Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

HRADNÁ PEVNOSŤ I „SLOVENSKÝ VATIKÁN“

Košický kraj

Dnes sa vyberieme bližšie spoznať Spiš, pretože už o menej ako dva týždne (2. 4. 2017) sa uskutoční náš prvý výlet – nostalgická jazda Vláčikom za UNESCO-m. Na svoje si prídu najmä rodiny s deťmi, ale aj milovníci historických vláčikov, prírody, turistiky, histórie a, predovšetkým, pamiatok UNESCO.

spis.hrad_3_autor_kosice_region_turizmus.jpg

Mesto Spišské Podhradie sa nachádza asi 77 km severozápadne od Košíc. Autom sa tam dostanete po diaľnici cez Prešov asi za 1 h, ak by ste sa vybrali cez Margecany a Krompachy, tak budete potrebovať asi 1 h 17 min. Z Košíc premávajú do Podhradia aj priame autobusy, vzdialenosť je
81 km, cesta trvá 1,5-2 h a lístok stojí 4,30€. Priame vlaky do Spišského Podhradia dnes už nejazdia, osobným vlakom sa však stále môžete odviezť do Spišských Vlách a odtiaľ potom autobusom ďalej do Podhradia. Vlak premáva každé dve hodiny, stanice sú od seba vzdialené 53 km, cesta trvá 56 min. a lístok stojí 2,48€.

My vám teraz ponúkame unikátnu príležitosť odviezť sa nostalgickým vláčikom priamo z Košíc až do opustenej vlakovej stanice v Spišskom Podhradí. Už po príchode do Spišského Podhradia sa vám naskytne úchvatný pohľad na hradný kopec s ruinou hradu. V meste určite nebudete mať problém s parkovaním. Cesta z centra Podhradia na Spišský hrad trvá asi 35 min. Spišský hrad je jeden z najrozsiahlejších stredovekých hradov v strednej Európe a kedysi bol sídlom Spišského komitátu. Hrad je od decembra do konca marca zatvorený. Počas ostatných mesiacov je otvorený denne. V apríli a v októbri od 9.00 do 16.00 h, od mája do septembra od 9.00 do 18.00 h a v novembri od 10.00 do 15.00 h. Vstupné do celého hradu je: 6,00e - dospelí; 4,00e - študenti (19-26 rokov), dôchodcovia; 3,00e - deti (6-18 rokov; kultúrne poukazy sú akceptované) a držitelia preukazu ZŤP. Pre viac informácií o vstupnom kliknite na Spišský hrad.

spis.hrad_a_podhradie_autor_kosice_region_turizmus_0.jpg

Spišská Kapitula, ako sídlo Spišského biskupa, s Katedrálou sv. Martina a opevnením je často prezývaná aj „malý slovenský Vatikán“. Otvorená je od novembra do apríla počas pracovných dní od 9.00 do 15.00 h, od mája do októbra je otvorená denne od 10.00 do 12.00 h a potom od 13.00 do 16.30 h, nedele len poobede. Vstupné je 2,00€ dospelí a dôchodcovia/1,00€ deti a študenti. Pre viac info kliknite na Spišská Kapitula.

Kostolík Ducha sv. v Žehre postavili v tradičnom románsko-gotickom slohu, s dvomi loďami typickými pre Spiš, a kostol tiež vyniká vzácnymi freskami. Otvorený je po celý rok v každý pracovný deň od 10.00 do 16.00 h, v soboty od 14.00 do 17.00 h a v nedele je zatvorený. Vstupné je 1,70€ pre dospelého a dôchodcu, 1,00€ pre študentov a 0,50€ zaplatia žiaci. Pre viac info o kostole kliknite na Žehra.

zehra_retusg.jpg

V samotnom mestečku Spišské Podhradie sa nachádzajú meštianske domy, radnica, viaceré kostoly, dokonca i židovská synagóga. Pre viac info kliknite na Spišské Podhradie.

Jedinečnou lokalitou je aj tzv. „Spišský Jeruzalem“ – komplex významných historických objektov, ktoré sú sústredené v okolí Spišského Podhradia. Projekt je súčasťou programu Terra Incognita a na sprístupnení sa podieľajú Košický a Prešovský samosprávny kraj, mesto Spišské Podhradie a Spišské biskupstvo. Spišský Jeruzalem na stránke Terra Incognita.

Komu by po všetkých tých pamiatkach nevyhladlo? My vám dávame do pozornosti Biofarmu F&A&H, ktorá sa nachádza v obci Žehra-Hodkovce. Biofarma ponúka aj útulné ubytovanie, kde si môžete vyskúšať jazdu na koni, rybolov či tradičné práce na roľníckom dvore. Ak ale na noc neostávate a prišli ste do tohto kraja len na otočku, v tom prípade vám odporučíme neďaleký Spišský salaš s tradičnou miestnou kuchyňou.

Zopár užitočných linkov:

Vláčikom za UNESCO-m na Gotický Spiš

Mesto Spišské Podhradie

Spišský hrad na Terra Incognita

Žehra na Terra Incognita

Spišský Jeruzalem na Terra Incognita

Dreveník na Terra Incognita

Príloha:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.