Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Nižná Slaná - banícko-mineralogická expozícia

Banícko-mineralogická expozícia vznikla vďaka iniciatíve niekdajšieho geológa miestnych baní Dušana Vandrášika a vystavené exponáty tvoria asi tretinu jeho celkovej súkromnej zbierky.

Návštevníka upútajú historické i súčasné banícke uniformy, rôzne banské prilby, náradia ako banícke kladivá (fajslíky, oškrty), ale tiež rozsiahla zbierka banských svietidiel od kahancov po karbidové lampy. Najstaršie z exponátov sú zo 16. storočia. Historickú časť expozície dopĺňajú historické mapy miestnych baní a historické fotografie z počiatku 20. storočia.

Rozsiahla geologická zbierka zahŕňa predovšetkým systematicky zotriedené minerály z katastra Nižnej Slanej a minerály z okolia, predovšetkým z Rožňavy, Dobšinej, Čučmy, Betliaru, Gemerskej Polomy, Vyšnej Slanej a Vlachova.Tretiu časť mineralogickej expozície tvoria vzorky vzácnych hornín a kryštálové drúzy z celého sveta.

Zbierka obsahuje približne 1 500 vzoriek nerastov.

Banícko-mineralogická zbierka sa nachádza v dvoch expozičným miestnostiach. Sprístupnená turistom aj s výkladom je na požiadanie. Nachádza sa na Letnej ulici č. 19 oproti zvonici. Vchod je zo zadnej strany budovy.

Slavomír Szabó

Telefón: 
0904 153 642 - p. Vandrášik
Email: 
vandrasikdusan@gmail.com
Príloha:
Región navštívilo 0 ľudí