Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

PAROU RUŠEŇ POHÁŇANÝ

Košický kraj

Už o dva týždne, a to konkrétne cez víkend 22. – 23. apríla 2017 sa uskutoční 17. ročník tradičného podujatia Rušňoparáda, ktoré je určené nielen všetkým milovníkom historických vláčikov. Podujatie sa bude konať v košickom Rušňovom depe ZSSK (Pri bitúnku 2) každý deň od rána od 9.00 h.

billboard_0.jpg

 

Pre návštevníkov Rušňoparády budú pripravené zábavné atrakcie, kreatívne dielne, občerstvenie, hudba, premietania a ďalší program. Mimoriadne nostalgické vlaky privezú návštevníkov do depa aj z takých miest, kde už dnes osobné vlaky nepremávajú.

rusnoparada-104-1600x900.jpg

Do depa bude tiež premávať z hlavnej stanice Košice kyvadlová doprava – vlak každú hodinu od 8.15 do 18.15 h a naopak z depa na hlavnú stanicu každú hodinu od 8.45 do 18.45 h. Počas podujatia bude tiež premávať mimoriadna bezplatná doprava DPMK – autobus z Nám. Maratónu mieru cez Nám. osloboditeľov do depa každú hodinu od 9.00 do 16.00 h a z depa na Nám. Maratónu mieru každú hodinu od 9.30 do 16.30 h.

rusnoparada-267-1600x900.jpg

Vstupenky na Rušňoparádu získate priamo pri hlavnom vstupe do depa alebo pri zakúpení cestovného v mimoriadnych nostalgických vlakoch, ktoré zabezpečujú návoz priamo do areálu. Cena vstupenky pre dospelého sú 3,00 €, deti vo veku od 3 do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 1,00 € a rodinná vstupenka (dvaja rodičia a dve a viac vlastných detí) stojí 7,00 €. Vstupné platí na obidva dni podujatia.

 

 

 

V rámci podujatia Rušňoparáda sa predstavia štyri parné rušne a tucet jedinečných historických vozňov vrátane dvoch unikátnych luxusných historických vozňov – prezidentského salónneho vozňa a reštauračného vozňa, ktoré jazdili v slávnych vlakoch Trans Europe Express v období zlatej éry železnice v Európe (60. a 70. roky minulého storočia). Pre zoznam vystavenej techniky kliknite TU.

Na podujatí sú okrem historickej a súčasnej železničnej techniky aj viac ako dve desiatky sprievodných aktivít a atrakcií či vystúpení. Pre úplný program podujatia kliknite na Program.

Pre viac informácií o podujatí volajte na tel. č. +421 910 900 957 (Mgr. Igor Holéczy), píšte na e-mailové adresy kezeleznica@gmail.com a holeczyi@gmail.com alebo si kliknite na http://www.rusnoparada.sk.

rusnoparada-226-1600x900.jpg

Košice sú najväčším mestom východného Slovenska a druhým najväčším mestom celého Slovenska. Sú sídlom Košického samosprávneho kraja, okresu Košice i Košice – okolie. Mesto je diaľnicou D1 spojené s tretím najväčším mestom Slovenska – Prešovom (36,5 km, 31 min.) ako i hlavným mestom Slovenska – Bratislavou (453 km, 4 h 45 min.). Košice sú súčasťou Košicko-Bohumínskej železnice a sú prepojené s viacerými mestami vo všetkých smeroch. Mesto je so svetom spojené aj vďaka letisku s medzinárodným významom Letisko Košice (kód letiska IATA: KSC). Pre nájdenie autobusového alebo vlakového spojenia kliknite na http://cp.atlas.sk/vlakbusmhd/spojenie/. V meste je veľmi dobre rozvinutá mestská hromadná doprava. Previezť sa môžete električkou, trolejbusom alebo autobusom. Pre viac informácií o spojeniach a výške cestovného kliknite na Dopravný podnik mesta Košice. Ak nepreferujete verejnú dopravu, v meste fungujú viaceré autopožičovne či taxi služby.

bielanoc36.jpg

Dominantou mesta je gotický Dóm sv. Alžbety – najvýchodnejšie postavená gotická katedrála západného typu. Medzi ďalšie významné budovy mesta patria kaplnka sv. Michala, Urbanova veža, či Štátne divadlo. Sídli tu Východoslovenské múzeum i Slovenské technické múzeum. Vo Východoslovenskom múzeu môžete nájsť Košický zlatý poklad – unikátny nález zlatých mincí. Tvorí ho 2 920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Medzi ďalšie expozície Východoslovenského múzea patria Storočia v umení, Príroda Karpát, drevený kostolík z Kožuchoviec, ktorý sa nachádza priamo na nádvorí múzea, ale i Miklušova väznica s katovým bytom, Stredoveká fortifikácia mesta Košice – kazematy, Rodošto – pamätný dom Františka II. Rákocziho a Dom remesiel (Východoslovenské múzeum - Námestie Maratónu mieru 2, 040 01 Košice, tel. č.: +421 55 622 03 09, e-mail: info@vsmuzeum.sk, web: www.vsmuzeum.sk).

nocmuzei-97_0.jpg

fontana-18.jpg

Slovenské technické múzeum (STM) ako jediné múzeum technického zamerania na území Slovenska poskytuje komplexný pohľad do histórie a tradícií vedy a techniky. Expozície múzea sú napr. Baníctvo, Hutníctvo a metalurgia, Vývoj geodetickej techniky a kartografie a mnohé ďalšie. Súčasťou múzea je i planetárium. STM má viaceré pobočky nielen v meste Košice a Košickom kraji, ale na celom Slovensku (napr. Múzeum letectva v Košiciach, Hámor v Medzeve, Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej, ...).

V meste sa tiež nachádza Východoslovenská galéria, unikátne archeologické múzeum Dolná brána, Múzeum Vojtecha Lӧfflera, Pamätná izba Sándora Máraiho, viaceré kostoly a tri synagógy. Jedna zo synagóg, Dom umenia, slúži ako budova Štátnej filharmónie Košice.

Okrem Štátneho divadla pôsobia v Košiciach aj špecializované divadlá, ako napr. maďarské Divadlo Thália Színház, jediné profesionálne Bábkové divadlo na východnom Slovensku alebo profesionálne rómske Divadlo Romathan.

 

ke-136.jpg

V Košiciach sa nachádza aj rozlohou tretia najväčšia ZOO v Európe, najväčšia botanická záhrada na Slovensku, pre všetkých milovníkov panoramatických výhľadov sa na sever od mesta nachádza pri archeologickom nálezisku košického hradu vyhliadková veža Hradová.

Občianske združenie, ktoré organizuje Rušňoparádu, tiež prevádzkuje detskú železničku na trati z Čermeľa do Alpinky. Jazda historickým vláčikom je zážitok určite nielen pre najmenších. V rekreačnom areáli Alpinka sa tiež nachádza jeden z mnohých lanových parkov Tarzania.

V roku 2013 boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry a v roku 2016 Európskym mestom športu. Košice sa s konceptom šošovkovitého historického jadra mesta tiež uchádzajú o zápis do Kultúrneho dedičstva UNESCO.

e-news-26.jpg

V Košiciach sa nachádza nespočetné množstvo ubytovacích zariadení rôznych kategórií a tried od 1* - 5* hviezdičkové hotely, cez útulné penzióny po turistické ubytovne pre nenáročných návštevníkov. Pre viac informácií o ubytovaní kliknite na Ubytovanie alebo https://www.booking.com.

Pre všetkých labužníkov, gurmánov, fajnšmekrov, skrátka milovníkov dobrého jedla, ponúkajú Košice reštaurácie s domácou i medzinárodnou kuchyňou. Pre tých, ktorí si len chcú posedieť pri šálke dobrej kávy a koláčiku žijú Košice i rušným kaviarenským životom. Mnohé lokálne vína z Východoslovenskej a Tokajskej vinohradníckej oblasti môžete ochutnať v početných vinárňach. Ale ani ten, kto má rád pivo, nebude v Košiciach sklamaný. Pre tých, ktorí vyhľadávajú nočný život sa v meste nachádzajú mnohé bary.

folkfest-19.jpg

V meste pôsobia viaceré informačné kancelárie. Priamo oproti Dómu sv. Alžbety, na rohu Hlavnej a Alžbetinej sa nachádza Mestské informačné centrum. Oblastná organizácia cestovného ruchu Košice – Turizmus prevádzkuje svoje návštevnícke centrum na Hlavnej 59 v budove starej radnice. Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus zriadila a prevádzkuje prvé a jediné informačné centrum Regionálny informačný bod, ktoré poskytuje informácie návštevníkom o celom Košickom kraji.

Preto veríme, že si toto mesto zamilujete tak ako my, navštívite ho a budete sa tu neustále a s radosťou vracať, či už na podujatie akým je napr. Rušňoparáda alebo len tak.

 

Užitočné linky:

Oficiálne stránky mesta Košice

Rušňoparáda

Rušňoparáda na Terra Incognita

Košice na Terra Incognita

OOCR Košice – Turizmus

KOCR Košice Región Turizmus

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.