Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Obnova areálu bežeckého lyžovania v Dobšinskej ľadovej jaskyni (TOP výlety)

Slovenský raj je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Najviac navštevovaný je v letnom období. Nachádza sa tu najvýznamnejšia ľadová jaskyňa na svete - Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je od roku 2000 zapísaná na Zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO. V zimných mesiacoch je však jaskyňa zatvorená a počet návštevníkov je výrazne nižší. Jednou z možností, ako využiť potenciál tejto lokality, je rozvoj bežeckého lyžovania. Lyžiarske bežecké trate sa nachádzajú na území Košického kraja, v okrese Rožňava, v katastrálnom území obce Stratená, v časti Dobšinská Ľadová Jaskyňa a v krátkych úsekoch aj v katastrálnom území mesta Dobšiná. Bežecké trate využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec pod masívom vrchu Duča. Sú vedené po tzv. Samelovej lúke ústiacej do Samelovej dolky a po pasienkoch južne a juhozápadne od prírodnej rezervácie Ostrá skala (970 m).

V súčasnosti areál nie je využívaný. Dôvodom sú neudržiavané, nevyznačené a strojovo neupravované trate. Neexistujú ani potrebné doplnkové zariadenia areálu – altánok, premostenie malého potôčika. Výsledkom je stagnácia rozvoja cestovného ruchu lokality i širšieho regiónu v zimnom období. Tento rok sa má všetko zmeniť. Mesto Dobšiná si stanovilo cieľ vytvoriť s pomocou dotácie z programu Terra Incognita podmienky na oživenie areálu bežeckého lyžovania v obci Stratená (časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa), ktorý sa už dlhšiu dobu na tento účel nevyužíva. Pribudnúť majú vyznačené bežecké trate a doplnkové zariadenie areálu - altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a oddychu.

Koncepcia štyroch bežeckých tratí bude okruhová, čo znamená, že vnútri jedného okruhu budú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Trate sú situované v otvorenom teréne po pasienkoch a lúkach juhovýchodne až juhozápadne pod Ostrou skalou. Pri vhodnom postavení na trati, môže návštevník z jedného miesta sledovať bežcov, čo prispieva k atraktívnosti tratí aj z diváckeho hľadiska. Rozšírenie ponuky cestovného ruchu v zimnej turistickej sezóne má zároveň pomôcť predĺžiť priemernú dobu pobytu návštevníka v kraji.

Výška dotácie: 12 662,71 eur
Vlastné zdroje žiadateľa: 1 406,97 eur

Prijímateľ: Obec Dobšiná
Kontaktná osoba: Ing. Terézia Tkáčová, terezia.tkacova@dobsina.sk, 058/7941 154 

 

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <iframe> <p>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí