Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Preneste sa do rozprávky

Obec Slavošovce mnohí ani nepoznajú, no jej rodák je známy všetkým generáciám po celom Slovensku. P. E. Dobšinský, slovenský evanjelický kňaz, folklorista a slávny zberateľ ľudovej slovesnosti zanechal po sebe hlavne množstvo rozprávok, no jeho meno neostalo len v knihách. Len kúsok za obcou, uprostred hustého lesa, pri vstupe do tajomného tunela Homôlka sa ukrýva až čarovný areál, určený na relax a zábavu, ktorý je venovaný práve jemu a jeho tvorbe. 

Toto magické miesto plné výjavov z rozprávok bolo postavené vďaka odhodlaniu a chuti zamestnancov lesného družstva Slavošovce. Areál sa za posledné roky rozrástol o drevené sedačky, detské hojdačky a preliezky, altánky, ale aj pódium. 

 

 

Košický samosprávny kraj cez program Terra Incognita taktiež prispel na viacero objektov a aktivít spojených práve s týmto areálom. V roku 2012 bol podporený projekt “Vstupná úprava tunela pod Homôlkou”. Išlo o rekonštrukciu vstupného portálu vzácnej technickej pamiatky. Tunel pod Homôlkou alebo Slavošovský tunel je nedokončený 2400 metrov dlhý tunel na nedostavanej železničnej trati z Revúcej do Slavošoviec, na pomedzí okresov Revúca a Rožňava. V roku 2015 bolo z programu Terra Incognita podporené podujatie “Koncert v Tuneli pod Homôlkou” venovaný taktiež P. E. Dobšinskému. 

Posledná výrazná podpora zo strany Košického samosprávneho kraja prišla v roku 2016, keď v priestoroch areálu postavili samotnú rozprávkáreň - išlo o štvorsúsošie z výjavov rozprávok P. E. Dobšinského, ktorého dominantou je detský dračí kolotoč. Objekt obsahuje umelecký prístrešok a nové drevorezby, za ktorými stoja rezbári z lesného družstva Slavošovce. 

 

 

Projekt rozprávkareň prispel ku kompletizácii rekreačno-oddychového miesta a rozšíreniu možností trávenia voľného času pre detských aj dospelých návštevníkov areálu. Toto miesto je voľne prístupné pre kohokoľvek. Tvorcovia rozprávkárne upozorňujú a prosia všetkých, aby v areáli udržiavali poriadok a akýmkoľvek spôsobom neničili objekty. 
 

Pri návšteve obce Slavošovce si môžete pozrieť aj niekoľko ďalších dominánt, napr. pôvodný gotický kostol zo 14. storočia, barokovo rozšírený, ktorý je chrámom evanjelickej cirkvi augsburského vyznania s pôvodnou vnútornou časťou kostola a zatiaľ neodkrytými freskami ruthenského obyvateľstva. Uprostred obce sa nachádza rodný dom samotného Pavla Emanuela Dobšinského – slovenského Homéra so zaujímavou a pútavou expozíciou z jeho života a života obce. Medzi významné historické objekty patrí aj pomník zakladateľky najstaršej papierne J. Gyúrkyovej na miestnom cintoríne a pomníky padlým v SNP a 2. svetovej vojne.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.