Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Oslava slnovratu ako za (pra)starých čias

Svätojánska noc bola kedysi plná čarov. Naši predkovia totiž verili, že má magickú moc. S tým súvisí viacero povier, ktoré sa viažu práve k najkratšej noci v roku, a rovnako k oslave letného slnovratu. Tradovalo sa, že v noci z 23. na 24. júna majú všetky živly veľkú silu. Azda najznámejšou tradíciou je pálenie jánskych ohňov, ktoré symbolizuje víťazstvo slnka nad tmou. Preskakovanie ponad vatru malo zároveň zbaviť mladých ľudí chorôb a neplodnosti. Oheň taktiež symbolizoval ochranu pred nadprirodzenými bytosťami vrátane vodníkov, víl, duchov a bosoriek. Osobitný význam mali bylinky zozbierané počas tejto noci, ktorým ľudia pripisovali rôzne ozdravujúce účinky.

Pálenie vatry, ale aj mnohé ďalšie Svätojánske zvyky vám aj tento rok poodhalíme na obľúbenom podujatí Jánske ohne nad Šíravou. Veľká Oslava Slnovratu odštartuje v piatok 22. júna na Vinianskom jazere, neďaleko Michaloviec. Pripravené sú ukážky tradičných remesiel aj moderovaná ochutnávka slovanských jedál. Deti sa môžu tešiť na tvorivé dielne a ich rodičia na vítanie slovanského slnovratu a ukážky bojov. Večer zavŕšia koncerty hudobných skupín Strigoň a Gjoll.

Sobotňajší program sa začne výstupom na Viniansky hrad v sprievode šermiarov. Cestu vám spríjemní ochutnávka vín, po ktorej vás na hrade privíta miestny kastelán. Pre najmenších je pripravená rozprávka – Pyšná princezná z Vinného v podaní hercov z divadla Portál. Ak sa rozhodnete zostať pri jazere, môžete si pozrieť v akcii hneď niekoľko remeselníkov a prídu aj drobnochovatelia, ktorí so sebou prinesú svoje zvieratká. Dospelí budú môcť ochutnať miestne vína a dokonca aj Svätojánsky nápoj lásky. Vaše ratolesti sa zatiaľ môžu vyšantiť v nafukovacom hrade, na kolotočoch, alebo v detskom kútiku. Okrem toho vystúpia folkloristi a šermiari.

Pri západe slnka sa môžete tešiť na hlavný program vrátane koncertu Veroniky Rabada, tanečnej ohňovej šou, no predovšetkým na zapálenie centrálnej vatry. Svätojánsky večer vyvrcholí polnočným ohňostrojom.

 

 

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.