Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Lietadlá, lietadlá a opäť lietadlá

7.-8.9.2019
Košice

Lietanie a lietadlá boli niekedy len ľudským snom a futuristickým výmyslom. Dnes však predstavujú neodmysliteľnú súčasť nášho života a vzbudzujú u ľudí obdiv a nadšenie. A práve preto bude sa bude prvý septembrový víkend (7.-8.9.) niesť v duchu Košických leteckých dní. Aké lietadlá sa počas týchto dní predstavia na oblohe? Čítajte ďalej a nechajte sa zlákať na jeden výnimočný víkend.

 

 

Historické veterány, ale aj moderné stroje budú opäť skrášľovať areál Letiska Košice, Aeroklubu Košice a aj Múzeum Letectva v Košiciach. Ich ladné krivky a technické prevedenie uchváti každého, kto sa rozhodne navštíviť ďalší ročník tohto skvelého podujatia.

 

Počas dvoch dní sa môžete tešiť na množstvo akrobatických letov v podaní špičkových pilotov svetovej triedy na rôznych lietadlách či stíhačkách. Medzi najlepšie a najkrajšie určite patrí prvé vojenské prúdové cvičné lietadlo vyrábané v Česko-Slovensku - L 29 Delfín. Na akrobatickom špeciále MXS, vyrobenom v roku 2008 firmou MX Aircraft, sa predstaví jeden z najlepších airshow pilotov v Európe a známy držiteľ niekoľkých svetových rekordov - Zoltán Veres. Maximálna rýchlosť tohto stroja je 425 km/h a jeden úplný výkrut, teda otočenie sa okolo pozdĺžnej osi o 360 stupňov, dokáže vykonať za menej ako jednu sekundu.

 

 

Ďalšími lietajúcimi akrobatmi účinkujúcimi na Košických leteckých dňoch budú 4 lietadlá zo skupiny Retro Sky Team - Zlín Z-226. Ide o dvojmiestne jednomotorové dvojplošníky určené na výcvik a akrobaciu. Nadchne vás aj pohľad na Viper - Skyper, ultraľahké celokovové športové lietadlo od slovenského výrobcu TOMARK-AERO z Prešova, ale aj Extra 330, na ktorej svoje číslo predvedie poľský akrobatický pilot Maciej Pospiesziński.

 

 

Návštevníkov potešia aj helikoptéry a ich ukážkové lety. Na košickom nebi sa predstaví americký vrtuľník MD-500, malý vrtuľník Schweizer H269, ktorý bol zostrojený v roku 1956 firmou Hughes ako výcvikový stroj pre potreby amerického letectva a Robinson 44, štvormiestny ľahký vrtuľník vyrábaný od roku 1992 americkou spoločnosťou Robinson Helicopter Company. Pre Košičanov už dobre známe helikoptéry Blackhawky budú mať tiež priestor v programe.

 

 

Na podujatí nebude chýbať ani letová ukážka slovenského výrobcu Aerospol a československé lietadlá L -200 Morava a L-60 Brigadýr.

Za srdce vás chytí aj pohľad na stále funkčný dvojplošník Polikarpova PO-2, ktorý dostal exprezident Rudolf Schuster ako dar od ruského prezidenta V. Putina a Ruskej federácie.

A aké by to boli letecké dni, keby sa na nich nepredstavili aj slávne sovietske lietadlá Jakovlevy? Na nebi sa ukáže stíhacie lietadlo používané od polovice druhej svetovej vojny JAK 3U a JAK 52, ktoré verejnosť pozná ako cvičné a športové lietadlo z polovice 70. rokov 20 storočia.

Veľkým prekvapením a novinkou na tohtoročných leteckých dňoch bude vojenské lietadlo značky Beeckraft, na akom lietal aj známy obchodník a podnikateľ Tomáš Baťa.

 

My už “letenky” na toto podujatie máme a čo vy?

PREDPREDAJ VSTUPENIEK

 

 

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.