Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

Jánske ohne nad Šíravou plné dávnych zvykov a tradícií

Zvyky svätojánskej noci tento rok opäť ožijú na obľúbenom podujatí Jánske ohne nad Šíravou. Bohatý kultúrny a hudobný program, dotvorený atmosférou čarovnej prírody pri Vinianskom jazere odštartuje v piatok 22. júna 2018 o 17. hodine veľkou Oslavou Slnovratu, ktorá je spojená s prastarými tradíciami a rituálmi.

Množstvo atrakcií bude nepochybne lákadlom pre všetkých členov rodiny. Pre deti budú hneď v úvode podujatia pripravené tvorivé dielne, kde si vyskúšajú dreveného koníka, meče a štíty, magnetické puzzle, či detské slovanské oblečenie. Nemenej zaujímavé bude archeologické pieskovisko, slovanské omaľovánky, vystrihovačky, či foto baner. Dospelí si zatiaľ budú môcť pozrieť ukážky remesiel, moderovanú ochutnávku slovanských jedál, alebo sa vyfotiť v osade Slovanov.

 

Tajomstvá spojené so svätojánskou nocou vám na svojich prednáškach radi poodhalia etnograf spolu s archeológom. Po nich bude nasledovať Vítanie slovanského slnovratu plné inscenovaných zvykov opradených legendami. So zapadajúcim slnkom prídu na rad ukážky historických bojov a po nich predvedie svoje umenie kovolejec. Večerný program zavŕšia hudobné kocerty skupín Strigoň a Gjoll.

Nasledujúci deň, teda sobota 23. júna bude patriť svätojánskym tradíciám. Nabitý program otvorí krátko popoludní starosta obce Vinné, Marián Makeľ na tradičnom mieste pri Vinianskom jazere. O 15. hodine sa začne spoločný výstup na Viniansky hrad spojený s ochutnávkou vína, pričom návštevníkov budú po celý čas sprevádzať šermiari. Pred hradom ľudí privíta miestny kastelán, ktorý ich prevedie po svojom panstve. Traduje sa, že práve jeden z tamojších hradných pánov sa údajne učil u najlepších alchymistov a vraj disponoval schopnosťami, na aké poznanie bežného smrteľníka nestačí. Na hrade budú pripravení aj šikovní remeselníci, ktorí záujemcov zasvätia do tajov opracovania kameňa či dreva. Pre najmenších bude ako odmena za výstup na hrad pripravené sladké prekvapenie a rozprávka o pyšnej princeznej z Vinného.

 

Pre všetkých, ktorí sa rozhodnú zostať pri Vinianskom jazere bude v čase hradného výstupu pripravený sprievodný program. Sobranecké Gitarové múzeum prenesie časť svojich unikátnych zbierok priamo na breh jazera. V uličke remesiel uvidíte takzvané plstenie, ručné dekorácie, tkanie, výrobky z dreva, výrobu bičov, paličkovanú čipku, prácu s rohovinou, slamienkárstvo a výrobky z medu. Svoje umenie predvedú aj šermiari Leo Albus. Pre tých, ktorí zatúžia kúzlo Jánskej noci aj ochutnať bude pripravený výber vín z Vinného a čarovný Svätojánsky nápoj lásky. 

Spestrením programu budú aj netradičné súťaže, Výstava drevorezba vo Vinianskej chalupe a príjemnú atmosféru dotvoria folklórne a spevácke skupiny. Deti určite poteší farma so živými zvieratkami, lesná pedagogika, skákací hrad, kolotoče, maľovanie na tvár a ďalšie atrakcie v detskom kútiku.

 

O 19:30 bude pódium vyhradené pre slávnostné otvorenie podujatia Jánske ohne nad Šíravou, po ktorom sa začne hlavný program. Krátko pred 20. hodinou vystúpi detský folklórny súbor Vánok, po ktorom bude nasledovať koncert speváčky Veroniky Rabada a po zotmení tanečná ohňová show. Traduje sa, že Jánska noc otvára zem na miestach, kde ležia poklady. Má kúzelnú moc a v spojení s Jánskymi ohňami i neopakovateľné čaro. O 22. hodine to budete môcť zažiť pri zapaľovaní centrálnej vatry. Večerný program bude pokračovať živou hudobnou produkciou FLEGMENT a na záver vyvrcholí ohňostrojom.

 

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.