Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

NIET FURMANA BEZ KOŇA

Sobrance

Naposledy sme sa vybrali na západ regiónu, na Gemer, obdivovať krásy Ochtinskej aragonitovej jaskyne, dnes sa vyberieme na opačnú stranu, na Dolný Zemplín, zúčastniť sa siedmeho TOP podujatia Terra Incognita 2017 – Furmanské preteky. Tie sa uskutočnia v nedeľu 20. augusta 2017 v areáli Sobraneckých kúpeľov.

Mesto Sobrance sa nachádza 78 km (1 h 15 min. autom) východne od Košíc. Bez prestupovania sa dostaneme do Sobraniec len autobusom. Ak by sme sa vybrali vlakom, je nutné prestúpiť v Michalovciach. Cesta trvá okolo 2 h a cena lístka sa pohybuje od 3,80-4,60e/jedna dospelá osoba.

Sobrance sú centrom rovnomenného okresu, ktorý sa nachádza v regióne Dolný Zemplín v Košickom kraji. V samotnom meste sa nenachádzajú žiadne kultúrne pamiatky. Mesto je však sídlom unikátneho gitarového múzea, ktorému podobné nájdete už len v americkom Nashville. Múzeum mapuje kompletný vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Momentálne prechádza kompletnou rekonštrukciou, projekt je podporený z výberu TOP lokality Terra Incognita 2017.

Ak sa už nachádzate v tejto časti regiónu, určite sa vyberte na krátku prechádzku v okolí Morského oka vo Vihorlatskom pralese (UNESCO). Cesta trvá od parkoviska v Remetských Hámroch ku kaštieliku pri Morskom oku asi 25 min. Severnejšie sa nachádza kultúrna pamiatka – drevený Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Ten je spolu s ďalšími siedmimi kostolíkmi od roku 2008 v Zozname svetového dedičstva UNESCO súčasťou

zápisu Drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka. V neďalekej obci Inovce sa nachádza Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý síce nie je v zozname UNESCO, za to je však rovnako zaujímavý ako ten v Ruskej Bystrej. No a keď sa už budete vracať z Inoviec naspäť do Sobraniec, určite sa zastavte pri jazierku, ktoré pripomína chorvátske Plitvické jazerá, lome v Beňatine a pokúste sa nájsť na jeho stene ponárajúcu sa veľrybu.

Ak túžite po netradičnom ubytovacom zariadení, ubytujte sa na Ranči Nová zem v Blatnej Polianke južne od Sobraniec. Na ranči si môžete vyskúšať jazdu na koni i rybárčenie. Obed príp. večeru si dajte v reštaurácii „Maña“ alebo reštaurácii „U vinárov“ v Sobranciach.

Na záver už len môžem dodať, že ak prídete do Sobraniec a ich okolia na dlhšie ako víkend, určite nevynechajte vodnú nádrž Zemplínska šírava a obec Vinné. Viac sa o nich dočítate v článkoch Zemplín je o zážitkoch a Magická svätojánska noc.

 

Užitočné linky:

Preteky pri Sobranciach oživia furmanskú tradíciu

TOP lokality Terra Incognita Gitarové múzeum – Nová galéria

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.