Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Trebišovský kaštieľ a jeho rozľahlý areál je jedinečnou bránou na tokajskú vínnu cestu, kde sa snúbi a prepája história rodiny Andrássyovcov s históriou tokajského vína a vinohradníctva. Kaštieľ je sídlom Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove a návštevníkom ponúka mnoho aktivít i atraktivít počas celého roka.

Ponúka 9 expozícii umiestnených nielen v samotnom kaštieli, ale i v exteriérových hospodárskych budovách, ktoré majú svoje osobité čaro. V ponuke má kaštieľ aj ukážky tradičných činností súvisiacich s niekdajším životom na Zemplíne a s možnosťou všetky si vlastnoručne vyskúšať: pletenie lana na historickom spletacom stroji, mútenie masla, mlátenie obilia, pradenie na kolovrátku, „rajbane“ na historických rajbačkách. Varenie tradičných jedál (zameška, lokše, langoše, maľečniky, kreple...) a ich ochutnávanie je ich špecialitou obohatené o ochutnávku jedinečných tokajských vín od mnohých producentov tohto vzácneho moku. V ich vinotéke si môžu návštevníci kúpiť vínko, ktorého chuť bude pripomínať nielen návštevu múzea, ale aj celého Tokaja. „Ochutnajte víno v trebišosvkom kaštieli, aby ste potom vedeli jeho chuť konfrontovať s chuťou v pravej tufovej tokajskej pivnici...“

Trebišovské múzeum je po rozsiahlej rekonštrukcii dvoch objektov: kaštieľa a jazdiarne ponúka dobrú energiu a zážitok a v prepojení s návštevou krásneho historického parku a Hrobky rodiny Andrássyovcov, kde sú uložené telesné pozostatky grófa Júliusa Andrássyho – politika, diplomata, osobnosti dejín – neskutočný zážitok. Expozícia tokajského vinohradníctva a vinárstva, výstava Július Andrássy, výstava šľachtických rodov – v kaštieli, unikátna expozícia poľovníctva a ochrany zveri v jazdiarni a ďalšie expozície: Drevorezba a plastika južného Zemplína, remeslá, národopis, parné oracie súpravy, vývoj mlatby a poľnohospodárske stroje a traktory. K tomu môžu ponúknuť pozorovanie nočnej oblohy a interaktívne zážitkové aktivity a podujatia, ktorých je počas roka neúrekom.

Telefón: 
+421 56 672 2234
Email: 
trebisov.muzeum@vucke.sk
Príloha:
Región navštívilo 0 ľudí