Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Projekty podporené cez TOP LOKALITY 2018

Beňatinské jazero (výška dotácie 25 000 €)

Obec Beňatina v Sobraneckom okrese je známa najmä vďaka prírodnej pamiatke - Beňatinskému travertínu. Populárne jazero, ktoré už na prvý pohľad pripomína chorvátske Plitvice, je od obce vzdialené len dva kilometre. Okrem toho sa nachádza v širšom okolí TOP lokality UNESCO - Ruská Bystrá. Táto lokalita sa teší čoraz väčšiemu záujmu verejnosti a snahou obce je, aby bola nielen príťažlivým, ale najmä bezpečným miestom na turistiku. Tento rok je v okolí jazera naplánovaná inštalácia technických zariadení prostredníctvom dotácie z programu Terra Incognita. Pribudnúť má aj bezpečnostné zábradlie na dolnej vyhliadke a v nástupnej časti vyhliadkového chodníka lomu. Údržbu areálu Beňatinského lomu vrátane terénnych úprav v okolí bude zabezpečovať obec Beňatina. Ďalšou novinkou bude informačné a orientačné značenie v areáli lomu Beňatina a jeden FOTOPOINT. Prehliadka Beňatinského lomu a travertínu je už zaradená do produktu CR (Špacirki po okoľici).

Sprístupnenie a revitalizácia ruín paulínského kláštora v Gombaseku (výška dotácie 19 000 €)

Gombasecké údolie sa rozprestiera uprostred Národného parkuSlovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná. Práve tu sa nachádzaznáma Gombasecká jaskyňa, ktorá bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO apatrí medzi najvýznamnejšie v Slovenskom krase.Veľmi významnýje všakaj areál zaniknutého gotického kláštora Paulínov zo 14. storočia.Ide o sakrálnu pamiatku, ktorá savďaka podpore programu Terra Incognita stala súčasťou náučného chodníka Gombasek už v roku 2017. Chodník, ani ruiny paulínskeho kláštora si nevyžadujú sprievodcu, a turisti si ich môžu prezrieť samostatne. Tento rok tu má pribudnúť nový vstupný objekt a informačné prvky v areáli kláštora, pričom financovanie bude zabezpečené formou dotácie z programu Terra Incognita. Dlhodobým zámerom je postupná celková rekonštrukcia chrámovej lode kláštora s použitím pôvodného stavebného materiálu, ktorý bol využitý na stavbu ostatných neskorších objektov, a teraz sa nachádza v areáli určenom na sanáciu. Tentojedinečný sakrálny priestor je vhodnou lokalitou na usporadúvanie sobášov, koncertov a rôznych kultúrnych podujatí. Na opačnom konci náučného chodníka, v samotnom areáli prírodnej pamiatky UNESCO, sa nachádza jeden z posledných dobových architektonických artefaktov, ktorý symbolizuje novodobú históriu Gombaseckej jaskyne ako prírodnej atraktivity. Je to objekt odpočinkovej terasy, ktorá bola súčasťou letnej reštaurácie situovanej pri vstupe do jaskyne. Tento rok ju čaká revitalizácia so zachovaním pôvodného konštrukčného riešenia.

Karpatské klenoty UNESCO (Ruská Bystrá) (výška dotácie 6 000 €)

Obec Ruská Bystrá sa nachádza v najvýchodnejšej časti dolnozemplínskeho regiónu v okrese Sobrance v Košickom kraji. Dominantou obce jedrevený gréckokatolícky Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša, ktorý patrí do skupiny drevených chrámov slovenskejčasti Karpatského oblúka. Tieboli 7. júla 2008 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obec sa tento rok rozhodla s pomocou finančného príspevku z programu Terra Incognita zabezpečiť garantované sprístupnenie chrámu v hlavnej turistickej sezóne 2018. Pozitívny zážitok najmä u zahraničných turistov majú umocniť zvukový výklad preložený do niekoľkých jazykov. Vďaka audio sprievodcovi sa návštevníci budú môcť plnohodnotne oboznámiť s touto pamiatkou. Okrem toho pribudnú v areáli chrámu aj navigačné a informačné tabule a oddychová návštevnícka zónav priestoroch zázemia kostolíka (areál neďalekého kultúrneho domu). Krbová pec s posedenímposkytne návštevníkom možnosť urobiť si po prehliadke chrámu prestávku a odpočinúť si pred ďalšou cestou.

Zážitok na stredovekom hrade nad Vinným (výška dotácie 10 000 €)

Hrad nad Vinným už šesť rokov zažíva premenu z nebezpečnej ruiny na prístupný stredoveký hrad s nevšedným zážitkom z atmosféry života na hrade a záchranných prác. Tie sa na hrade realizujúbez elektriny s maximálnou snahou priblížiť stredoveký stavebný postup a život na hrade s cieľom vytvoriť nevšednú atmosféru a zážitok pre návštevníkov hradu nad Vinným a nášho kraja.

Na hrade tento rok zhotovia funkčnú repliku stredovekého dreveného šľapacieho žeriavu a vyrobia aj hudobný prenosný organ do hradného paláca. Okrem toho budú vyhotovené kostýmy pre hradnú posádku a remeselné dielne sa dočkajú nového materiálneho vybavenia.

Tento projekt má zlepšiť a rozšíriť ponuku zážitkových aktivít počas návštevy hradu, vylepšiť značenie trás výstupu na hrad zo všetkých smerov, skvalitniť prístupovú asfaltovú cestu a zlepšiť informovanosť hostí okolitých rekreačných oblasti o blízkej nevšednej kultúrnej pamiatke hradu nad Vinným.

 

 

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.