Pridaj zaujímavosť

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/svinica-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/raj-1.jpg

Vitajte na stránkach Terra Incognita

https://www.terraincognita.sk/sites/terra/files/hodkovce-1_0.jpg

HRAD NAD VINNÝM – MIESTO, KAM RADI PRICHÁDZATE

Hrad Vinné

Oblasť Vinianskeho jazera patrí v Košickom kraji medzi obľúbené rekreačné lokality. A nie je to len vodná plocha či pokoj vyžarujúca okolitá príroda, čo sem láka množstvo návštevníkov. Veľmi zaujímavým miestom je tiež zrúcanina hradu nad Vinným, ktorá pripomína osem storočí našich dejín. A aby ešte pár rôčkov vydržala, o obnovu a revitalizáciu hradu sa stará občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. V neposlednom rade treba spomenúť aj obľúbené podujatie Jánske ohne nad Šíravou. Práve výstup na Viniansky hrad je vyhľadávanou súčasťou programu.

 

 

Obnova hradu dlhodobo generuje aj nové pracovné miesta a dáva tak nezamestnaným príležitosť uchytiť sa. A keďže návštevníkov hradu z roka na rok pribúda, je načim pracovať aj s turistickou problematikou, zlepšovaním infraštruktúry i služieb. Zanietenci z občianskeho združenia si to dobre uvedomujú, preto požiadali – s úspešným výsledkom – Košický samosprávny kraj o ďalšiu podporu z programu Terra Incognita. Výška odklepnutej dotácie na realizáciu projektu je 13.000 eur. Realizácia tohtoročných projektových aktivít nadväzuje na predošlé kroky, ktoré občianske združenie na hrade podniklo.

 

V roku 2019 na hrade zlepšia návštevnícku infraštruktúru. Na prízemí vyrastie návštevnícke info-centrum, ktoré si rastúci počet prichádzajúcich turistov priam žiada. Okrem informácií a zaujímavostí o hrade si tu návštevníci budú môcť kúpiť chuťovky ako bylinkový čaj či drienkový lekvár. Predtým je však potrebné ukončiť archeologický výskum kozubov paláca a vyvoziť stavebnú sutinu.

 

 

K zatraktívneniu tejto historickej pamiatky má prispieť vyhotovenie priestorového skenu. Pribudne tiež virtuálna prehliadka hradu, ktorá umožní sledovať videosekvencie z remeselných dielní a prebiehajúcich prác.

 

Ďalším dôležitým krokom, ktorý reflektuje pribúdajúci počet návštevníkov, je zakúpenie sčítača osôb, ktorý navyše rozlíši smer ich pohybu. Po prvýkrát tak budeme celkom presne vedieť, koľko ľudí na Viniansky hrad za to-ktoré obdobie zavítalo.

 

Foto: Patrik Cimprich

 

Súčasťou prác v rámci tohto projektu je tiež oprava výtlkov a rozšírenie odstavnej plochy v odbočke na hrad, informatívne dopravné značky zo smerov od Košíc, Sobraniec i Humenného a tiež turistické značky v lesnom poraste a na lúkach z Trnavy pri Laborci, Vinného a Vinianskeho jazera.

Príloha:
Galéria:

Pridať nový komentár

Pridať nový komentár

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.