Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kláštor, v ktorom vítajú turistov s otvoreným náručím, s viacerými novinkami

Jasov

Niet pochýb, že premonštrátsky kláštor v Jasove neďaleko Košíc patrí medzi to najkrajšie, čo môžete v Košickom kraji vidieť. A zároveň to nemusí byť výlet na otočku, keďže v blízkom okolí toho môžete vidieť viac. Či už spomenieme Jasovskú jaskyňu, hámor v Medzeve alebo nezávislejšiu túru na Jasovskú skalu s fantastickými výhľadmi – aj na spomenutý kláštor. Ten je nielen spirituálnym domovom Rádu premonštrátov, čo si opátstvo dobre uvedomuje. Historický poklad preto ponúka ako lákadlo pre návštevníkov.

 

 

Vedeli ste o tejto úchvatnej stavbe z 18. storočia, ktorú obkolesuje nádherná záhrada z rovnakého obdobia? Samotný kláštor s 365 oknami a 12 komínmi je architektonickou metaforou kontinuity času. V kláštorných priestoroch sa navyše nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku a v nej asi 80-tisíc zväzkov kníh. Bola by obrovská škoda tieto poklady zamknúť na kľúč a verejnosti im ukázať raz do roka.

Preto Opátstvo Jasov požiadalo o finančný príspevok cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita vo výške 7.000 eur, ktorý má dopomôcť zlepšeniu turistickej vybavenosti Jasovského kláštora.

 

 

Smelý a moderný projekt, ktorý navyše predložila cirkevná ustanovizeň, je vynikajúcim príkladom pre ďalšie podobné spolupráce v Košickom kraji, ale akiste i za jeho hranicami. Ciele projektu boli nadefinované úplne jednoducho. Prvou časťou je skvalitnenie zázemia prvého kontaktu s návštevníkom, teda priestorov, kde sa predávajú lístky a suveníry. Vedľa informačného bodu má vyrásť nová kaviareň.

 

 

Zároveň premonštráti mysleli aj na návštevníkov, ktorí do kláštora prídu mimo času prehliadok. Pre nich bude v info-kiosku pripravená interaktívna aplikácia, ktorá ich prevedie zákutiami kláštora. A ešte jedno jednoduché, ale mimoriadne efektívne projektové riešenie: audio-sprievodca. S turistami bude „hovoriť“ po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky, francúzksy a poľsky.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.