Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Kaštieľ v Betliari

História kaštieľa v Betliari je úzko spojená s dvomi významnými rodmi - Bebekovci sa v tomto priestore usadili už v polovici 13. storočia, keď za verné služby kráľovi Belovi IV. dostali veľké panstvo v okolí Krásnej Hôrky. Na mieste dnešného kaštieľa v Betliari postavili pôvodne vodný hrádok. Svoje panstvo zveľaďovali všetkými spôsobmi, ich obľúbeným zhodnocovaním bolo prebehovanie z jedného tábora do druhého najmä počas bojov o uhorský trón a tak sa v dejinách objavujú raz na strané kráľa, inokedy proti nemu. Kariéra bebkovcov vyvrcholila v 16. storočí, keď cisár Ferdinand súhlasil s tým, aby Turci obsadili Bebekovský hrad vo Fiľakove. Bebekovci sa spojili s Turkami a hoci cisára v boji pri Krásnej Hôrke porazili, musel František Bebek ujsť do Sedmohradska. osudu ale neušiel - v roku 1558 ho zavraždili. Jeho syn, hoci cisárom omilostený, zomrel tiež v Sedmohradsku a tak podľa vtedajšieho práva prešlo bebekovské panstvo bez potomka do cisárskych rúk.
Druhý významný rod vlastniaci Betliar boli Andrássyovci, ktorí ho opustili až v roku 1945.
Dnešnú podobu získal kaštieľ pri prestavbe v 80. rokoch 19. storočia vďaka "železnému grófovi" Emanuelovi Andrássymu, ktorý rodový majetok rozširoval vďaka podnikaniu v železnorudnom priemysle.
Vzácna expozícia umiestnená v kaštieli dokumentuje život rodu a prostredníctvom neho štýl života aristokracie. Zaujímavosťou je, že Betliar je jedno z mála sídiel u nás, ktoré sa zachovalo takmer v neporušenom stave. Pri návšteve expozície môžete obdivovať aj obraz a maketu kaštieľa v Parchovanoch, tiež v majetku rodu. Reálne však kaštieľ už dávno neexistuje, 9. augusta 1901 kaštieľ vyhorel a napriek plánom k jeho obnove už neprišlo.
Kaštieľ ponúka nádhernú zbierku obrazov, najmä z 18. storočia, ale nechýbajú v nej ani vzácne kusy z predchádzajúcich období. Vyniká zbierkou nábytku z 18. a 19. storočia, ktorý bol pravdepodobne vyrobený priamo na objednávku v dielni, ktorú dal zriadiť Leopold Andráši (Andrássy) pri prestavbe kaštieľa v klasicistickom slohu. Za zmienku stojí zbierka renesančných truhlíc zo Slovenska a Talianska.
Osobitnú pozornosť vzbudzuje historická knižnica, budovaná od 18. storočia. Obsahuje vyše 15.000 zväzkov najmä vedeckej a odbornej literatúry od 16. storočia do 20. storočia.
Komu by toto všetko nestačilo, nájde v múzeu aj zbierku kuriozít, ktoré Andrássyovci objavili na svojich cestách po svete.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Región navštívilo 1 ľudí