stoličiek, ktoré sú nestohovateľné, ťažko skladovateľné, odstránenie strarých spínačov osvetlenia a nevyhovujúcich stolov.
Reštaurovanie interiérových dverí, odstránenie nánosov farby, laku, očistenie vitráží od farby, výmena nevhodného zasklenia dverí, odstránenie nežiaducich prvkov, redesign grafiky galérie a to všetko s odsúhlasením Pamiatkového úradu v Košiciach.
Úprava liatou podlahou, ktorá má vysokú odolnosť voči mechanickému a chemickému zaťaženiu. Je možné namiešať ľubovoľný odtieň podľa typizovanej RAL. My volíme bielu farbu kvôli čistote priestoru a kontrastu s inými prvkami pripraveného redesignu, ako aj vystavovanými exponátmi.
Inštalácia nových prvkov.
Virtuálna galéria - inštalovanie zariaďovacích prvkov.

Udržateľnosť výsledkov projektu
Redesign výstavnej galérie a zároveň miesta mnohých kultúrnych aktivít v historickej budove je dôstojným krokom pre zatraktívnenie tohto priestoru pre príchodzieho z tohto regiónu, ale aj vzdialenejšieho sveta. V roku 2012, 2013 a aj v roku 2014 bude informačným a komunitným centrom TI. Sústredíme tu svoj potenciál , aby sme ponúkli všetko, čo prichádzajúci turista potrebuje - dôstojný priestor, informácie, atraktivitu. Zároveň si dovolíme pripomenúť, že je jedným z najkrajších kultúrnych priestorov na území mesta, v jeho srdci. Ako informačné centrum poskytne priestor podnikateľským subjektom propagovať svoje ubytovacie, stravovacie  a športovo - relaxačné služby. Zároveň bude pribúdať schválených projektov v  rámci ďalších výziev TI, ktoré môžu využiť tento priestor. Myšlienka zblížiť európske mestá prináša kultúrny a sociálno - ekonomický prínos. Virtuálna galéria poskytne možnosť prezentácie osvecovaním (projekciou). V budúcnosti zakúpime techniku na tlmočenie, čím vznikne moderný konferenčný priestor pre kultúrny cestovný ruch. Hlavným cieľom EHMK je zaistiť výmenu poznatkov, skúseností medzi EHM kultúry. Ich iniciatívy sú významnými aktivitami v oblasti kultúry s cieľom upozorniť na rôznorodosť európskych kultúr. Neopomenieme ani priblíženie druhého EHMK 2012 (Marseille), ich väzieb v šírení interkultúrneho dialógu.

Termín realizácie projektu
08/2012 - 10/2012

Výška poskytnutej dotácie
14 873,35 €

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <iframe> <p>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí