Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Najkratšia noc v roku, spojená s letným slnovratom, bola odjakživa plná mágie, živelnosti, ale aj tajomna.

22.6.2019
Vinianske jazero

Fascinujú vás kúzla, tradície a zvyky? Aj také, ktoré prežili mnoho generácií? Ešte z čias starých Slovanov sa nám zachovala tradícia pálenia svätojánskych vatier. Najkratšia noc v roku, spojená s letným slnovratom, bola odjakživa plná mágie, živelnosti, ale aj tajomna. A práve svätojánske tradície každoročne oživuje jedno z najlepších podujatí v Košickom kraji – Jánske ohne nad Šíravou. Rozhoria sa po zotmení už najbližšiu sobotu 22. júna, no podujatie ponúka zaujímavý a bohatý program počas celého popoludnia.

Kam prísť?

 

 

To je, samozrejme, základná otázka. A odpoveď je úplne jednoduchá: K Vinianskemu jazeru. Šiesty ročník podujatia Jánske ohne nad Šíravou sa oficiálne začne o 14:00. Už o 15:00 sa pri hlavnom pódiu stretávajú všetci tí, ktorých zaujíma historický klenot – Viniansky hrad. Miestni nadšenci zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta tu, vďaka podpore programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita, dokončili repliku stredovekého šliapacieho žeriavu. Aj to môže byť silná motivácia, prečo si vyšliapnuť na hradný kopec. Sprevádzať vás budú šermiari a na hrade bude na deti čakať kúzelník, na dospelých ochutnávka vín a na všetkých remeselnícke ukážky.

 

 

Ako je dobrým zvykom, od začiatku podujatia sa mnoho zaujímavého bude odohrávať okolo Vinianskeho jazera. Už teraz sa na vás tešia remeselníci, od ktorých môžete aj čo-to pochytiť. Alebo sa budete iba udivene prizerať? Je to len na vás, no prezradíme, že zastúpenie bude mať plstenie, paličkovaná čipka, výroba šperkov, fujár, slamienkárstvo, med a včelie produkty alebo pletenie vrkočov.

Jánske ohne nad Šíravou sľubujú aj tradične bohatý program pre deti. Ak pre ne hľadáte ideálne uspávadlo, pripravte sa na to, že pri Vinianskom jazere spotrebujú celé zásoby energie. Pravdepodobne potom zaspia do jednej minúty od nástupu do auta či autobusu smerom domov. Príjemná predstava, však?

 

 

A kde ich môžete dosýta vyčerpať?

V skákacom hrade, na kolotoči, chýbať nesmie maľovanie na tvár, lesná pedagogika alebo farma so živými zvieratkami. K tomu rôzne súťaže, vystúpenia i fotosteny.

Ak vás zaujímajú cestovateľské tipy a novinky, pristavte sa aj v stánku Košice Región Turizmus, kde sa môžete odfotiť v jedinečnej fotobúdke a fotku vám dajú rovno do ruky.

A ak máte radi chutné prekvapenia, okoštujte vychýrený svätojánsky nápoj lásky, ktorý na podujatí varia každý rok.

O 19:30 už vypukne hlavný program spojený so zvykmi pálenia svätojánskej vatry. Na pódiu sa vystriedajú Folklórny súbor Chemlon, tanečná ohňová skupina Šeherezáda a najväčší súčasný propagátor východného Slovenska, zabávač a hudobník, Marián Čekovský.

Program vyvrcholí zapálením svätojánskej vatry a až do polnoci bude pokračovať hudobná produkcia Flegment.

A ešte stručné organizačné info:

Vstupné na podujatie stojí 2 €. Ak prídete autom, zaparkujte ho radšej na záchytnom parkovisku, ktoré bude zriadené hneď pri odbočke z hlavnej cesty (Michalovce – Z. šírava) smerom na obec Vinné. Do areálu vás odvezie kyvadlový autobus, ktorý bude premávať každú polhodinu od 12:00 do polnoci. Cena tejto prepravy je symbolických 50 centov.

 

Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.