Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kto vie všetko o Svetlane Fialovej?

18.03.2016 - 21.05.2016
Hlavná 27, Košice

Výstavný projekt košickej výtvarníčky Svetlany Fialovej Niekto o mne vie všetko predstavuje sériu kresieb realizovaných v období, ktoré začalo plánovaním návratu z Londýna späť do Košíc a pokračuje doteraz. Toto obdobie je charakterizované zmenou v kresebnom prejave Fialovej, upúšťaním od podrobného vykresľovania príbehov komponovaných do zložitých kompozícií. „Spletence“ jasne rozoznateľných rastlín a zvieracích či ľudských figúr „točiace sa vo víre životných okolností“ vystriedali figúry osamotene stojace v bielom poli, symbolicky doplnené o farebné gestá.
Fialovej záujem o rôznorodé informácie, spoločensko-kultúrne dianie, fikcie, bulvár a i., prúdiace vždy dostupným internetom a vplývajúce podvedome na človeka, rovnako okolnosti prinášané každodenným životom autorky (zmena miesta pôsobenia, následná strata tamojších blízkych priateľov alebo jednoducho odlúčenie a veľké vzdialenosti medzi centrami kultúry) ostali prítomné v jej práci. Akási forma denníkov, intímnych vizuálnych zápiskov je tu stále rozoznateľná. Ale vytratili sa „slová“ a vystriedali ich symboly. V kresbách Svetlany Fialovej začali dominovať monumentálne figúry ako solitéry nesúce hlavnú tému. Sú len letmo doplnené o vzďaľujúce sa malé figúry, ktoré tvoria vodiace symbolické nitky k dopovedaniu témy.
Svetlana Fialová (Košice, 1985) je absolventkou Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (2008), Akadémie výtvarných umení v Prahe (2010) a absolventkou doktorandského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2015). Je laureátkou ocenia Jerwood Drawing Prize, najdôležitejšieho ocenenia pre súčasnú kresbu vo Veľkej Británii.

Kategórie:
Vstupná brána:
Forma:
  • výstava
Žáner:
  • výtvarné umenie
Cieľová skupina:
  • mládež 15-18 rokov
  • dospelí
Príloha:
Otváracie hodiny:
  • utorok - nedeľa 10:00- 18:00

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 0 ľudí