Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Na Margecianske fajnoty, to bez debaty.

Margecany

Margecianske fajnoty sú podujatím, ktoré v Košickom regióne nemá konkurenciu. Obrovský záujem a počet návštevníkov spôsobili, že tohtoročné vydanie posledného TOP podujatia programu Terra Incognita bude nie jedno-, ale dvojdňové. Výhovorky na sobotňajšie upratovanie alebo nedeľnú návštevu tak už neobstoja. Hor sa do Margecian! Ako?

Nuž, ak máte auto (a ochotného vodiča), voľba je zrejme jasná – cesta z Košíc do Margecian trvá do hodiny. Kvôli uzavretému mostu nad Ružínom je ale trošičku komplikovanejšia, na výber máte dve možnosti trasy, z toho jedna je spoplatnená: 1. Košice – Kostoľany n/H. – Kysak – Obišovce – Ľubovec – Miklušovce a za Klenovom odbočka doľava na Margecany (bez diaľničnej známky)

2. Košice – E50/D1 – východ z D1, Lemešany – smer Obišovce a pokračovanie trasy ako je uvedené vyššie (s diaľničnou známkou). Ak by vám vyhovovala viac táto trasa, diaľnica sa dá „obísť“ po starej ceste cez obce Budimír, Janovík a Lemešany.

Samozrejme, je tu možnosť využiť aj verejnú dopravu. Autobusom sa vám, vzhľadom na počet spojov a dĺžku i komplikovanosť cesty neoplatí cestovať, takže jednoznačnou voľbou bude vlak. Nespornou výhodou tejto formy presunu je, že sa nikto nemusí obmedzovať pri ochutnávaní dobrôt (aj tekutého charakteru). Margecany sú dobre dostupné vlakom s pomerne hustou frekvenciou spojov, samotná cesta trvá plus-mínus polhodinu. Osobné vlaky a rýchliky ZSSK odchádzajú:

- z Košíc do Margecian o: 8:08, 9:27 (v nedeľu o 9:17), 10:08, 11:27, 12:08, 13:27, 14:08, + 14:32 iba v nedeľu

- z Margecian do Košíc o: 11:55, 13:24, 14:03, 15:24, 15:55, 17:24, 17:55, 19:24, 19:54

Margecianske fajnoty prinesú bohatý program plný gastronomických zážitkov. Napokon, aj preto názov „fajnoty“... No ku kulinárskemu zážitku neodmysliteľne patrí aj dobrá hudba či zábava pre deti. A práve o programe sa viac dočítate TU, alebo v programovom bulletine pod týmto článkom v galérii.

Návštevu sobotňajšieho programu si navyše môžete spestriť menším výletom do neďalekej Gelnice. Konať sa tam totiž budú Majstrovstvá Európy Enduro 2017. Organizátori preto zariadili grátis kyvadlovú dopravu, ktorá vás z dejiska Margecianskych fajnôt odvezie na motoristické podujatie a naspäť. Autobusy budú pendlovať každú hodinu, cesta im má trvať necelú polhodinu. Počas ME Enduro bude v Gelnici

otvorená Banícka Kuchňa z Gelnice a Kojšova.Počas podujatia – iba v sobotu – ponúka 10-percentnú zľavu na jedlá na objednávku margecianska Reštaurácia Lesnica, rovnakú zľavu vám dá na pizzu aj Pivnica PUB a 10% vám z účtu odráta aj aj cukráreň a hostinec Pod orechom, a to takisto iba v sobotu. Tešíme sa na vás v Margecanoch 14. a 15. októbra!

A čo sa oplatí vidieť a navštíviť v okolí?

Určite obrovské vodné dielo v bezprostrednej blízkosti, ktoré ponúka nádhernú prírodnú scenériu – Ružín. Z Margecian sa môžete vydať po pobrežnej ceste č. 3271, ktorá lemuje priehradu. Dolný Spiš sa vyznačuje bohatou baníckou históriou, a práve tú môžete spoznávať aj v Baníckom múzeu v Gelnici, resp. v jeho vysunutej expozícii – Štôlni Jozef, ktorú múzeum – v spolupráci s organizáciou Košice Región Turizmus – neustále zveľaďuje.

Nádherný výhľad na Gelnicu si môžete vychutnať z hradného kopca Zámčisko. Je to kopec na okraji mesta, kde kedysi stál Gelnický hrad. Postavili ho v 13. storočí, no dnes sa na vŕšku nachádzajú už len jeho ruiny. Za to na kopci nájdete informačné tabule, vďaka ktorým sa – aspoň v predstavách – môžete do dávnej minulosti presunúť. V revitalizácii kopca má “prsty“ program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Zájsť môžete aj do Krompách a neďalekého Relax Centra Plejsy, ktorého zjazdovky boli 9-krát dejiskom Európskeho pohára v lyžovaní. Aj keď v októbri si tu ešte nezalyžujete, možno vás osloví prostredie spolu s Hotelom Plesy*** (aj s wellness) a v zime sa sem vrátite aj s lyžami na pleci.

Neďaleko Margecian sa nachádza aj obec Kluknava. A v nej barokový kaštieľ, postavený pôvodne v renesančnom slohu. Postavili ho začiatkom 18. storočia zo zrúcanín Richnavského hradu. Ak by ste chceli do tohto regiónu vyraziť na dlhšie, tak práve kluknavský kaštieľ poskytuje solídne ubytovanie v nevšednom priestore. A s Kluknavou sa spája ešte jedno zaujímavé miesto – drevený krytý most – posledný svojho druhu na Slovensku. Postavili ho v roku 1832 a Kluknavu spája s miestnou

časťou Štefanská Huta. Je tiež vyhlásený za technickú pamiatku.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.